reklama

Britští dobyvatelé: ostrovní boxeři touží skolit Kličky!

David Haye slaví. Oslaví takto v roce 2013 britský bijec titul mistra světa? David Haye slaví. Oslaví takto v roce 2013 britský bijec titul mistra světa? autor: Reuters
David Haye, Tyson Fury, David Price, Dereck Chisora a Richard Towers. Britská boxerská těžká váha zažívá nejlepší časy za poslední dekádu. Chybí jen titul mistra světa!

Praha - David Haye, Tyson Fury, David Price, Dereck Chisora a Richard Towers. Britská boxerská těžká váha alespoň co do počtu bijců v TOP 15 či TOP 60 supertíhy zažívá nejlepší časy za poslední dekádu. Chybí jediné – titul mistra světa!

Šestatřicetiletý Vladimir Kličko (58-3) drží pásy WBA (super), WBO, IBF, IBO a Ring Magazine. Jeho o pět let starší bratr Vitalij (45-2) je šampiónem WBC, třiatřicetiletý Rus Alexander Povětkin (25-0) drží titul WBA. Východní blok vládne supertíze až na mé výjimky bezmála pět let!

Jenže poté, co nevyšly několikeré zámořské ataky, mohou zašlou slávu západních mocností v nejsledovanější váhové kategorii oprášit ostrovní bijci. Od nadvlády Lennoxe Lewise, který v roce 1999 dokonce sjednotil tituly, neměli bijci ve službách Jejího Veličenstva tak silnou pozici, jako nyní.

Do 13. místa světového žebříčku najdete tři britské vlajky, další se nachází na 25. pozici, Towersovi pak patří místo 57. V prvním kritériu jsou na tom bijci zpoza kanálu La Manche dokonce nejlépe ze všech.

Britští boxeři mají šanci Kličky sesadit

A pozor, Britové rozhodně nejsou bez šancí, aby rázně otřásli trůny, na kterých sedí ukrajinští sourozenci a ruská mlátička. Vždyť, při vzpomínce na obhajoby bratří Kličků z poslední dvou let vychází, že to byli právě David Haye a Dereck Chisora, kteří nadělali Vladimirovi s Vitalijem v ringu (i mimo něj) největší potíže.

To, co se loni nepovedlo tanečníkovi z Londýna a letos na jaře raubíři z manchesterských doků by v roce 2013 mohli dokázat dvě věže – manchesterská s jmenovkou Tyson Fury a ta liverpoolská známá jako David Price! Nebo dostanou šanci ještě jednou Haye s Chisorou, případně patý v závětří – Towers?

Pojďme si nyní všechny výše zmíněné bijce představit a tipnout si, jaké jsou jejich šance na souboje s Kličky, případně Povětkinem...

1. David Haye (32 let, 5. na žebříčku Boxrec.com, 26 výher – 2 porážky, 24 k.o.)

Byl to právě tenhle vejtaha z Londýna, který před třemi lety narušil nadvládu bijců z Východu nad těžkou vahou a po vítězství nad ruským obrem Nikolajem Valujevem na rok a půl uzmul do svého držení pás šampióna WBA. Ten ztratil loni v červenci po porážce od Vladimira Klička, nyní si však troufá na jeho bratra Vitalije.

„Zápas s Charrem byl zbytečný, byl to trapné divadlo. Po takovém výkonu a duelu nemůže Vitalij odejít do důchodu. Jsem tu já! Zápas se mnou bude zajímat celý svět, vydělá Vitaliji velkou spoustu peněz,“ nechal se několikrát v podobném duchu slyšel Hayemaker. Poslední reakce Vitalije? „Nechci se o něm bavit, je to lhář,“ vzkázal britskému ranaři v ringu i za mikrofonem šampión.

Pravdou ale je, že k jejich zápasu je skutečně blízko a podobná slova mohou (a nejspíše také jsou) od Vitalije jen zastíracím manévrem. I s ohledem na to, jak váhá s oznámením konce kariéry, se dá očekávat, že minimálně jednou jej v příštím roce ještě v ringu uvidíme. A ještě pravděpodobnější je, že to bude s Hayem.

I kdyby totiž Vitalij padl, gloriolu legendy neztratí, navíc by jej podle smluv, které Kličkové podepisují se soupeři, v následném duelu mohl pomstít bratr Vladimir. A právě tento bod smlouvy, respektive jeho finanční vyjádření, je podle všeho tím nejklíčovějším v rámci celé dohody!

Šance na zápas s Vitalijem Kličkem v roce 2013: 95 procent.

2. Tyson Fury (24 let, 7., 20-0, 14 k.o.)

Výška 206 centimetrů, rozpětí paží 216 centimetrů a hlad v očích. Parametry ostrovní obra, které budí respekt. Navíc na Furym je vidět za poslední rok výrazný progres nejen co se dovedností týče, ale také co týče postavy. Manchesterský rodák měl dříve velký problém se stravováním, tahal zbytečné kilogramy navíc, jeho styl byl hodně rozevlátý.

Od té doby, co si jej po zápase s Nevenem Pajkičem (poslal Furyho poprvé v kariéře do počítání) vzal letos do parády strýc Peter, začal se měnit Tyson ve skutečného boxera a přestože o víkendu proti Johnsonovi vážil o kilo více než v předešlém duelu s Maddalonem, mohl se pochlubit nejlepší muskulaturou své kariéry.

„Tyson pochopil, že se musí správně stravovat a pořádně makat. Museli jsme vše do základů změnit. Do loňska měl v týmu jen samé podkuřovače, kteří mu tvrdili, že je budoucí šampión, ale nic pro to nedělali. A myslím, že poslední výsledky dokazují, že jsem změny Tysonovi prospěly,“ pronesl po výhře nad Johnsonem Peter Fury.

A skutečně, proti Johnsonovi předvedl Fury jednoznačně nejvyzrálejší výkon kariéry. Jenže je třeba vidět i druhou stranu mince, Američan mu situaci nijak výrazně nezkomplikoval. Rozdíl v ofenzivě mezi Johnsonem a Kličky je asi takový, jako mezi průměrným týmem české fotbalové ligy a Barcelonou.

Fury má jednoduše na Kličky ještě čas, přestože je jasné, že by se alespoň s jedním z nich rád před jejich koncem kariéry utkal. Díky postupu do finále eliminace WBC se navíc na jeden zápas přiblížil duelu s Vitalijem. A ať o právo jej vyzvat utká s kýmkoliv z nabízené možnosti (Banks, Mitchell, Arreola, Stiverne), právě tento zápas pro něj bude skutečným testem vlastních schopností.

Šance na zápas s Vitalijem Kličkem v roce 2013: 50 procent.
Šance na zápas s Vladimirem Kličkem v roce 2013: 25 procent.

3. David Price (29 let, 12., 15-0, 13 k.o.)

„V roce 2013 bych rád boxoval s jedním z Kličků. Cítím se nyní extrémně silný, jsem až sám překvapený, jak výrazný progres jsem za poslední období zaznamenal,“ pronesl po zápase s krajanem Mattem Skeltonem tenhle 203 centimetrů vysoký sympaťák z Liverpoolu. Podle mnohých odborníků je právě Price v současnosti na střet s ukrajinskými vládci těžké váhy připraven nejlépe ze všech.

Jenže chvalozpěvy na úřadujícího šampióna Velké Británie i bývalých kolonií (Commowealthu) mají jedno velké ALE. Price sice knockoutuje soupeře ve stylu Clubbera Langa z třetího pokračování slavné ságy Rocky, jenže zatím se nemůže pochlubit žádným špičkovým protivníkem (při vší úctě k Harrisonovi či Skeltonovi).

Pokud by se ještě před soubojem s Kličky uskutečnila jeho bitva s Chisorou případně Tonym Thompsonem a „Big David“ by uspěl, tak ač by měl na kontě pouhých šestnáct profesionálních zápasů, mohl by hrdě prohlásit: Jsem připraven na souboj s Kličky.

Price má totiž oproti svým dalším krajanům dvě nesporné výhody: v devětadvaceti letech je na začátku vrcholu svých sil (podle kouče je dokonce teprve na 75 procentech, ale věřte trenérům) a především má za sebou dlouhou a úspěšnou amatérskou kariéru završenou v roce 2008 bronzem z olympijských her v Pekingu.

Šance na souboj s Vladimirem Kličkem v roce 2013: 75 procent.
Šance na souboj s Vitalijem Kličkem v roce 2013: 10 procent.

4. Dereck Chisora (28 let, 25., 15-4, 9 k.o.)

Nic moc bilance, ovšem o to větší nebezpečí pro všechny soupeře se v osobě Derecka Chisory skrývá. Osmadvacetiletý ranař platí za nejodvážnějšího bijce supertíhy současnosti. Všechny čtyři jeho porážky totiž přišly se špičkovými soupeři – Hayem, Furym, Heleniem a Vitalijem Kličkem.

Navíc, souboj s finským goliášem Robertem Heleniem v ringu neprohrál, ale okradli jej bodoví. Také proto po souboji s ním touží krajan Price, také proto není nereálné, aby se utkal například s Vladimirem Kličkem. Chisora by koneckonců mohl všem svým krajanům, ale i dalším čekatelům na pokoření ukrajinských šampiónů vypálil pověstný rybník.

Chisora již několikrát dokázal, že se nebojí nikoho a ničeho, vítězství nad ním soupeře bolí stejně jako porážky. Důkaz? Zlé zatápění na jaře Vitaliji Kličkovi a neuvěřitelná vůle zůstat na nohou v létě v duelu s Hayem, který jej doslova rozstřílel. Přesto Chisora vydržel inkasovat drtivé údery krajana pět kol a až do posledního momentu se snažil stát na nohou.

Pokud se dokáže z této porážky vzpamatovat, zapracovat na dynamice a výbušnosti, jeho síla a zarputilost by mohla Vladimirovi, který rozhodně neoplývá na rozdíl od bratra železnou bradou, nadělal velké problémy. Samozřejmě v případě, že osmadvacetiletý „Del Boy“ dostane zpět britskou profesionální boxerskou licenci.

Šance na zápas s Vladimirem Kličkem: 50 procent.
Šance na zápas s Vitalijem Kličkem: 5 procent.

5. Richard Towers (33 let, 57., 14-0, 11 k.o.)

Pátý vzadu. Další z ostrovních obrů narostl do výšky 203 centimetrů, to je ale proti Kličkům zatím jeho jediná výhoda. Jinak toho příliš nabídnout nemůže, jeho soupeři byli spíše průměrní, navíc v posledním duelu s Gregem Tonym se dostal do obrovských problémů, ze kterých jej vysvobodil gong oznamující konec kola a také nepřesný sudí, který místo jeho počítání napomínal jeho soupeře za úder do zátylku.

Towersova šance na velký titulový zápas tak tkví pouze v tom, že zvládne o tomto víkendu eliminační souboj s neporaženým Australanem Lucasem Brownem o možnost vyzvat Davida Price coby šampióna Commonwealthu. Pokud by i tento duel zvládl, mohl by boxer s přezdívkou „The Inferno“ pomýšlet na to, že by zatopil i ukrajinským bratrům.

Šance na zápas s Vladimirem Kličkem v roce 2013: 10 procent.
Šance na zápas s Vitalijem Kličkem v roce 2013: 10 procent.

reklama