V čele tabulky je nadále Severní Irsko, které doma zdolalo Slovince 1:0 a má jednobodový náskok před Slovenskem. To však má dva zápasy k dobru.

Polsko těžilo z raketového vstupu do zápasu. Hned po rozehraní zatáhl míč po levém křídle Robert Lewandovski a Rafal Boguski střelou z osmi metrů otevřel skóre.

Od úvodního hvizdu uběhlo 35 vteřin. Ještě do poločasu domácí své vedení navýšili dalšími třemi brankami a po změně stran zdecimované San Marino dorazili.

Dařilo se především Smolarkovi, který na svůj zásah z první půle navázal hned třemi góly v rozmezí 21 minut a celkem si na konto připsal čtyři branky.

Severní Irsko má svého hrdinu. Útočník Warren Feeney poté, co v sobotu pomohl svou brankou porazit Polsko, tentokrát jediným gólem získal další tři body do tabulky za výhru 1:0 nad Slovinskem.

To sice nastoupilo v silnější sestavě než v sobotu proti České republice, ale proti pozorné obraně Severních Irů se neprosadilo. Nadále mu tak patří předposlední příčka ve skupině o skóre za Čechy.

Riera gólem v nastaveném čase rozhodl o výhře Španělska v Turecku

Záložníci Liverpoolu Xabi Alonso a Alberto Riera pomohli svými góly Španělsku otočit utkání v Turecku. Výhrou 2:1 Španělé prodloužili svou vítěznou sérii již na 21 zápasů.

Mistři Evropy si navíc znovu přiblížili jistotu postupu, když jasně vévodí páté kvalifikační skupině s náskokem šesti bodů před Bosnou a Hercegovinou. Třetí Turecko již ztrácí deset bodů.

Turci se v odvetě za sobotní utkání, které ve Španělsku prohráli 0:1, ujali vedení v 26. minutě, kdy se prosadil kanonýr Semih Sentürk. Domácí pak náskok dlouho drželi i díky tomu, že Španělé postrádali svého nejlepšího střelce Davida Villu.

Jenže v polovině druhé půle hosté získali výhodu pokutového kopu a záložník Liverpoolu Xabi Alonso vyrovnal. V nastavení se navíc prosadil jeho klubový spoluhráč Riera, jehož gól vynesl Španělsku 21. vítězství v řadě a již 31. zápas bez prohry.

Džeko zařídil Bosně dvěma góly výhru nad Belgií a dostal se do čela střelců

Bosně zajistil vítězství 2:1 nad Belgií dvěma góly bývalý teplický útočník Edin Džeko. Současný kanonýr Wolfsburgu se tak rázem vyhoupl do čela tabulky střelců celé evropské části kvalifikace.

Překvapením skončil zápas v Rakousku, kde domácí výběr poprvé pod vedením trenéra Dietmara Constantiniho, který nahradil českého kouče Karla Brücknera, porazil Rumunsko 2:1.

O obě branky vítězů se postaral útočník Erwin Hoffer. Alespoň teoreticky se tak Rakušané vrátili do boje o postup ze sedmé skupiny.

V téže skupině je na tom ještě lépe Francie, která stejně jako v sobotu porazila Litvu 1:0 a znovu zásluhou záložníka Francka Ribéryho.

Hvězda Bayernu Mnichov se tentokrát prosadila čtvrt hodiny před koncem a Francie tak z druhého místa ztrácí na lídra skupiny Srbsko jen dva body.

Itálie přišla o výhru nad Irskem v předposlední minutě, ztrestal ji Keane

Šanci na trhák v osmé skupině nevyužila Itálie. Ta sice odehrála téměř celé utkání s Irskem bez vyloučeného útočníka Giampaola Pazziniho, který dostal už v 5. minutě červenou kartu za úder loktem v hlavičkovém souboji, přesto sahala po vítězství.

Jenže minutu před koncem srovnal na konečných 1:1 kapitán hostů Robbie Keane a Itálie tak má před druhým Irskem nadále pouze dvoubodový náskok.

Blízko postupu na světový šampionát jsou Nizozemci. Ti podle očekávání porazili Makedonii 4:0 a před druhým Skotskem mají již osmibodový náskok. Přitom oba celky budou hrát již jen o devět bodů.

Všechny zápasy začaly minutou ticha za oběti nedělního neštěstí v Abidžanu. V metropoli Pobřeží slonoviny bylo před fotbalovým zápasem po zřícení zdi v panice ušlapáno 19 lidí včetně dvou dětí.

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství světa:

Skupina 1:

Budapešť: Maďarsko - Malta 3:0 (1:0)

Branky: 6. Hajnal, 80. Gera, 90.+3 Juhasz. Rozhodčí: Suchina (Rus.).

Kodaň: Dánsko - Albánie 3:0 (2:0)

Branky: 31. Andreasen, 37. Larsen, 80. Poulsen. Rozhodčí: Skomina (Slovin.).

Riga: Lotyšsko - Lucembursko 2:0 (1:0)

Branky: 44. Žigajevs, 75. Verpakovskis. Rozhodčí: Aydinus (Tur.).

Ženeva: Švýcarsko - Moldavsko 2:0 (1:0)

Branky: 20. N'Kufo, 53. Frei. Rozhodčí: Rocchi (It.).

Heraklion: Řecko - Izrael 2:1 (1:0)

Branky: 32. Salpigidis, 67. Samaras z pen. - 59. Barda. Rozhodčí: Benquerenca (Řec.).