Brazílii od blamáže zachránil gólem v závěru Alvés

"Kanárci" porazili domácí JAR 1:0
Lucio akrobaticky zasahuje před hráčem Jihoafrické republiky.
Lucio akrobaticky zasahuje před hráčem Jihoafrické republiky. | Foto: Reuters

Johannesburg - Jen málo chybělo jihoafrické fotbalové reprezentaci k tomu, aby zopakovala včerejší semifinálové překvapení na úkor favorita.

Brazílie však narozdíl od Španělska dostála své očekávané roli a postoupila přes domácí výběr do finále poháru FIFA po výsledku 1:0, když se těsně před koncem trefil z přímého kopu Dani Alvés.

Průběh utkání však vůbec jednoznačný nebyl.

Afričané se sice soustředili především na defenzivu, ale hrozili i brance Julia Cesara.

Asi největší šanci z pohledu "Bafana Bafana" měl na konci první půle Steven Pinaar, jehož rána jen tak tak neskončila v Ceasrově brance.

Naopak Brazílie se dlouho nemohla dostat do šancí, a když, tak pouze střelami z dálky. Většinu času se tak hrál nezáživný fotbal ve středu hřiště.

Svěřence Carlose Dungy nakonec spasila až standartní situace v závěru zápasu po faulu na Ramireze.

Americký sen v poháru FIFA: Nejlepší obrana je...obrana
Místo rekordu krach. Neporazitelné Španělsko padlo

Z ní se dvě minuty před koncem prosadil střídající Dani Alvés z Barcelony, který střelou přes zeď  zaskočil domácího brankáře Itumelenga Khunea.

Nadšeně hrající domácí tak nakonec ostrouhali a budou hrát pouze utkání o třetí místo. V něm je čekají Španělé.

Dnešní vítěze a obhájce titulu Brazílie se ve finále utká v repríze zápasu ze základní skupiny se Spojenými státy (ve skupině porazili USA 3:0).

Opět tak budou muset čelit vysoce organizované defenzivě, se kterou si dnes téměř nevěděli rady.

Finále se hraje v neděli ve 20:30 SELČ, souboj o bronzovou mediali startuje ve tři hodiny odpoledne.