Sparťanští fotbalisté v poklidu porazili ve 20. kole fotbalové ligy Olomouc a dostali se do čela tabulky. Sparta prokazuje vzestup formy, naopak Olomoučtí se vzpamatovávají z těžké porážky a také z dnes zveřejněných informací o korupci na konci loňské sezony.

Hrdinou zápasu byl Libor Sionko, který dal dvě branky a ještě zařídil penaltu a vyloučení olomouckého stopera Dreksy. Letenští byli od úvodu aktivnější, navíc jim pomohlo Dreksovo vyloučení ve 34. minutě. Následnou penaltu proměnil Žofčák a ještě do poločasu poslal Kucka oblouček za olomouckou obranu, kde ho Sionko poslal znovu za Lovásikova záda.

Ve druhé půli Sparta ještě přidala dva góly. Třetí branku přinesla vydařená akce Kadlece, který přes tři hráče uvolnil Wilfrieda a ten svůj třicetimetrový sprint zakončil kličkou na Lovásika a střelou do prázdné branky. Čtvrtý zásah zaznamenal Sionko výstavní střelou z voleje.

Jablonec drží krok

Fotbalisté Jablonce otočili utkání v Příbrami a po výhře 2:1 dál zůstávají v boji o mistrovský titul. Všechny branky padly ve druhém poločase, domácí sice vedli, ale Severočeši dokázali utkání dvěma góly zvrátit.

V první půli ukázali hosté svou fotbalovost, byli lepší, avšak trápili se v koncovce, jen Lafata zahodil tři dobré šance. Trest přišel ve 48. minutě. Fantiš zabojoval u jablonecké šestnáctky, posunul míč na Pilíka, proti jehož umístěné střele k zadní tyči byl Špit bezmocný. Příbram ožila a za dvě minuty mohla zasadit rozhozeným hostům další úder, jenže Klesa střílel po samostatném úniku vedle.

Jablonečtí se radovali z branky v 65. minutě, kdy za vápnem napřáhl Pavlík a Krbeček se tentokrát natahoval marně. Jabloneckému kouči Františku Komňackému pak dokonale vyšlo střídání. Útočník Pekhart si sedm minut po svém příchodu na hřiště naskočil na Kovaříkův centr a zařídil teprve druhou domácí porážku Příbrami v této sezoně.

Plzeň získala tři body na Strahově

Nesmělý atak pohárových příček potvrdili fotbalisté Plzně, kteří zvítězili na Strahově proti Kladnu 3:1 a mají stejně bodů jako čtvrtá Ostrava, která dnes hraje s Českými Budějovicemi.

Plzeň zápasu vládla, byť Kladno pozorně bránilo. Kladenská obranná hráz se rozpadla až po poločase a Plzni se vyplatilo, že se její hráči nutili mnohem víc do zakončení než v prvním poločase. Kladenský záložník Strnad ještě v 53. minutě zabránil nejhoršímu, když odpálil míč před úplně volným Petrželou, ale následný roh už kladenští neubránili. Právě Petržela posadil míč na hlavu Bakoše, který Plzni zajistil vedení.

Z plzeňských hostů jako by v tu chvíli spadlo napětí, další čtvrthodinu proměnili ve svůj koncert. Deset minut po vedoucím gólu rozebrali narážečkou obranu Kladna Petržela s Limberským a druhý jmenovaný po kličce brankáři ranou o břevno náskok Viktorie pojistil. Záhy navíc rozhodl stoper Navrátil, když hlavičkou zblízka překonal Tesaře a potrestal tak další nedorozumění v defenzivě soupeře.

Teplice doma poprvé padly

Domácí utkání naopak nezvládly Teplice, které podlehly Brnu 0:1, když v zápase nevyužili velký tlak z druhého poločasu a v závěru sami inkasovali ze standardní situace, kterou hostům doslova darovali. Tři body zajistil hostům v 85. minutě hlavou obránce Jílek. Teplice tak poprvé v sezoně doma prohrály.

Stejným rozdílem skončilo i utkání mezi Baníkem a Českými Budějovicemi. Nemilé překvapení v podobě prohry s jasným outsiderem připravil Ostravanům svým gólem ve 22. minutě na stadioně ve Vítkovicích Hořejší.

Vůbec poprvé na cizím hřišti zvítězili i fotbalisté Boehmians Praha, kteří si za vítězství 3:2 vezou všechny body z Liberce.

20. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Baumit Jablonec 1:2 (0:0)
Branky: 48. T. Pilík - 65. Pavlík, 84. Pekhart. Rozhodčí: Drábek - Kordula, Mencl. ŽK: Plašil, Pleško - Kovařík, Drsek. Diváci: 2714.

Příbram: Krbeček - Plašil, J. Štochl, Nohýnek, Pleško - Klesa, Tarczal, Hušbauer, T. Pilík (68. Rodrigues) - Fantiš (77. Šmejkal), Jirouš (54. Wágner). Trenér: Marko.
Jablonec: Špit - Zábojník, Huber, Drsek, Krejčí (51. Haurdič) - Jarolím, Loučka, Pavlík, Kovařík (90. Jablonský) - Lafata, Vošahlík (77. Pekhart). Trenér: Komňacký.

SK Kladno - FC Viktoria Plzeň 1:3 (0:0)
Branky: 79. Lička - 64. a 69. Limberský, 54. Bakoš. Rozhodčí: R. Hrubeš - Hojsík, Koval. ŽK: Novotný, Bartoš - Limberský, Ševinský. Diváci: 1000.

Kladno: Tesař - Mráz, Beneš, Gross, Procházka - Szabo (8. Lička), Strnad - Bartoš, Zoubek (59. Zachariáš), Novotný - Šilhan (70. Svoboda). Trenér: Hřídel.
Plzeň: Daněk - Ševinský, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela, Horváth, Rada, Rajtoral (81. Jiráček) - Bakoš (75. Kolář), Rezek (89. Krbeček). Trenér: Vrba.

Sparta Praha - Sigma Olomouc 4:0 (2:0)
Branky: 45+1. a 67. Sionko, 35. Žofčák z pen., 58. Wilfried. Rozhodčí: Kocourek - Košec, Gallo. ŽK: Žofčák, Lačný - Janorka, Rossi, Škerle. ČK: 34. Dreksa (Olomouc). Diváci: 10.404.

Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder - Sionko, Žofčák (52. Vacek), Kucka (76. Lačný), Kadlec - Wilfried (83. Jurdík). Trenér: Chovanec.
Olomouc: Lovásik - Rossi, Škerle, Dreksa, Heidenreich - Kaščák, Bajer, Janotka, Šultes (83. Petr) - Ordoš (65. Onofrej), Hubník (46. Komárek). Trenér: Psotka

FC Baník Ostrava - SK Dynamo České Budějovice 0:1 (0:1)
Branka: 22. Horejš. Rozhodčí: Královec - Zlámal, Vysloužil. ŽK: Tchuř, Neves, Bolf - Laštovka. Diváci: 9317.

Ostrava: Baránek - Řezník, Bolf, Neves, Tchuř - Lukeš, Marek, Lička - Varadi (77. Wojnar), Zeher (46. Vydra), Mičola (65. Strnad). Trenér: Koubek.
České Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Žižka, Krob - Hudson (69. Stráský), Otepka (90. Sedláček), Černák, Riegel, Volešák - Meszároš (81. Ondrášek). Trenér: Šilhavý.

FK Teplice - 1. FC Brno 0:1 (0:0)
Branka: 85. Jílek. Rozhodčí: Jech - Ubias, Jiřík. Bez ŽK. Diváci: 4890.

Teplice: Slavík - Vidlička, Klein, Rosa, Siva (87. Veverka) - Verbíř, Ljevakovič, Vachoušek, Zoubele (66. Stožický) - L. Došek (60. Vondrášek), Mahmutovič. Trenér: Plíšek.
Brno: Bureš - Jílek, Huška, Trousil, Husár - Rabušic (73. Okleštěk), Polách (90. Borák), Křeček, Dostálek, Kalabiška - T. Došek. Trenér: Beránek.

Slovan Liberec - Bohemians Praha 2:3 (1:1)
6. Vulin, 58. Kerič - 13. Fenyk, 54. Dobeš, 71. Jeslínek. Rozhodčí: Franěk - Čecháček, Peřina. ŽK: Kelič, Kerič, Dočkal - Demeter, Fenyk. Diváci: 3920.

Liberec: Hauzr - Vácha, Kelič, Holeňák, Janů - Frejlach (60. Dočkal), Gecov, Bosančič (75. Papoušek), Vulin - Kerič, Nezmar (72. Smetana). Trenér: Petřík.
Bohemians Praha: Belaň - Macháček, Lencevič, Drobný (79. Horáček), Flachbart - Dittrich, Demeter, Dobeš, Fenyk (72. Mach) - Jeslínek, Ibe (87. Wakui). Trenér: Jindráček.