Fotbalisté Slavie první zápas semifinále Ondrášovka Cupu nezvládli. V Jablonci prohráli 0:1 a zkomplikovali si tak cestu za vysněným cílem: postupem do pohárové Evropy právě z poháru. Odveta, ve které budou slávisté dohánět jednobrankové manko, se hraje za týden v Edenu.

O výhře Jablonce rozhodla proměněná penalta v poslední minutě utkání. Brankáře Martina Vaniaka překonal Marek Jarolím, i když slávistický gólman si na míč sáhl.

Jarolím přitom zahájil zápas překvapivě jen v roli náhradníka a na hřiště přišel až osm minut před rozhodující akcí. Při ní Michálek poslal prudký centr z pravé strany a ve vápně po souboji Lafaty s Krajčíkem skončil domácí hráč na zemi. Slávistický obránce byl vyloučen a rozhodčí Drábek nařídil penaltu, kterou Jarolím proměnil.

Počasí na draka

Začátek zápasu poznamenala nepřízeň počasí v podobě deště, sněhu a krup. Domácí na to nedbali a po šesti minutách měli na kontě dvě nebezpečné hlavičky Pekharta a střelu Zábojníka vysoko nad. Postupně se hosté vymanili z defenzivy a hrálo se většinou ve středu hřiště. Kombinace ale oboustranně vázla a dlouhé nakopávané míče šance na úspěch nedávaly.

První větší šanci měli Lafata a Pekhart ve 26. minutě, ale po centru Kovaříka na míč nedosáhli. Po půlhodině hry odkulhal ze hřiště slávistický stoper Kopic a střídající Lafrance hned při prvním kontaktu s míčem ohrozil po rohu hlavičkou domácí branku, střela Ragueda z dálky šla nad.

Vzruch přinesl až závěr poločasu. Ve 41. minutě Kovařík pustil míč na Loučku, ale Vaniak skvělým zákrokem udržel čisté konto, na druhé straně poslal Janda v jasné šanci střelu vedle. Minutu před přestávkou se Lafata ve vápně obtočil kolem Lafranceho, který jej držel za dres, a vystřelil vedle.

Krajčíkův faul

Po přestávce vysvitlo sluníčko, ale hra se příliš k lepšímu nezměnila. Blíž ke gólu ale měli domácí, když v 65. minutě po centru Kovaříka trefil Huber Lafatu, od kterého se odrazil míč na tyč Vaniakovy branky. A chvíli nato po dalším centru Kovaříka hlavičkoval opět Lafata do brankové konstrukce.

I v závěru byli aktivnější hráči Jablonce, ale často přerušované hře chyběl spád. Slavia byla viditelně spokojená s remízou, která by jí před odvetou dávala slušné naděje na postup do finále. Její akcie ale poklesly v úplném závěru, když z hranice autu poslal Michálek míč do vápna, kde rozhodčí posoudil Krajčíkův zákrok na nabíhajícího Lafatu jako nedovolený.

"Je škoda prohrát brankou v samém závěru, když jsme vydrželi tak dlouho vzdorovat," litoval brankář Vaniak. Penaltu, ale nepřičítal jen na rozhodnutí sudího. "Nejde tu chybu svádět na rozhodčího. Balón tam prostě neměl proletět. Můžeme si za to sami, na nic se nemůžeme vymlouvat," dodal gólman Slavie s tím, že soupeř byl lepší a vyhrál zaslouženě. "Jablonec byl lepší, důraznější před brankou a navíc nastřelil dvě tyče. My nebyli v koncovce, když pominu jedinou šanci Jandy, prakticky téměř vidět," uzavřel hodnocení zápasu.

Cipro: Je to blbé

Jablonecký kouč František Komňacký označil těsnou výhru za zaslouženou. "Mužstvo mělo vůli po vítězství a za ni si hráči tu výhru zasloužili," řekl Komňacký. Upozornil ale, že se jedná vlastně teprve o poločasové vedení, navíc kriticky poznamenal, že hra jako taková se mu příliš nelíbila. "Pohárový výsledek 1:0 není špatný, ale v naší hře bylo plno chyb. Měli jsme více příležitostí, více střel, ale realizace nebyla v pořádku," pokračoval Komňacký.

Díky vítězství má jeho tým stále reálnou naději na postup do finále, a tím i na účast v evropských pohárech. Na třetím místě ligové tabulky pro něj platí totéž i v nejvyšší domácí soutěži. "Fotbalový rok chceme dohrát důstojně, toužíme po úspěchu v lize i poháru a myslím, že v obou soutěžích máme solidně nakročeno," řekl Komňacký.

Slávistický trenér František Cipro byl ze závěru prvního duelu rozmrzelý. "Je blbé prohrát v poslední minutě z penalty a navíc s červenou kartou," konstatoval. Přesto věří, že po odvetě za týden v Edenu se mu bude dvojzápas hodnotit jinak. "I já si myslím, že je to jen poločas," řekl.

Po prvním duelu měl ale těžkou hlavu z toho, jak bude skládat pro odvetu sestavu. "Krajčík asi dostane trest, máme plno zraněných a dnes se k nim přidal Kopic," vypočítal Cipro. I za této situace ale nepřestal věřit, že Slavia, které v lize patří až osmé místo, nebude poprvé po devatenácti letech chybět v evropských pohárech. "My se do nich dostaneme," konstatoval.

Baumit Jablonec - Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 90. Jarolím z pen. Rozhodčí: Drábek - Chytil, Jiřík. ŽK: Krejčí - Trapp, Ivanovski, M. Černý. ČK: 89. Krajčík (Slavia). Diváci: 2485.

Jablonec: Špit - Zábojník, Huber, Drsek, Krejčí - Haurdič (53. Michálek), Eliáš (81. Jarolím), Loučka, Kovařík - Pekhart (63. Vošahlík), Lafata. Trenér: Komňacký.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Trapp, Kopic (32. Lafrance), Hubáček - M. Černý, Ragued, J. Černý (78. Trubila), Janda - Kysela, Ivanovski (87. Šenkeřík). Trenér: Cipro.