Brutalitou ohrožený druh, to jsou fotbaloví rozhodčí

Miloslav Lubas
1. 7. 2011 10:05
Třeba na Litoměřicku byly dvě inzultace za sezónu

Praha - Ty nejhorší nadávky od hráčů, funkcionářů a diváků, ale v krajním případě i rány pěstí do hlavy, do žeber nebo kopance do zadnice. 

Takové přivítání čeká na začínající rozhodčí v okresních soutěžích v Česku.

Téměř polovina z nich nevydrží a s pískáním skončí, řekl Aktuálně,cz předseda komise rozhodčích ČMFS Luděk Macela.

"Ne každý má povahu na to, aby snášel v nižších soutěžích urážky a vyhrožování. A někdy i útoky," vysvětlil Macela.

Jeho slova potvrdili funkcionáři z okresních fotbalových svazů, s nimiž redakce hovořila.

Například na Litoměřicku se v uplynulé sezóně stali v okresních soutěžích soudci terčem inzultace hned dvakrát. Na sousedním Děčínsku a Mostecku jednou.

Čtěte také:
Fotbalisté z Děčínska se bouří. Odmítají hrát s Romy 
Simulanti škodí rozhodčím. A křiví fotbal. Video na ně!
Přebor na Nově? Pchá, to je čajíček

Na Kladensku zaznamenali v okresních soutěžích také jednu inzultaci. Některým okresním soutěžím se inzultace vyhnula - například Mladoboleslavku, Liberecku, Rakovnicku nebo Českolipsku.

Na Litoměřicku byla inzultace za stavu 0:8

Pravděpodobně nejméně uvěřitelný útok na rozhodčího se odehrál  v závěru fotbalového jara na Litoměřicku. V zápase druhé třídy Žitenice : Lukavec se za stavu 0:8 těsně před koncem rozeběhl domácí fotbalista proti rozhodčímu a prudce do něj vletěl ramenem.

Okresní soutěže píská i senátor Karel Kapoun. Na Českolipsku
Okresní soutěže píská i senátor Karel Kapoun. Na Českolipsku | Foto: Miloslav Lubas

Rozhodčímu vyrazil dech a narazil mu velmi bolestivě žebra. Šlo o staršího hráče a ostatní ho přemlouvali, aby nastoupil, protože jich bylo málo. Nechtěl, ale nechal se přesvědčit.

"Dostal dvanáctiměsíční trest, Žitenice musí zaplatit pokutu 4000 korun a přišly o šest bodů v tabulce," uvedl předseda disciplinární komise Okresního fotbalového svazu (OFS) na Litoměřicku Karel Váchal.

Kvůli odečteným bodům klesl jinak jasně zachráněný Lukavec na předposlední místo tabulky a sestupuje do třetí třídy.

První inzultace se na Litoměřicku stala na podzim ve střetnutí Velké Žernoseky - Třebenice. Domácí brankář nejdříve dostal od rozhodčího červenou kartu za nadávky - protestoval proti vstřelené brance - a pak ho praštil. Dostal trest 18 měsíců.

Na Kladensku se vyloučený vrátil na hřiště a srazil rozhodčího

Na Kladensku vrazil hostující hráč hráč do rozhodčího ve střetnutí třetí třídy Tuřany - Žižice. Předtím mu vynadal za odpískanou penaltu, jeho tým i po ní vedl pár minut před koncem 3:1 a spěl k výhře. Domácí však zanedlouho snížili na 2:3. Vyloučený byl již za pomezní čarou, dramatický vývoj utkání nezvládl, a najednou se rozeběhl přes půlku hřiště za rozhodčím.

"V útoku na něj se mu pokoušeli zabránit spoluhráči, ale marně," připomněl  předseda komise rozhodčích na Kladensku Václav Hes. Utkání se kontumovalo ve prospěch prohrávajícího mužstva, viník obdržel dvouletý trest a jeho tým přišel v tabulce o devět bodů.

Podle Hese se do fotbalu promítá celková situace ve společnosti, v níž se projevuje i korupce. Hráči jsou přesvědčeni o uplácení i v nejnižších fotbalových soutěžích, a reagují  mnohdy podrážděně na rozhodnutí rozhodčích, která se jim nelíbí.

"Do jejich agresivních výpadů se promítají také napětí a stres. Na hřiště si je přinášejí se svého zaměstnání," upozornil Hes.

Tragicky se na hřišti chovají už i žáci a dorostenci

Hráči, funkcionáři, natož divácí v nejnižších soutěží leckdy neznají ani základní pravidla, což vede k nebezpečným konfliktům se soudci.

Předseda komise rozhodčích na Děčínsku Jaroslav Oborník se domnívá, že tragické je už chování žáků a dorostenců. "Bohužel mají špatné vzory v dospělých. Nejen v nižších soutěžích, ale i v první lize," poznamenal Oborník.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jaroslav Šindelář

V Česku se předloni řešila i inzultace, jíž se dopustil dorostenec. Incident ovšem odstartoval dospělý vedoucí mužstva. "Dívala jsem se nedávno na utkání, kde král můj syn. Dorostenci po něm rozhodčímu rozzuřeně vyhrožovali, že ho zbijí," řekla matka jednoho mladého fotbalisty z Prahy.

"Rozhodčí to mají těžké. Někteří hráči a diváci si myslí, že když je demokracie, mohou si k nim všechno dovolit," konstatoval předseda komise rozhodčích na Českolipsku Ladislav Böhme. "Někdy si rozhodčí přidělávají problémy sami. Místo toho, aby ňadávky a urážky rychle trestali, tak je hráčům promíjejí."

Rozhodčích pro okresní soutěže v Česku je většinou nedostatek - někde dokonce méně než mužstev.  

"Za poslední dva roky se naštěstí zvedl zájem mladých pískat a více než půlka z nich vydrží. Pro někoho jsou důležité peníze," upozornil.

V druhé okresní třídě berou hlavní rozhodčí za utkání 300 korun, ve třetí a čtvrté 250 korun, pomezní 200 a 150. Za dorost mají hlavní 200 korun, za žáky 130 korun, za minižáky 100. Někteří odřídí za víkend tři a někdy i pět zápasů.

Ale ani vidina výdělku mnoho začínajících rozhodčích s měkčí povahou u jejich nového řemesla neudrží.  "Nejlepšími rozhodčími jsou často paradoxně fotbalisté, kteří na hřišti patřili mezi největší rabiáty," shrnul Svoboda.

 

 

Právě se děje

Další zprávy