Budějovice si uchovaly naději na záchranu. Porazily Hradec

10. 5. 2013 22:15
Fotbalisté Českých Budějovic vyhráli nad Hradcem Králové 1:0 a udrželi si šanci na záchranu v Gambrinus lize. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha/Č. Budějovice - Fotbalisté Dynama České Budějovice porazili ve 27. kole Gambrinus ligy v záchranářském souboji Hradec Králové 1:0 a udrželi si šanci na záchranu v nejvyšší soutěži.

O výhře Jihočechů rozhodl ve 42. minutě Jakub Hora.

Dynamo sice v tabulce zůstává poslední, na Hradec ztrácí už jen bod a čtrnácté Teplice, a tedy záchranu, jim chybí body tři.

Druhý plánovaný páteční zápas mezi pražskou Duklou a Zbrojovkou Brno byl kvůli podmáčanému trávníku na pražské Julisce odložen na 14. května.

Dynamo bylo od úvodu aktivnější

Jihočeši vstoupili do existenčního utkání s velkým elánem a celou první půli byli aktivnější.

Hostující gólman Lindr musel poprvé zasahovat po sedmi minutách. Sandro z velké úhlu překvapivě zakroutil balon přímo mezi tyče, hradecký brankář se ale zaskočit nenechal.

Pak se do slibné šance dostával Benát a hostující obrana v poslední chvíli srazila míč na roh.

V 21. minutě se protlačil k hlavičce Linhart, na svůj gól z předešlého duelu v Plzni ale nenavázal. Lindr mu zmenšil úhel a pokus vyrazil.

České Budějovice i poté pokračovaly v aktivním výkonu a nakonec jim to vyneslo ještě do půle vedení.

Hostující obrana zapomněla na levé straně na Sandra a po jeho přihrávce střílel do odkryté branky Hora. Dočkal se druhého gólu v jihočeském dresu od začátku jarního hostování z Plzně.

Jihočeši porazili Hradec potřetí v řadě

Východočeši mohli odpovědět, střídající Strnad, který nahradil zraněného Hochmeistera, ale hlavičkoval do břevna, navíc mu sudí ještě předtím odpískal útočný faul.

V přestávce nahradil zraněného asistenta Kordulu čtvrtý rozhodčí Zelinka, více vidět byl ale hlavní Matějek, který chyboval, když neodpískal surový zákrok na domácího Benáta. Ten pak musel střídat.

Hosté po pauze trochu přidali, jejich kouč Prokopec se pokusil podpořit aktivitu nasazením nejlepšího týmového střelce Uškoviče, k větším šancím to ale nevedlo.

Jihočeši poměrně v klidu drželi náskok a v polovině druhé půle mohli přidat uklidňující druhý gól. Sandro ale pálil z otočky nad, pojistku odmítl vzápětí také Táborský. Dynamo si však druhou jarní výhru už vzít nenechalo a potřetí za sebou porazilo Hradec 1:0.

"Utkání jsme zvládli na jedničku"

Českobudějovického kouče Pavola Švantnera potěšilo, že Jihočeši výhrou nad Hradcem oživili naději na záchranu.

"Pořád ještě žijeme, šanci ještě máme. Musíme pokračovat v tom, co jsme předvedli dnes. Dnes jsme se nadechli, oživili naději a budeme bojovat do konce," řekl Švantner.

Svůj tým za výkon pochválil. "Porazili jsme konkurenta v boji o záchranu, utkání jsme zvládli na jedničku. Měli jsme více ze hry a byli jsme po celý zápas lepším týmem. V druhém poločase to mohlo skončit i větším rozdílem," podotkl slovenský kouč.

Trenér Hradce Králové Luboš Prokopec naopak na tiskové konferenci po utkání neskrýval rozladění.

"Prohráli jsme si to dnes sami. Ale ještě máme před sebou tři zápasy a v nich se pokusíme získat co nejvíc bodů," uvedl nejmladší trenér ligy.

Výsledek 27. kola:

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové 1:0 (1:0)

Branka: 42. Hora. Rozhodčí: Matějek - Kordula, Peřina. ŽK: Sandro, Rýdel - Strnad, Jánošík, Schwarz. Diváci: 2390.
Č. Budějovice: Daněk - Klesa, Lengyel, Machovec, Hanzlík - Hora, Benát (58. Javorek), Rýdel, Sandro (87. Wermke) - Linhart (90. Novák), Táborský. Trenér: Švantner.
Hradec: Lindr - Holeš, Jánošík, Hochmeister (40. Strnad), Poděbradský - Pávek, Schwarz - Malinský (52. Uškovič), Klapka (77. Voltr), Štěpán - Hadaščok. Trenér: Prokopec.

1. Plzeň 26 18 5 3 49:18 59
2. Sparta 26 16 6 4 43:20 54
3. Liberec 26 13 5 8 37:31 44
4. Olomouc 26 11 8 7 34:26 41
5. Jablonec 26 11 8 7 44:38 41
6. Dukla 26 9 12 5 41:29 39