Jesus kopl do hlavy Chilana a viděl červenou, přesto postupuje Brazílie

Aktualizováno 3. 7. 2021 9:56
Fotbalisté Brazílie a Peru postoupili do semifinále Copy América. Domácí brazilští obhájci prvenství porazili gólem Lucase Paquety 1:0 Chile a vítězství uhájili i v dlouhém oslabení po vyloučení Gabriela Jesuse. Duel Peruánců s Paraguayí rozhodl po remíze 3:3 až penaltový rozstřel.
Gabriel Jesus dostává červenou kartu na Copa Américe 2021
Gabriel Jesus dostává červenou kartu na Copa Américe 2021 | Foto: Reuters

Vítězové se spolu utkají 5. července v repríze finále posledního šampionátu, které před dvěma lety vyhráli Brazilci 3:1. Obě mužstva se spolu na letošním turnaji utkala už ve skupinové fázi a úřadující šampioni zvítězili jednoznačně 4:0.

Na stadionu Níltona Santose v Riu de Janeiro padlo rozhodnutí těsně po přestávce po spolupráci hráčů z francouzské ligy. Záložník Lyonu Paquetá si narazil míč s hvězdným Neymarem z PSG a hned v první minutě po svém poločasovém příchodu na hřiště skóroval.

Jen chvíli poté ale Gabriel Jesus z Manchesteru City ve výskoku trefil kopačkou do hlavy Eugenia Menu a dostal červenou kartu. Chilané ale přesilovku nevyužili.

"Bylo to hrozně složité v deseti. Těžký test a dokázali jsme, že umíme hrát za všech okolností," konstatoval Neymar. "Prohráli jsme s favority, oni hráli doma. Můžeme odejít se vztyčenými hlavami," konstatoval zklamaný Arturo Vidal, záložník italského mistra Interu Milán.

V úvodním čtvrtfinále v Brasílii byl v prvním poločase téměř u všeho paraguayský obránce Gustavo Gómez. Nejprve otevřel skóre, vyrovnání zařídil vlastním gólem a v závěrečné pětimintovce si vykoledoval dvě žluté karty. Tu první za protesty proti uznání gólu Gianlucy Lapaduly na 2:1 a v nastavení za to, že se ohnal po Lapadulovi rukou ve vzájemném souboji.

I v oslabení dokázal vyrovnat Júnior Alonso, ale Yoshimar Yotún deset minut před koncem vrátil vedení na stranu Peru. Jenže pak André Carrillo po druhé žluté kartě síly na trávníku vyrovnal a Gabriel Ávalos v poslední minutě poslal zápas do rozstřelu. Penaltovou loterii rozhodl v šesté sérii obránce St. Étienne Miguel Trauco.

"Úžasný zápas. Jsme v semifinále, soupeře si vybírat nemůžeme a musíme udělat všechno, abychom to zvládli i tam," řekl Lapadula.

O složení druhého semifinále mistrovství Jižní Ameriky se rozhodne v dnešních duelech Uruguay - Kolumbie a Argentina - Ekvádor.