Fotbalisté Šachtaru Doněck, kteří vyhráli poslední ročník Poháru UEFA, dnes po domácí remíze 1:1 s Fuhamem vypadli z Evropské ligy a cestu za obhajobou ukončili už ve třetím kole. Ukrajinský celek prohrál úvodní zápas v Anglii 1:2.

První branku zařídil v odvetě v Doněcku po půlhodině hry obránce Fulhamu Hangeland. Šachtar, v jehož záloze odehrál první poločas Tomáš Hübschman, vyrovnal až v 69. minutě zásluhou Jadsona, ale další branku se mu vstřelit nepodařilo.

Liverpool otočil zápas v Rumunsku

Dalším anglickým celkem v osmifinále je Liverpool, který potvrdil roli favorita a Unireu Urziceni porazil na soupeřově hřišti 3:1. Svěřenci trenéra Beníteze, kteří doma Urziceni porazili jen 1:0, nezačali v Rumunsku dobře a už od 19. minuty prohrávali. Ještě během první půle však dokázal šestý tým anglické ligy po trefách Mascherana a Babela zápas otočit. Definitivní jistotu přidal v 57. minutě kapitán "Reds" Gerrard.

Vypadl Everton, který prohrál 0:3 na hřišti Sportingu Lisabon. Zápas rozhodli v druhém poločase záložníci Pedro Mendes, Miguel Veloso a Matías Fernández.

Hektický zápas v Eindhovenu

Dramatický zápas se hrál v Eindhovenu, kde Hamburk postoupil i přes prohru 2:3. Hostům, kteří vyhráli první zápas 1:0, se nepovedl začátek zápasu a už ve 2. minutě inkasovali od útočníka Toivonena. Povedený první poločas pro domácí uzavřel druhým gólem dvě minuty před přestávkou z trestného kopu Maďar Dzsudzsák.

Druhý poločas ale zahájil snížením chorvatský útočník Petrič a další ranou pro vedoucí celek nizozemské ligy bylo vyloučení Dzsudzsáka v 57. minutě. Čtvrt hodiny před koncem ale srovnal počet hráčů na hřišti po červené kartě obránce Demel. Vyrovnávací gól dal o pět minut později z penalty záložník HSV Trochowski. Domácím sice v 90. minutě vykřesal naději střídající Koevermans, ale hosté těsnou prohru ubránili. V jejich dresu odehrál celý zápas stoper David Rozehnal, David Jarolím nemohl nastoupit kvůli karetnímu trestu.

Šimůnek se zranil

Wolfsburg zvládl domácí odvetu a jde dál po vysoké výhře 4:1 nad Villarrealem. Němečtí šampioni však přišli o zraněného stopera Jana Šimůnka, který pět minut po přestávce po jednom ze soubojů odkulhal ze hřiště.

Postup si díky stejně vysoké domácímu vítězství vybojovaly i Brémy, které především díky hattricku Pizarra zdolaly Twente Enschede. Peruánský útočník se s osmi brankami posunul do čela tabulku střelců.

AS Řím prohrál po čtrnácti výhrách v řadě

Po čtrnácti soutěžních výhrách za sebou doma nebodovali fotbalisté AS Řím, kteří po prohře 2:3 překvapivě vypadli s řeckým Panathinaikosem. Domácí sice od branky Riiseho z 12. minuty vedli, ale v posledních pěti minutách prvního poločasu třikrát inkasovali. Velký podíl na tom měl teprve devatenáctiletý talentovaný záložník Ninis, jenž zařídil všechny branky.

Nejprve po faulu na něj proměnil ve 40. minutě penaltu Cissé, o tři minuty později Ninis přesnou ranou otočil skóre a v první minutě nastavení poslal do gólové šance Cissého. V druhé půli už jen snížil domácí středopolař De Rossi.

Uspěl naopak Juventus Turín, který i přes domácí bezbrankovou remízu přešel přes Ajax Amsterodam. "Staré dámě", v jejímž dresu hrál i Zdeněk Grygera, stačila venkovní výhra 2:1.

Do další fáze se štěstím postoupilo i Atlético Madrid, které porazilo v Istanbulu Galatasaray 2:1 brankou střídajícího Forlána, jenž v 90. minutě odmítl prodloužení. Celý zápas odehrál v dresu vítězů obránce Tomáš Ujfaluši.

Odvetná utkání 3. kola fotbalové Evropské ligy:
Anderlecht Brusel - Athletic Bilbao 4:0 (2:0)
Branky: 4. Lukaku, 27. vlastní San José, 49. Juhász, 68. Legear. Rozhodčí Einwaller (Rak.). První zápas 1:1, postupuje Anderlecht.

Olympique Marseille - FC Kodaň 3:1 (1:0)
Branky: 62. a 78. Koné, 43. Ben Arfa - 87. Almeida. Rozhodčí Gakir (Tur.). První zápas 3:1, postupuje Marseille.

AS Řím - Panathinaikos Atény 2:3 (1:3)
Branky: 12. Riise, 67. De Rossi - 40. z pen. a 45.+1 Cissé, 43. Ninis. Rozhodčí Bruno Paixao (Por.). ČK: 90. Katsuranis (Panathinaikos). První zápas 2:3, postupuje Panathinaikos.

Šachtar Doněck - Fulham 1:1 (0:1)
Branky: 69. Jadson - 33. Hangeland. Rozhodčí Moen (Nor.). ČK: 90.+4 Murphy (Fulham). První zápas 1:2, postupuje Fulham.

Unirea Urziceni - Liverpool 1:3 (1:2)
Branky: 19. Fernandes - 30. Mascherano, 41. Babel, 57. Gerrard. Rozhodčí Johannesson (Švéd.). První zápas 0:1, postupuje Liverpool.

PSV Eindhoven - Hamburk 3:2 (2:0)
Branky: 2. Toivonen, 43. Dzsudzsák, 90. Koevermans - 46. Petrič, 79. Trochowski z pen. Rozhodčí Dean (Ang.). ČK: 57. Dzsudzsák - 74. Demel. První zápas 0:1, postupuje Hamburk.

Galatasaray Istanbul - Atlético Madrid 1:2 (0:0)
Branky: 66. Keita - 63. Simao, 90. Forlán. Rozhodčí Rocchi (It.). ČK: 82. Erkin (Galatasaray). První zápas 1:1, postupuje Atlético.

Benfica Lisabon - Hertha Berlín 4:0 (1:0)
Branky: 48. a 62. Cardozo, 25. Aimar, 59. Javi Garcia. První zápas 1:1, postoupila Benfica. Hráno v úterý 23.2.

Hapoel Tel Aviv - Rubin Kazaň 0:0 (0:0)
Rozhodčí: Královec (ČR). První zápas 0:3, postupuje Kazaň.

Juventus Turín - Ajax Amsterodam 0:0 (0:0)
Rozhodčí: Duhamel (Fr.). První zápas 2:1, postupuje Juventus.

Wolfsburg - Villarreal 4:1 (3:1)
Branky: 10. Džeko, 15. vlastní A. López, 42. Gentner, 64. Grafite - 30. Capdevilla. Rozhodčí: Tudor (Rum.). První zápas 2:2, postupuje Wolfsburg.

Salcburk - Standard Lutych, 0:0 (0:0)
Rozhodčí: Kelly (Ir.). První zápas 2:3, postupuje Lutych.

Werder Brémy - Twente Enschede, 4:1 (3:1)
Branky: 15., 20. a 58. Pizzaro, 27. Naldo - 33. De Jong. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). První zápas 0:1, postupují Brémy.

Fenerbahce Istanbul - Lille 1:1 (1:0)
Branky: 35. Emre - 85. Rami. Rozhodčí: Meyer (Něm.). První zápas 1:2, postupuje Lille.

Sporting Lisabon - Everton 3:0 (0:0)
Branky: 64. Veloso, 76. Mendes, 90.+4 M. Fernández. Rozhodčí: Yefet (Izr.). První zápas 1:2, postupuje Sporting.

Valencie - FC Bruggy 3:0 po prodl. (1:0, 0:0)
Branky: 97. a 117. Pablo Hernández, 1. Mata. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.). První zápas 0:1, postupuje Valencie.