Bývalý slavný brankář Srníček zemřel devět dní po zástavě srdce. Bylo mu 47 let

Newcastle i reprezentace. Tak Srníček čaroval v brance
Připomenťe si s námi úspěšnou kariéru bývalého fotbalového brankáře Pavla Srníčka, jenž zemřel dnes odpoledne - devět dní po srdečním kolapsu, který ho postihl při kondičním běhu - ve Fakultní nemocnici Ostrava .
47letý Srníček zkolaboval předminulou neděli při běhu v Bohumíně, kam přijel za rodinou.  Podle jeho agenta agent Steva Wraitha se mu na dvacet minut zastavilo srdce a po převozu do nemocnice byl uveden do umělého spánku. Z něj ho měli lékaři probouzet minulou středu, stav se však nezlepšil.
Pavel Srníček patřil se 49 reprezentačními starty mezi nejznámější české brankáře.
Ostravský rodák se řadil i ke stříbrnému týmu na Euro 1996, kde byl dvojkou za Petrem Koubou,...
Foto: ČTK
Luděk Mádl ČTK Luděk Mádl, ČTK
Aktualizováno 29. 12. 2015 20:04
Český fotbalový brankář Pavel Srníček, který se proslavil především na britských ostrovech, kde chytal v letech 1991 až 1998, v úterý zemřel.

Praha - Český fotbalový brankář Pavel Srníček, který se proslavil především na britských ostrovech, kde chytal v letech 1991 až 1998 za Newcastle, v úterý odpoledne zemřel. Stalo se tak devět dní poté, co ho postihl při kondičním běhu srdeční kolaps.

"Pavel is a Geordie," znělo před třemi dny z padesáti tisíců hrdel v St. James Parku, na stadionu Newcastlu United při utkání s Evertonem. Geordie je označení pro osobu z kraje Tyneside, kde Newcastle leží.

Nepomohly ani modlitby

Právě v Newcastlu se stal Srníček brankářskou legendou klubu. Působil tam sedm sezon. A v jeho těžkých chvílích na něj fanoušci nezapomněli a poslali mu takhle na dálku vzkaz. Jejich modlitby, aby Srníček přežil, bohužel nebyly vyslyšeny.

Klub každopádně vyzval své příznivce, kteří chtějí uctít Srníčkovu památku květinami, ať je nosí na stadion St. James' Park k pamětní desce fanoušků Johna Aldera a Liama Sweeneyho. Ti byli loni v červenci mezi 298 mrtvými při havárii letadla sestřeleného nad Ukrajinou.

Další příležitostí rozloučit se s brankářem, jehož úmrtí patřilo na řadě britských webů k hlavním zprávám dne, by pro příznivce mohlo být charitativní utkání legend Newcastlu.

Wraith nechce, aby se na něj zapomnělo

"Když jsem s ním naposledy mluvil, plánovali jsme, jak by bylo skvělé odehrát zápas bývalých hráčů, protože příští rok to bude dvacet let, co Newcastle málem získal titul," uvedl Wraith. "Postarám se o to, aby to dopadlo a oslavíme tak život tohohle skvělého chlapa. Všichni pohromadě, fanoušci i hráči," dodal.

Sedmačtyřicetiletý Srníček zkolaboval minulou neděli při běhu v Bohumíně, kam přijel za rodinou. Podle jeho agenta Steva Wraitha se mu na dvacet minut zastavilo srdce a po převozu do nemocnice byl bývalý brankář Ostravy, Newcastlu, Sheffieldu Wednesday, Brescie, Portsmouthu, West Hamu a Beiry Mar uveden do umělého spánku.

S probuzením se mělo začít minulou středu, podle Wraitha však byl Srníček celou dobu v kritickém stavu. "Je nadále v umělém spánku na přístrojích. Za poslední dva dny se jeho stav nezměnil, až se tak stane, budu informovat. Čeká se do pondělí, než bude možné pokračovat v dalších testech," uvedl na konci minulého týdne Wraith na Facebooku.

Odpojili přístroje, zemřel mezi blízkými

Právě na něm v úterý 29. prosince zároveň oficiálně potvrdil, že bývalý reprezentační brankář, který byl ve stříbrném týmu z Euro 1996, zemřel.

Časový úsek dvaceti minut, kdy Srníčkovi netlouklo srdce a nebyl dokrvovaný mozek, nedával příležitost k dobrým prognózám. Podle informací Aktuálně.cz byl právě mozek při nehodě vážně poškozen. To ostatně potvrdil právě i Wraith.

"Navzdory nejlepší lékařské péči pondělní vyšetření ukázala, že mozek je nenávratně poškozen. Proto bylo rozhodnuto o vypnutí přístrojů, které ho držely při životě," uvedl Wraith v prohlášení. "Pavel zemřel v úterý odpoledne za přítomnosti nejbližších příbuzných," dodal.

Srníček patřil mezi členy slavné ostravské brankářské školy. A po Luďku Mikloškovi byl druhým gólmanem Baníku, který se prosadil také na Ostrovech. Pobyt v Británii mu zjednodušoval fakt, že byl po matce držitelem i francouzského pasu, takže neměl problém s pracovním povolením.

Spoluhráčem Shearera či Guardioly

Potkal se v jednom dresu i s velkými hvězdami světového fotbalu, v Newcastlu byl jeho spoluhráčem například kanonýr Alan Shearer, posléze v italské Brescii se jeho kolegou v týmu nakrátko stal i Pep Guardiola, nyní slavný trenér Bayernu Mnichov. A v jedné kabině tam Srníček sedával i s Robertem Baggiem.

Srníčka zdobila přátelská povaha, patřil mezi komunikativní, vstřícné fotbalisty. V národním týmu zprvu plnil úlohu "dvojky" za Petrem Koubou, kterému jistil záda například v průběhu stříbrného Eura 1996.

Posléze se posunul do role "jedničky" a odchytal kupříkladu Euro 2000 nebo předchozí kvalifikaci, v níž tehdy Chovancův tým neztratil ani bod.

V éře mezi Koubou a Čechem

Poslední zápasy, které v reprezentačním dresu odchytal, úplně šťastné nebyly, šlo o barážové duely, v nichž šlo o postup na MS 2002 do Japonska a Jižní Koreje. Oba tyto zápasy ale tehdy Češi s Belgií prohráli 0:1.

Nový trenér Karel Brückner pak už v brance dával přednost jiné nastupující hvězdě, a to Petru Čechovi. Srníčkova bilance se zastavila těsně před padesátkou odchytaných zápasů, na čísle 49.

V posledních letech působil Pavel Srníček jako trenér gólmanů v pražské Spartě. Čest jeho památce.

 

Právě se děje

Další zprávy