reklama

Bude boj! Šádek a Jukl proti Prokešovi, za nímž stojí Pelta

Plzeňský dvojblok? Tomáš Paclík už ve výkonném výboru FAČR sedí, Adolf Šádek (vpravo) do něj nyní kandiduje Plzeňský dvojblok? Tomáš Paclík už ve výkonném výboru FAČR sedí, Adolf Šádek (vpravo) do něj nyní kandiduje autor: CPA Eduard Erben
O volné místo ve výkonném výboru Fotbalové asociace ČR budou usilovat Adolf Šáde (Plzeň), Richard Jukl (Hradec Králové) a Michal Prokeš (Dukla)

Praha -  Tohle bude válka! Valná hromada Fotbalové asociace ČR, která se v Praze koná 5. června, vůbec nebude nudná. A to hned ze dvou důvodů.

1) Do volebního boje o volné místo ve výkonném výboru se po Michalu Prokešovi (Dukla), který se těší přímé podpoře předsedy asociace Miroslava Pelty, přihlásil i hradecký ředitel Richard Jukl. A především manažer mistrovské Plzně, tedy Adolf Šádek. Peltův favorit tedy rozhodně nebude mít snadnou roli.

2) Ligová fotbalová asociace na poslední chvíli přeci jen zaslala na FAČR návrh změny stanov. A sice v tom duchu, že by byl výkonný výbor zmocněn k tomu, aby mohl podepsat rámcovou smlouvu s LFA. A umožnit tak spuštění samostatné ligy.

Ve třináctičlenném výkonném výboru FAČR má profesionální fotbal nárok na čtyři členy. V roce 2013 byli za ligu na čtyřleté období zvoleni Dušan Svoboda (místopředseda FAČR, Sparta), Tomáš Paclík (Plzeň), Josef Lébr (Olomouc) a František Hrdlička (Teplice). Posledně jmenovaný loni zemřel.

Proto směrem k tomuto uvolněnému místu proběhne dovolba s platností mandátu na nejbližší dva roky. Poté se bude opět volit kompletně nový výkonný výbor.

Mistr se postavil předsedově vůli

"Michala Prokeše chci ho ve výkonném výboru kvůli jeho sportovní odbornosti," řekl otevřeně Miroslav Pelta na adresu kandidáta, jehož podporuje. (více zde) Právě Prokeše si Pelta vybral jako hlavního spolupracovníka při vytváření projektů akademií, tedy centralizovaného fotbalového rozvoje nejtalentovanější mládeže.

Že jde do volebního souboje s Peltovým favoritem druhý muž v hierarchii Viktorie Plzeň, tedy Adolf Šádek, lze tedy vnímat jako jistý výraz odporu mistrovského klubu proti vůli samotného předsedy.

Richard Jukl je bývalým ligovým fotbalistou, který kopal hlavně za Hradec Králové, ale i v Českých Budějovicích či Drnovicích.

"Kandidaturu jsem začal zvažovat v průběhu jarní části této sezony a definitivně jsem se rozhodl po domácím utkání s Příbramí," řekl Jukl pro hradecký klubový web. "Chci zastupovat hlavně dobré zájmy klubů a pokračovat v prosazování podpory mládeže v českém fotbale. Jsem již tři roky členem Komise mládeže FAČR, takže i tato problematika bude mojí náplní."

Pokud snad byl 5. června ve vysočanském hotelu Clarion zvolen Šádek, měla by Viktoria Plzeň ve výkonném výboru, kde už působí majitel klubu Tomáš Paclík, hned dva zástupce, což by byla velmi nezvyklá situace.

reklama