reklama

Budete to muset vydržet. FIFA odmítla zakázat vuvuzely

autor: Reuters
Je třeba ctít tradice, řekla federace

Johannesburg - Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) zamítla v pondělí návrh, aby byly zakázány trubky vuvuzely, jejichž pronikavý zvuk připomínající obří včelí úl vadí hráčům, divákům i televizním společnostem.

Výrobce vuvuzely slíbil, že dodá okamžitě na trh nový model. Ten má vydávat o 20 decibelů méně než původní vuvuzela. Až dosud se jich prodalo přes dva a půl milionu.

Organizátoři fotbalového mistrovství světa zvažovali zákaz používání trumpet, ale FIFA odmítla tuto možnost. "Používání vuvuzel nebude na stadionech zakázané," uvedl mluvčí FIFA Stan Schaffner.

Čtěte více:

"Lidé na celém světě vuvuzely milují, proti je menšina. Nikdy jsme ani neuvažovali o tom, že bychom je zakázali," doplnil jej mluvčí organizačního výboru Riche Mkhonda.

Podleněj hlučné trubky, které používali jejich předkové, mají v historii Jihoafrické republiky hluboké kořeny.

Foto ze dne č. 3: Oranžová a modrá vítězí: Oranjes a Japonci Foto ze dne č. 3: Oranžová a modrá vítězí: Oranjes a Japonci Prohlédněte zde

Šéf FIFA Sepp Blatter uvedl, že "Afrika má odlišný rytmus i zvuk a tradice fanoušků by neměly být omezovány".

"Žádali jsme, aby se vuvuzely nemohly používat během národních hymen. Vím však, že je toho velmi těžké dosáhnout. Snažíme se najít co nejpřijatelnější řešení," poznamenal v této souvislosti šéf organizačního výboru Danny Jordaan.

reklama