reklama

Bývalý šéf brazilského fotbalu Marin dostal čtyři roky vězení

Fotbal - ilustrační foto. Fotbal - ilustrační foto. autor: Reuters
Kromě vězení dostal Marin také pokutu ve výši 1,2 milionu dolarů. Další peníze musí vrátit.

New York - Bývalý šéf brazilského fotbalu José Maria Marin dostal za účast v korupčním skandálu čtyři roky vězení a pokutu 1,2 milionu dolarů (26,5 milionu korun). Šestaosmdesátiletý funkcionář musí navíc vrátit 3,3 milionu dolarů (73 milionů korun). Rozhodl o tom dnes soud v New Yorku.

Marin je prvním odsouzeným v procesu s vysokými funkcionáři z vedení světového fotbalu. V aféře, která vypukla v roce 2015 a kterou se zabývali američtí vyšetřovatelé, padlo na 40 obvinění z korupce při prodeji vysílacích práv na atraktivní fotbalová utkání. Marin obdržel podle obžaloby na úplatcích 6,6 milionu dolarů.

Obžalován byl nejen z korupce, ale i z vydírání a praní špinavých peněz. Žalobce chtěl pro Marina deset let vězení a pokutu téměř šest milionů dolarů. Soudkyně Pamela Chenová však zvolila mírnější trest. Obhajoba s ohledem na Marinův věk a jeho zdraví požadovala, aby jako trest posloužilo 13 měsíců, které už Brazilec za mřížemi strávil.

"Marin udělal víc, než jen souhlasil s přijetím plateb. Ve skutečnosti obdržel miliony dolarů na úplatcích a neváhal je utrácet," uvedl asistent amerického státního zástupce Sam Nitze a vyjmenoval řadu luxusních obchodů, v nichž Marin utrácel horentní sumy.

"Brazílie je země, v níž má fotbal v rámci národní kultury speciální postavení a zvláštní vliv. Marin se opakovaně dopustil korupce v jedné z nejdůležitějších fotbalových organizací na světě a dosud neprojevil žádné výčitky za své chování," dodal Nitze. Marin řídil brazilský fotbal v letech 2012 až 2015. V 80. letech minulého století býval guvernérem státu Sao Paulo.

Podobný osud hrozí někdejšímu předsedovi jihoamerické fotbalové konfederace CONMEBOL a šéfovi paraguayského svazu Juanu Ángelu Napoutovi, který na úplatcích podle obžaloby dostal 10,5 milionu dolarů.

reklama