Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu letošního roku působícího v Evropě získal argentinský útočník Barcelony Lionel Messi. Oznámil to na svých internetových stránkách časopis France Football, který cenu uděluje. Dvaadvacetiletý rodák z Rosaria je vůbec prvním Argentincem, který ji dostal.

Messi v anketě novinářů z celého světa obdržel 473 bodů z celkových 480 možných. O 240 bodů za sebou nechal druhého v pořadí loňského vítěze Portugalce Cristiana Ronalda z Realu Madrid. Třetí skončil Messiho spoluhráč z Barcelony Xavi. (4. Andrés Iniesta - Barcelona, 5. Samuel Eto'o - Inter Milán, 6. Kaká - Real Madrid, 7. Zlatan Ibrahimovic - Barcelona, 8. Wayne Rooney - Manchester Utd., 9. Didier Drogba - Chelsea, 10. Steven Gerrard - Liverpool).

Maličký Argentinec byl považován za největšího favorita letošního ročníku této ceny. V uplynulé sezoně vyhrál s katalánským klubem Ligu mistrů, španělskou ligu i pohár. S devíti góly byl nejlepším střelcem Ligy mistrů, dalších 23 tref přidal ve španělské lize. Skóroval i v květnovém finále Ligy mistrů proti Manchesteru United, které španělský klub vyhrál 2:0.

"Upřímně, věděl jsem, že patřím mezi favority, neboť jsme měli s Barcelonou plodný rok 2009. Ale netušil jsem, že vyhraju s takovým náskokem. Velmi si toho vážím, všichni předchozí vítězové Zlatého míče byli skvělými fotbalisty a na další výborné hráče se nikdy nedostalo," uvedl argentinský reprezentant pro France Football.

Nedávno s klubem prodloužil smlouvu až do roku 2016, případný zájemce by jej mohl vykoupit za astronomickou sumu 250 milionů eur (6,5 miliardy korun). Také na podzim už se Messi trefil devětkrát do sítě soupeřů, navíc pomohl Argentině vybojovat na poslední chvíli postup na mistrovství světa. "Doufám, že příští rok bude na stejně vysoké úrovni. Ale bude velmi obtížné obhájit vítězství ve Zlatém míči," dodal.

Messi je celkově šestým hráčem Barcelony, který tuto prestižní cenu získal. Posledním byl Brazilec Ronaldinho v roce 2005. Katalánský klub letos anketě jasně dominoval, v elitní pětici nechyběli ani další vítězové Ligy mistrů Andrés Iniesta a Samuel Eto'o, jenž od léta hájí barvy Interu Milán.

Anketu v minulosti vyhráli i Josef Masopust a Pavel Nedvěd. V letošní širší třicetičlenné nominaci však český zástupce již druhý rok po sobě chyběl.