reklama

Supertalent Černý v Ajaxu nehraje. Novému trenérovi se musím pořád předvádět, říká

Václav Černý Václav Černý autor: Reuters
Za A-tým Ajaxu Amsterdam si Václav Černý poprvé zahrál už minulou sezonu. Devatenáctiletý obrovský příslib českého fotbalu ale v letošní sezoně nenavázal na raketový vstup do dospělého fotbalu a starty sbírá spíše ve druhé nizozemské lize v juniorském týmu. "Pokud dokážu zvládnout těžší období, tak věřím, že mi to pomůže stát se opravdu velkým hráčem," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz příbramský rodák Černý.

V loňské sezoně jste prorazil do prvního týmu Ajaxu. Letos jste velmi produktivní v juniorském týmu, ale šancí v A-týmu moc nedostáváte. Čím si to vysvětlujete?

Začalo to příchodem nového trenéra, který si přivedl na hostování z Chelsea Bertranda Traorého, což mě trochu překvapilo. Hned na začátku sezony jsem nedostal vůbec žádnou šanci v A-týmu a musel jsem rovnou do Jongu (juniorský tým Ajaxu hrající druhou nejvyšší nizozemskou ligu, pozn. red.).

Dorostencem roku je po Černém další krajánek z Nizozemska. Sadílek září v Eindhovenu Dorostencem roku je po Černém další krajánek z Nizozemska. Sadílek září v Eindhovenu Čtěte zde

V Jongu se mi od začátku dařilo, byl jsem produktivní, ale šance nepřicházely. Před zimní pauzou to začalo vypadat nadějně a měl jsem dostávat více příležitostí v áčku, ale pak přišlo vážné zranění zad. A v posledních měsících mě trápí menší problémy - nejdříve to byl kotník, poté naražené prsty, teď zase tříslo. Takže zranění mě v poslední době omezují, ale když nastupuji za Jong, tak mám čísla pozitivní. Vím, že se musím neustále ukazovat a doufat, že šance přijde.

Zmínil jste, že vás teď trápí tříslo. Budete stoprocentně v pořádku na přípravné zápasy jednadvacítky proti Slovensku a Polsku?

Na reprezentační sraz budu stoprocentně zdravý. Mám ještě pár dní na rekonvalescenci před víkendovým zápasem Ajaxu.

Nepřemýšlel jste během sezony o hostování? 

Hostování nepřipadá v úvahu. I kvůli tomu, že se neustále bavím s vedením, které ve mě má pořád důvěru. Záleží jen na mně, abych to ukázal na hřišti. Když budu zdravý, tak věřím, že se v každém zápase ukážu v dobrém světle.

V Eindhovenu vyrůstá další český supertalent. Sadílkovi radí Nistelrooy i Cocu V Eindhovenu vyrůstá další český supertalent. Sadílkovi radí Nistelrooy i Cocu Čtěte zde

Říkal jste, že vaši situaci řešíte s vedením. Bavíte se i s trenérem Peterem Boszem?

Komunikace s trenérem už tak častá není, ale beru to tak, že kouč není třeba tolik komunikativní. Jsem hlavně rád, že jsou v klubu lidé, se kterými se mohu bavit.

V loňské sezoně utekl Ajaxu titul v posledním kole. Letos útočíte z druhé pozice na Feyenoord. Jaké jsou tedy cíle klubu?

V Ajaxu je každoročně cílem titul. To se tady asi nikdy nezmění. Ztrácíme na Feyenoord čtyři body, ale ještě nás čeká vzájemný zápas, takže nic není ztraceno.

Daří se mladíkům v Itálii, Kadeřábek i Darida bojují v Německu o Ligu mistrů a Pekhart se rozstřílel Daří se mladíkům v Itálii, Kadeřábek i Darida bojují v Německu o Ligu mistrů a Pekhart se rozstřílel Prohlédněte zde

Jste velmi cílevědomý a pracovitý, v jedné televizní talkshow jste dokonce prohlásil, že byste chtěl být jednou nejlepší na světě. Jak je těžké se neustále zlepšovat a naplňovat ty nejvyšší cíle?

Odmalinka jsem měl vždy ty nejvyšší cíle, ale uvědomuju si, že poslední půlrok moje kariéra neběží podle plánu. Bavím se o své situaci hodně se svým tátou a manažerem, že pokud se dostanu z tohoto těžšího období, tak se mohu vrátit jedině silnější, a pokud to zvládnu, tak mi to může pomoci stát se opravdu dobrým hráčem. Dělám maximum na tréninku, i co se týče mimofotbalových věcí, a doufám, že se mi dřina vrátí.

Jak moc je důležitý ve vaší kariéře váš otec?

Úplně nejdůležitější, samozřejmě společně s mamkou a sestrou. Táta je bývalý fotbalista, trenér a dá se říct, že je můj nejlepší kamarád. Má na mě obrovský vliv a mou důvěru. Jsme spolu denně v kontaktu a bavíme se o všem.

V Nizozemsku jste už více než tři roky. Cítíte se už trochu jako Nizozemec?

Samozřejmě Česko zůstane mým domovem, ale v Nizozemsku mám všechny kamarády a kromě rodiny tady mám vše. Cítím se v Amsterdamu jako doma. Navíc nizozemsky umím stejně jako česky.

Další fotbalová naděje? Kvída debutoval v nizozemské lize, ale prohrál Další fotbalová naděje? Kvída debutoval v nizozemské lize, ale prohrál Čtěte zde

V souvislosti s vámi se psalo i o zájmu velkoklubů. Bylo to na úrovni skautování, nebo proběhlo i nějaké bližší oťukávání?

Samozřejmě jsem si o tom něco přečetl, ale zatím mě nikdo nekontaktoval.

Ze současné jednadvacítky jste nejmladší, ale před přípravou se Slovenskem a Polskem patříte k nejzkušenějším hráčům týmu Vítězslava Lavičky. Jakou máte roli v týmu?

Je pravda, že jsem toho v kvalifikaci odehrál hodně, ale pořád zůstávám nejmladší. Ale snažím se, aby na hřišti nebyl můj věk znát. Budu dělat to, co trenér požaduje, abych jeho důvěru nezklamal.

Jarní ligová mizérie trápí i Jarolíma. Myslel jsem, že ten výběr budu mít větší, říká po nominaci Jarní ligová mizérie trápí i Jarolíma. Myslel jsem, že ten výběr budu mít větší, říká po nominaci Čtěte zde

Do A-týmu reprezentace už patří Antonín Barák, Patrik Schick a Jakub Jankto. Jsou v současné jednadvacítce ještě další hráči, kteří by se mohli v blízké době objevit v seniorské reprezentaci?

Doufám, že šanci dostane co nejvíce kluků. Těžíme hlavně z výborného týmu, ale máme určitě i skvělé individuality. Je pravda, že tihle tři kluci si nominaci zasloužili hodně i výkony v klubech, a myslím, že je můžou doplnit třeba ještě Aleš Čermák nebo Michael Lüftner. Doufám, že pojedeme na Euro v nejsilnější sestavě, ale zároveň přeju ostatním, aby se do A-týmu dostali.

Na Euru vás čeká velmi těžká skupina, ale i česká jednadvacítka má několik výrazných individualit. Jaké šance má tým Vítězslava Lavičky?

Šanci na úspěch vidím určitě. Kdybychom neměli kvalitu, tak bychom nevyřadili Belgii. Víme o sobě, že jako tým můžeme porazit i velmoci. Skupina je obrovsky těžká, takže budeme muset hrát týmově.

reklama