fotbal - Sparta vs. Mladá Boleslav, 1. koloFotbalisté pražské Sparty vstoupili do nového ligového ročníku vítězstvím nad Mladou Boleslaví 1:0. V dramatickém utkání rozhodla branka, kterou vsítil v 69. minutě obránce Michal Kadlec. Hosté vzápětí nastřelili tyč a před koncem jim největší možnost sebral brankář Kozáčik.

Nové sezony se fanoušci nemohli dočkat, a tak už dlouho před zápasem stály před pokladnami dlouhé fronty, do hlediště nakonec dorazilo v ideálním fotbalovém počasí přes patnáct tisíc diváků. Ještě před zápasem jim byly představeny nové letenské posily, ale na hřišti se v základní sestavě nakonec objevili pouze Berger s Kučerou.

Sparta začala zápas ve stejném rozestavení jako v Tiraspolu s jediným útočníkem. Berger s Kolářem, který nahradil distancovaného Kušníra, sice měli doplňovat Slepičku, příliš se jim to však nedařilo. Nově sestavená mladoboleslavská obrana pracovala celkem jistě a střelecké pokusy Kladrubského či Huška neměly velkou šanci uspět.

Exsparťan Sylvestre - nejistý režisér hry

I hosté začali opatrně, exsparťan Sylvestre se neujal režisérské taktovky nijak pevně. Jako první se sice pokusil střelecky ohrozit sparťany, ale o mnoho lépe vypadala tvrdá rána Kysely.

První poločas přinesl i dva dramatické okamžiky. Ve 24. minutě to byla nepotrestaná ruka hostujícího Kaliny ve vápně a poté sražení Pecky sparťanským stoperem Řepkou ve středu hřiště, po němž se hosté dožadovali přísnějšího trestu než jen žluté karty. Největší šanci měli sparťané krátce předtím, kdy se Slepička uvolnil na hranici trestného území a pálil ke vzdálené tyči, Miller se však překvapit nenechal.

Do druhého poločasu poslal trenér Lavička útočníka Wilfrieda, ale těsně po změně stran se dostal do šance Rajnoch, který zapomenut před Kozáčikem nastřelil jen boční síť. Sparta se snažila zvýšit svou útočnou snahu. Nejprve se objevil v šestnáctce osamocen Slepička, ale jeho hlavička ze záklonu neměla naději. Nejvíce od začátku zápase se tleskalo v 57. minutě, kdy rychlá kombinace skončila přihrávkou Wilfrieda a následnou dělovku Matušoviče vytěsnil Miller na roh.

Sparťanské "góóól!!!"

Sparťanský tlak kulminoval, v 68. minutě ostrá rána Slepičky jen těsně minula Millerovu svatyni. O minutu později už to ale domácím vyšlo: Michal Kadlec se rozhodl neočekávaně napálit směrem na Millera přízemní ránu, kterou hostující brankář přes chumel hráčů zahlédl až ve chvíli, kdy míč přešel brankovou čáru.

Hosté okamžitě kontrovali. Letenské však zachránila po Papadopulosově střele tyč. Největší šanci hostí měl devět minut před koncem Nečas, ale skvělý reflex Kozáčika jeho pokus z osmi metrů excelentně zneškodnil a ochozy tak po závěrečném hvizdu mohly slavit.

Sparta Praha - Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Branka: 69. Kadlec. Rozhodčí: Jílek - Zlámal, Lhoták. ŽK: Kadlec, Řepka, Kučera, Zeman - Sylvestre, Poláček, Rajnoch. Diváci: 15 521.

Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, M. Kadlec - Kladrubský, Hušek - Kolář (46. Wilfried), Berger, Matušovič (64. Zeman) - Slepička (90+1. Došek). Trenér: Lavička.
Mladá Boleslav: Miller - Kalina, Procházka, Janíček, Hrdlička - Kysela, Sylvestre (64. Ganugrava), Rajnoch, Poláček (72. Nečas) - Pecka (78. Řezníček), Papadopulos. Trenér: Hapal.

Další sobotní výsledky a statistiky:

Baník Ostrava - Kladno 1:0 (0:0)

Branka: 72. Svěrkoš. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Santarius. ŽK: Svěrkoš, Marek - Killar, Zachariáš, Pavlík, Šilhan. Diváci: 9 245.

Ostrava: Vašek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Tchuř - Rajtoral, Marek, Lukeš, Lička (90. Metelka) - Svěrkoš (84. Mičola), Střihavka (76. Zeher). Trenér: Večeřa.

Kladno: Pavlík - Bartoš, Killar, Gross, Hajník - Dubský - Mašanský (60. Kabele), Šisler, Holub (75. Šilhan), Cigánek - Zachariáš (86. Farbák). Trenér: Hřídel.

FC Tescoma Zlín - FK Jablonec 97 0:1 (0:1)

Branka: 4. Huber. Rozhodčí: Makovička - Wilczek, Pelikán. ŽK: Vyskočil, Čelůstka - Hamouz. Diváci: 3 189.

Zlín:
Baránek - Čelůstka (81. Konečník), Kroča, Zbožínek, Penner - Malár (61. Baranayi), Šmahaj, Kóňa, Vyskočil - Žůrek (59. Bača), Kroupa. Trenér: Mazura.

Jabonec: Špit - Zábojník, Homola, Huber, Hamouz - Michálek (68. Hloušek), Loučka (90. Krejčí), Pavlík, Žofčák - Hesek (82. Lafata), Klapka. Trenér: Komňacký.

FC Viktoria Plzeň - FK Viktoria Žižkov 3:2 (2:0)

Branky: 26. z pen. Horváth, 35. Limberský, 85. Hušbauer vlastní - 62. Vozábal, 90+2. Naumov. Rozhodčí: Jech - Pospíšil, Urban. ŽK: Rada - Šťastný. Diváci: 7 128.

Plzeň: Poštulka - Limberský, Rada, Hochmeister (46. Navrátil), Smola - Petržela (86. Malcharek), Trapp, Horváth, Lecjaks (82. Jiráček) - Rezek, Tatanašvili. Trenér: Šilhavý.

Žižkov: Hruška - Šťasný, Labant, Gabriel, Čermák - Stracený (78. Hušbauer), Vozábal, Procházka, Koukal - Demjan (46. Naumov), Kalod (72. Švancara). Trenér: Griga.