Bystroň s Rajtoralem za Plzeň hráli i proti Messiho Barceloně. Oba si teď krátce po sobě vzali život

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 5. 2017 10:15
Jen 26 dní od sebe dělí sebevraždy dvou bývalých fotbalistů nejúspěšnějšího týmu historie Plzně, konkrétně Františka Rajtorala a Davida Bystroně
David Bystroň a Dame N'Doye v předkole Ligy mistrů FC Kodaň-Viktoria Plzeň
David Bystroň a Dame N'Doye v předkole Ligy mistrů FC Kodaň-Viktoria Plzeň | Foto: ČTK

Praha - Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A poslední dobou si zasedlo na fotbalisty z nejslavnější éry Viktorie Plzeň. Krátce po Františku Rajtoralovi si nyní vzal dobrovolně život i David Bystroň.

Na kalendáři visel lístek s datem 23. dubna. V nedělním večeru nasedali fotbalisté Plzně na Letné do autobusu, ještě trochu rozhození z porážky od Sparty 0:2. A pak jim na mobilech začala naskakovat zpráva o sebevraždě Františka Rajtorala. Znali ho všichni, ještě s nimi startoval sezonu, až na konci letního přestupního období přestupoval spolu s Danielem Koláře do tureckého Gaziantepsporu. Právě tam, poblíž syrských hranic se pak toho dne oběsil.

Od té temné chvíle uteklo jen 26 dní. A ve Švýcarsku se ve sklepě domu, kde bydlel, oběsil David Bystroň, Rajtoralův spoluhráč z éry prvního plzeňského titulu a prvního průlomu Viktorie do Ligy mistrů. Média zmiňují, že ho měly sužovat problémy finančního charakteru, navíc procházel rozvodovým řízením s manželkou Kamilou.

Éru prvního titulu Viktorie z roku 2011 už ze současného plzeňského týmu pamatují jen někteří. Trenér Pavel Horváth a spolu s ním i David Limberský, Milan Petržela či Václav Pilař. Dnes se jim, ale i jejich mladším spoluhráčům v Brně určitě nebude nastupovat lehce, byť ještě bojují o obhajobu mistrovského titulu. Po druhé drtivé zprávě v krátkém rozmezí pro ně bude pro ně nejspíš složité se k zápasu zkoncentrovat.

"Těžko hledám slova. Po Františku Rajtoralovi jsme přišli o dalšího vynikajícího fotbalistu a kamaráda, který s námi ve Viktorce zažil velké úspěchy. Chtěl bych alespoň touto cestou vyjádřit celé rodině i všem blízkým upřímnou soustrast v této těžké chvíli," uvedl na klubovém webu Adolf Šádek, generální manažer Viktorie Plzeň.

Dva mrtví, třetí bojuje se syndromem ALS

V tom složení obrany tehdy nastupovali často. Třeba proti Barceloně: Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský. Jako by ale tuhle defenzivní řadu postihlo nějaké prokletí.

Ve srovnání s tím, že jsou dva jeho spoluhráči mrtví, když si život vzali vlastní rukou, a že Marián Čišovský bojuje už nějaký čas se syndromem ALS, amyotrofické laterální sklerózy, tedy onemocnění, jež ničí buňky centrální nervové soustavy, jsou Limberského pijanské aférky opravdu jen zanedbatelnými epizodami všedního života.

Po Rajtoralově smrti se začaly připomínat jeho vrozené psychické problémy. Bývalý reprezentant kvůli nim dvakrát přerušil kariéru, oficiálně kvůli syndromu vyhoření. Jeho smutky byly těžší než u jiných, o to vážnější po partnerském rozchodu, samotě, již prožíval poté, co z Gaziantepsporu odešel český spoluhráč Kolář. A ve hře byly patrně i stresy spojené s alkoholem a hazardem.

U Davida Bystroně se vycházelo z toho, že svou nejtěžší chvíli už přečkal. To když  před Vánoci roku 2011 vešlo ve známost, že měl v utkání Ligy mistrů na půdě běloruského Borisova, tedy 23. listopadu 2011, pozitivní dopingový test.

Než se tehdy výsledky vyhodnotily, stačil ještě Bystroň odehrát několik zápasů, v prosinci především závěr skupiny Ligy mistrů proti AC Milán - a na remíze 2:2 se podílel i vstřelenou brankou. Pak k velkému překvapení všech a zjevně i jeho samého, vešlo ve známost, že dopoval. Či snad přesněji řečeno vzal látku, kterou podle pravidel vzít neměl.

K Chlumskému se zpráva o tom, co Bystroň vzal, nedostala

Kromě několika omluvných frází se k tomu, co a za jakých okolností se tehdy v jeho organismu, konkrétně v odebraném vzorku moči, objevilo, David Bystroň nikdy nevyjádřil. Má se za to, že vzorek byl pozitivní v testu na metamfetamin, který je chemickým základem pervitinu, užívaného mimo jiné vedle extáze jako ještě tvrdší taneční droga.

O amfetaminu nebo metamfetaminu se ovšem vždy mluvilo jen v neoficiální poloze. Konkrétní specifikace Bystroňova dopingového nálezu se nikdy neobjevila v žádném konkrétním prohlášení nebo zprávě.

"Vidíte, to je zvláštní. Obyčejně sem všechny zprávy o dopingových prohřešcích českých sportovců dostávám, ale k Davidu Bystroňovi jsem žádnou specifikaci neobdržel," řekl v roce 2012 autorovi tohoto textu Jan Chlumský, šéf Antidopingového výboru ČR.

David Bystroň každopádně za svůj pozitivní dopingový test dostal dvouletý distanc. A Viktoria Plzeň s ním rozvázala smlouvu. Podle nepotvrzených spekulací jej ovšem finančně podporovala i nadále.

Trest za doping vypršel Bystroňovi 3. ledna 2014. Krátce předtím mu FIFA povolila začít znovu trénovat s týmem. Pod svá křídla ho opět oficiálně vzala Viktoria a počítalo se s tím, že v jejím dresu znovu naskočí do profesionálního fotbalu. Jenže osud byl proti. Na jednom z prvních tréninků s týmem si Bystroň přetrhl vazy v koleni.

Jeho fotbalová pauza se tak z dvou let protáhla na dva a půl roku. Soutěžní zápas odehrál až na konci srpna 2014. To už ale v barvách Sigmy Olomouc, která ho tehdy prvně zkusila v dresu své rezervy v MSFL, při remíze 1:1 s Prostějovem.

K minulosti už se vracet nechtěl

"Chcete rozhovor? Tak jenom o budoucnosti," odmítl se tehdy David Bystroň vracet ke svému dopingovému hříchu. A mluvil o tom, že už je vyrovnanějším člověkem. "Naučil jsem se třeba po spoluhráčích tolik nekřičet. Raději je povzbudím, protože to je pro člověka lepší, když mu něco nejde," vyprávěl tehdy v rozhovoru.pro Aktuálně.cz.

Sebevražda bohužel svědčí o tom, že svůj tehdejší klid později opět ztratil. Olomouci ještě na hřišti pomohl k návratu mezi elitu, ale koleno stále zlobilo a ozývalo se. A tak Bystroň ukončil profesionální kariéru a v poslední době hrál jen v nižších švýcarských soutěžích za FC Linth 04 a US Schluein.

Podobně jako v případě Františka Rajtorala zasáhla smutná zpráva o Bystroňově posledním životním kroku i fanoušky Baníku Ostrava. Oba jmenovaní v klubu hrávali, Bystroň byl dokonce odchovancem klubu, tehdy s domovskou adresou na Bazalech.

Nesmlouvavý 189 centimetrů vysoký stoper se prosazoval jako velký talent, už v 19 letech kopal za Baník ligu, povolávali ho do mládežnických reprezentací. Bylo mu 21 let, když s Baníkem slavil mistrovský titul.

Čtyři roky nato přestoupil do Levski Sofia - a stal se i mistrem Bulharska. A do třetice se pak šampionem stal i v Plzni, v roce 2011. Přišla i Liga mistrů, vyhlídky na případný start v A-týmu české reprezentace. Jenže krátce po 29. narozeninách musel Bystroň rozjezd své velké kariéry kvůli dopingovému nálezu oželet.

Nyní se ve věku 34 let rozhodl vzdát se i zbytku života. Stejně jako František Rajtoral, který odešel už jako 31 letý, měl také Bystroň v cizině zvolit sebevraždu oběšením, oba mladí muži po sobě podle agenturní zprávy zanechali i dopis na rozloučenou.

 

Právě se děje

Další zprávy