Ústavní soud odmítl stížnost bývalého fotbalového funkcionáře Ivana Horníka, potrestaného podmínkou za korupci v kauze kolem Viktorie Žižkov. Horník byl nejviditelnějším mužem korupční aféry v českém fotbale.

Obecné soudy uložily Horníkovi za ovlivňování výsledků zápasů sedmiměsíční podmínku s pětiletou zkušební lhůtou, zákaz činnosti ve fotbale na deset let a pokutu 900 tisíc korun.

Horník jako sportovní ředitel Viktorie nabízel úplatky rozhodčím i delegátům, což prokázaly odposlechy i výpovědi svědků.

Ve stížnosti Horník mimo jiné kritizoval nařízení odposlechů a tvrdil, že stát by neměl zasahoval do vnitřního fungování fotbalového hnutí. Podle ústavních soudců však byly odposlechy nařízeny v souladu se zákonem.

Vrcholový sport je podle nich masově sledovanou záležitostí, proto má ovlivnění výsledků široký společenský dopad. Stát prý proto musí korupci ve sportu potírat a trestat.

Korupci je nutné považovat za společensky nebezpečnou

Ústavní soudci upozornili, že korupce ve fotbale je celoevropským problémem, který stejným způsobem řeší i jiné státy.

"Fotbal je třeba vnímat jako celospolečenský fenomén a jakékoliv projevy korupce (podplácení, ovlivňování výsledků) v rámci fotbalového hnutí je nutné považovat za společensky nebezpečné, a tedy trestné," stojí v usnesení Ústavního soudu.

Shodnou argumentaci soudci použili i při rozhodování o stížnostech dalších aktérů korupční aféry. Spolu s Horníkem byla souzena skupina rozhodčích a delegátů.

Dostali podmíněné tresty od deseti do čtrnácti měsíců, pokuty podle výše slíbeného úplatku od 30 tisíc do 150 tisíc korun a zákazy činnosti od tří do pěti let. Podle soudců od Horníka vědomě přijímali úplatky.

Korupční kauza Viktorie Žižkov se stala velmi známou mezi širokou veřejností i díky divadelnímu ztvárnění odposlechů z rozhovorů Horníka a dalších aktérů.

Mnohé věty ze hry Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? v podání známých herců Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse zlidověly.