Souboj dvou ambiciózních klubů na závěr nedělního programu pátého kola první fotbalové ligy skončil vítězstvím Sparty, která vyhrála díky brance střídajícího mladíčka Václava Kadlece nad Mladou Boleslaví 1:0.

Sparta sesadila svého soupeře z pozice ligového lídra. Sparta Středočechy vytrvale přehrávala, měla i řadu střeleckých pokusů, ale vítězný gól si nechala na 90. minutu.

Sparťané nastoupili se třemi změnami proti čtvrtečnímu duelu v Mariboru, ale se stejným nadšením, s nímž ze Slovinska přivezli postupovou naději.

Poprvé se ocitl v nebezpečném ohrožení gólman Vorel ve 13. minutě po otočce Vacka, ale brankář souboj vyhrál a včas zasáhnul také při náběhu Wilfrieda. Paradoxně se nejvíce zapotil při centru Pamiče z levé strany, který vyrážel nad břevno.

Hosté poprvé podstatněji zahrozili po půlhodině, jenže po Peckově rohu včas zasáhnul brankář Blažek, jenž dostal přednost před Kozáčikem, vzápětí rána Pecky mířila mimo.

Hosté si v 52. minutě připravili svoji největší šanci po samostatné akci bývalého hráče Sparty Kuliče, ale jeho rána uvnitř šestnáctky mířila mimo. V 57. minutě musel zasahovat Blažek, který zneškodnil pokus Mendyho.

Neprosadil se ani hrdina z Mariboru Wilfried, nejprve tísněný uvnitř šestnáctky neusměrnil pas ze středu hřiště, později jeho ránu z dvaceti metrů zblokovala boleslavská obranná tvrz.

Dramatický zápas měl odpovídající vyvrcholení: v poslední minutě přišla rychlá akce domácích po pravé straně, míč se dostal pár metrů od branky ke Kadlecovi a ten už Vorla propálit dokázal.

Teplice si se Slavií dělily body

5. kolo první fotbalové ligy:

SK Kladno - FK Baumit Jablonec 1:2 (0:1)

Branky: 75. Bartoš - 37. Šilhan vlastní, 64. Drsek.

Rozhodčí: Příhoda - Jiřík, T. Kovařík.

ŽK: Hajník - J. Kovařík, Vošahlík.

Diváci: 2126.

Sparta Praha - Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Branka: 90. Kadlec.

Rozhodčí: R. Hrubeš - Hojsík, Pelikán.

ŽK: Vacek, Prudnikov - Kúdela, Mendy, Rajnoch.

Diváci: 12.489.

FK Teplice - SK Slavia Praha 1:1 (1:1)

Branky: 17. Stožický - 41. J. Černý.

Rozhodčí: Jech - Filípek, Teuber.

ŽK: Hesek, Ljevakovič - Janda, Čelůstka, Vasiljevič.

Diváci: 10.690.

FC Slovan Liberec - SK Dynamo České Budějovice 3:0 (3:0)

Branky: 11. Vácha, 31. Dočkal, 38. Nezmar.

Rozhodčí: Franěk - Slavík, Čecháček.

ŽK: Vulin - Homoláč.

Diváci: 4935.

Bohemians 1905 - FC Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 29. Střihavka.

Rozhodčí: Adam - Košec, Pospíšil.

ŽK: Pávek, Bartek, Štohanzl - Limberský, Bystroň, Petržela.

Diváci: 6729.

1. FK Příbram - SK Sigma Olomouc 2:1 (0:0)

Branky: 66. Pleško, 71. Šmejkal - 49. Dreksa.

Rozhodčí: Zelinka - Wilczek, Novák.

ŽK: Müller, Rodrigues - Hubník, Rossi, Dreksa, Onofrej.

Diváci: 2386.

Fotbalisté pražské Slavie si odvezli remízu 1:1 z Teplic, kde museli dotahovat náskok domácích. Tepličtí tak stále drží v nejvyšší soutěži neporazitelnost. Zatímco Teplice, které musely strávit prohru s Hapoelem Tel Aviv, zastihl úvod duelu se Slavií ve velkém útlumu, Pražané po přesvědčivém triumfu nad Crvenou Zvezdou Bělehrad i na Stínadelch hýřili sebevědomím.

Už v sedmé minutě sešívaní málem slavili. Hloušek vybojoval míč proti váhajícímu stoperu Lukášovi a útočník Šenkeřík měl blízko šestý gól zásah ve třetím zápase, ale před opuštěnou brankou jeho střelu zastavil bek Merzič.

Teplice přesto z první vážné akce dokázaly udeřit: v 17. minutě se jim povedla skvělá rychlá akce a Stožický zakončil spolupráci Vondráška a přihrávajícího Vachouška přesnou trefou.

Jaroslav Černý nezpytoval svědomí poté, co poslal dorážku vysoko nad bránu, dlouho. Čtyři minuty před přestávkou nerušeně prošel obranou Teplic a pak s udiveným výrazem sledoval, jak se jeho nepovedený centr odráží od tyče do sítě.

Z podprůměru až v 78. minutě vybočila akce slávistů, když ránu Čelůstky po patičce Belaida musel pracně likvidovat teplický gólman Grigar. I proto zápas skončil remízou, poprvé po šesti vzájemných zápasech.

Jablonec vyhrál i bez Lafaty, který neměl registračku

Vítězství dosáhl Jablonec i přesto, že se musel obejít bez trojice hráčů základní sestavy. David Lafata, Anes Haurdič a Tomáš Huber totiž sice byli připraveni ke hře, ale vedoucí mužstva zapomněl jejich registrační průkazy.

Na Kladně se začalo kvůli problémům s průkazy s desetiminutovým zpožděním. I tak od začátku udávali tempo. V osmé minutě přesprintoval kladenské beky Vošahlík a brankář Pavlík jen sledoval, jak míč těsně minul zadní tyč.

Za chvíli už musel domácí gólman zasahovat, když vyrážel na roh Vošahlíkovu hlavičku po přímém kopu z pravé strany. V 18. minutě po kontaktu s Pavlíkem reklamoval penaltu Kovařík, ale sudí Příhoda mu místo toho udělil žlutou kartu.

V 27. minutě mohli otevřít skóre Středočeši. Pavlíkův dlouhý výkop našel Klinku, který postupoval sám na branku, ale vyběhnuvšího Špita nepřehodil.

Z následující akce už Jablonečtí osm minut před pauzou udeřili. Pomohl jim k tomu domácí Šilhan, jenž odkopl míč po rohovém kopu nešťastně do vlastní branky.

Brzy po příchodu z kabin mohli Severočeši své vedení zvýšit, Vošahlíkovu střelu však reflexivně zneškodnil Pavlík. Velké nedorozumění Procházky s Bartošem využil v 64. minutě Drsek, jenž s přehledem propálil Pavlíka a skóroval tak potřetí v sezoně.

Až pak domácí začali více myslet na útok. Hned po rozehrání trefil Klinka tyč, vzápětí byl střídající Cigánek příliš blízko Špitovi. Čtvrt hodiny před koncem se Kladenským přece jen podařilo snížit, v rychlém úniku Bartoš podstřelil jabloneckého gólmana.

Středočechy gól povzbudil. V 77. minutě pálil Klinka v tísni vedle a když už se stejný hráč za další tři minuty trefil mezi tyče, zachránil hosty na brankové čáře bek Zábojník. Na domácím trávníku tak Kladenští prohráli i třetí zápas v této sezoně.

Libereckou formu odneslo Dynamo třemi góly

Fotbalisté Slovanu Liberec po čtvrteční výhře v Bukurešti zabrali naplno i v lize, sérii tří nepovedených zápasů přerušili hladkou výhrou 3:0 nad Českými Budějovicemi.

16.Bohemians50052:120

Jihočeši znovu potvrdili, že se jim v Liberci nedaří. Za posledních dvanáct let získali pod Ještědem jediný bod a i tentokrát se jim šance na dobrý výsledek rychle rozplynula. Domácí kouč Ladislav Škorpil nechal na lavičce chorvatského krále střelců Keriče, jemuž se v této sezoně příliš nedaří. Místo něj nastoupil poprvé v základu Blažek, ale hlavní postavou byl další útočník Nezmar.

Už v 5. minutě utekl Riegelovi a po jeho centru trefil Blažek břevno. O šest minut později posunul Nezmar Blažkův centr před branku a Vácha pohotově "koníčkem" od země překonal brankáře Kučeru.

V 31. minutě Nezmar troufalou patičkou mezi nohama uvolnil Dočkala a ten překonal Kučeru přesnou ranou po zemi k tyči. V 38. minutě si oba liberečtí hráči vyměnili role. Na Dočkalův roh naskočil Nezmar a zvýšil na 3:0.

Výhra Liberce mohla být ještě vyšší. V 59. minutě se po krásném vysunutí od Dočkala dostal do šance střídající Kerič, ale po brejku mířil těsně vedle a na svůj první gól v nové sezoně musí čekat dál.

Pak už domácí viditelně polevili. Diváky to však příliš nemrzelo a svůj tým vyprovodili skandovaným potleskem.

Bohemians zase nedali gól a podlehli Plzni

I po pěti ligových kolech jsou fotbalisté Bohemians 1905 stále bez výhry a na kontě mají jediný vstřelený gól. V utkání podlehli doma Plzni 0:1, přestože měli po většinu zápasu platonickou převahu.

Plzeňský kouč Pavel Vrba po nepovedeném zápase s Libercem kompletně překopal sestavu, do níž zapracoval tři nováčky, a udělal i další přesuny. Změny se vyplatily. Gólový efekt se mohl dostavit už po devíti minutách. Petržela si došel zhruba pět metrů před šestnáctku pro faul a z téhož místa vylétl projektil, který se zastavil až o spojnici domácí branky; autorem povedené rány byl Bakoš.

Plzeňské akce často začínaly u obou velmi ofenzivně naladěných krajních obránců a po půlhodině hry to demonstroval Limberský. Po pravé straně prošel až do šestnáctky a číhající Střihavka míč uklidil zblízka do sítě.

Až těsně před pauzou mohl srovnat Hartig, jenže Škodův centr z levé strany trefil v pádu a branku minul.

V 61. minutě se schoval mezi obránce Střihavka, došel si pro kolmý pas, jenže trefil jen vybíhajícího Sňozíka, pak zase po Lecjaksově centru přestřelil z malého vápna nekrytý Petržela.

Hosty pak ani příliš netrápilo, že pět minut před koncem pohrdl možností rozhodnout Petržela, jehož střelu před prázdnou brankou zablokoval Nikl. I tak si totiž Plzeň odvezla z Prahy pohodové vítězství.

Příbram otočila zápas s Olomoucí během pěti minut

Fotbalisté Olomouce po debaklu s Evertonem ve 4. předkole Evropské ligy propadli i v Příbrami. Olomouc tak v lize nevyhrála už počtvrté za sebou a na kontě má jen pět bodů z možných patnácti.

Sigma nastoupila v ofenzivním rozestavení se třemi útočníky, ale její kombinační fotbal ovšem na důraznou hru Příbrami neúčinkoval.

Diváci v první půli viděli především bojovný fotbal postrádající útočnou kvalitu, ani jeden z týmů za celý poločas pořádně netrefil mezi tyče.

Do druhé půle vlétla Olomouc mnohem aktivněji a ovoce jí to přineslo hned po dvou minutách, kdy si nekrytý stoper Dreksa naskočil na rohový kop Otepky a uklidil míč k tyči. Záhy navíc utekl Hubník, ale z úhlu přestřelil.

Inkasovaná branka donutila k větší aktivitě i Příbram, Olomouc se začala soustředit na obranu, a zato ji stihl trest. V 66. minutě zaútočil levý bek Pleško, kličkou do středu se zbavil obránce a střelou ze 17 metrů slabší pravačkou vyrovnal na 1:1.

O pět minut později pak si Šmejkal narazil s Pleškem a z hranice pokutového území se trefil po zemi k tyči. Olomouc se probrala až deset minut před koncem, kdy se do velké šance dostal střídající Štěpán, ale v brance se zaskvěl Krbeček.

Olomouc tak v Příbrami znovu prohrála 1:2, stejně jako na jaře, kdy rovněž vedla, ale o náskok přišla.