reklama

Brückner zažívá déja vu. Nejdřív sláva, potom pád

Kritika vůči Karlu Brücknerovi sílí. Jako kdysi

Vídeň - Takové déjà vu Karla Brücknera. Stejný obrázek, jen během trochu jiného časového období. Kritika, kterou zažil trenér na lavičce české reprezentace, se totiž u rakouského národního týmu a tamní veřejnosti opakuje.

Předcházelo ji však stejně jako před několika lety úspěšné období, kdy byl zkušený stratég vynášen jen a jen do nebes.

Vzpomeňme na fotbalový koncert z evropského šampionátu v roce 2004, kde se čeští fotbalisté předvedli v nejlepším světle za posledních x let. Potom ale některé hvězdy ukončily kariéru a přišly časy, kdy se tak úplně nedařilo.

Čtěte více: Smrtelné K.O. pro Rakousko. Brückner: Zkusme to ještě

Také s Rakouskem dokázal Brückner divy. Remíza v přípravném duelu proti Itálii a kvalifikační výhra nad Francií. To byla nádhera. Vždyť fotbalisté z alpské země dokázali uspět proti světovým šampionům a poraženým finalistům posledního mistrovství světa.

Jenže i tady přišel srovnatelný pád. Porážka v Litvě, remíza na Faerských ostrovech, které předtím prohrály 21 zápasů za sebou, a naposledy nezdar se Srbskem.

Srbové rozesmutnili Brücknera. Slovensko uspělo proti Polsku Srbové rozesmutnili Brücknera. Slovensko uspělo proti Polsku Prohlédněte zde

Co to znamená? Z výborného začátku boje o mistrovství světa jsou Rakušané najednou skoro ze hry a mohou jen doufat v lepší zítřky.

Na čele sedmé kvalifikační skupiny se drží Srbsko s Litvou, oba výběry mají po devíti bodech. Svěřenci Karla Brücknera získali body čtyři a to je málo, už je předstihla i Francie. Ta měla volno...

Co však Rakušany trápí více, to je problém srovnatelný s tím, jaký teď řeší český výběr: Chybí jim záloha a kreativní hráči, kteří by byli schopni vymyslet kloudnou akci, jež by zaskočila soupeře. Právě na to si kouč stěžoval.

Čtěte dále: Brückner zažil další fiasko, Slováci už vedou skupinu

Pryč nepůjde, ale změny budou

Se zkušeným trenérem to ale ještě není tak špatné, chyba je podle mnohých právě v hráčích a jejich mizerné formě.

Zatímco čeští fanoušci po nepříliš povedených zápasech požadovali jeho odstoupení, slova "Brückner ven" se u rakouských příznivců téměř neobjevují.

V anketách nejrůznějších serverů má navíc podporu, zhruba šedesát procent hlasujících si přeje, aby zůstal.

Mezi fotbalovými odborníky a novináři už takovou oporu nemá. Píše se o tom, že ztroskotal, že nejdražší trenér rakouské historie se k týmu nehodí a podobně.

Friedrich Stickler, prezident svazu, však rázně odmítl spekulace o tom, že by měl brzy devětašedesátiletý trenér odejít: "Odvolání trenéra nebo jeho realizačního týmu není předmětem diskuse."

Jeho styl, jakým koučuje reprezentaci, je pořád stejný. Také při angažmá u české reprezentace málokdy sledoval hráče na vlastní oči, spoléhal na kazety a jiné záznamy.

Jenže právě to se Rakušanům asi nejvíce nezdá. Na stadionech by ho chtěli vidět, aby bylo znát, že má zájem a že se své práci věnuje.

reklama