reklama

Bude UEFA mírnější na miliardáře s finanční fair play?

Finanční fair play dělá vrásky na čele i Pellegrinimu z ManCity. Finanční fair play dělá vrásky na čele i Pellegrinimu z ManCity. autor: Reuters
Pravidla takzvané finanční fair play, která zavedla UEFA ve snaze zabránit bohatým klubům v bezuzdném utrácení, by se mohla podle předsedy UEFA Michela Platiniho zmírnit.

Paříž - Pravidla takzvané finanční fair play, která zavedla UEFA ve snaze zabránit bohatým klubům v bezuzdném utrácení, by se mohla podle předsedy UEFA Michela Platiniho zmírnit. Výkonný výbor by se měl návrhem zabývat na svém červnovém zasedání.

Finanční fair play platí od roku 2010 a jejím smyslem je zamezit klubům, které chtějí startovat v evropských soutěžích, aby utrácely víc, než vydělávají. Podle některých kritiků ale pravidlo chrání zavedené velkokluby a bere menším týmům s novými majiteli šanci posunout se na vyšší úroveň a vyrovnat se jim.

Při zavedení pravidla Platini tvrdil, že UEFA nebude váhat s vylučováním klubů, které finanční fair play poruší, z evropských soutěží. V dosavadní praxi ale dostaly kluby šanci vyjednat si s kontrolní komisí mírnější trest.

První hříšníci Manchester City a Paris St. Germain se dohodli na pokutě 60 milionů eur a omezení soupisky pro další ročník Ligy mistrů. Podobně dopadly i Inter Milán, AS Řím či Monako.

reklama