Omlazený brazilský fotbalový tým slavil v úterý v New Jersey výhru 2:0 nad domácím výběrem Spojených států. O vítěznou premiéru nového trenéra "kanárků" Mana Menezese v přípravném utkání před 77.000 diváků ve vyprodaném hledišti se postarali střelci gólů Neymar a Alexandr Pato.

"Pro tenhle mladý výběr, který neměl moc času spolu trénovat, nebyl důležitý jen výsledek, ale i způsob, jakým se dostával do šancí a prosadil se proti sehranému týmu," radoval se Menezes.

Brazílie nastoupila se třemi útočníky

Menezes při svém nástupu slíbil, že vrátí brazilské hře líbivý styl, a proti Američanům ukázal, že nemluvil do větru. Svůj tým rozestavil na trávníku podle systému 4-3-3, přičemž útočnou vozbu tvořili Pato, Neymar a nový kapitán Robinho.

Osmnáctiletý Neymar, kterého Menezesův předchůdce Dunga nevzal na mistrovství světa v Jihoafrické republice, kde Brazílie vypadla již ve čtvrtfinále, předvedl excelentní výkon korunovaný brankou v 29. minutě. Pato se trefil v nastaveném času první půle.

Nový trenér dává hráčům hodně volnosti

„Všem se nám spolu hraje velmi dobře. Menezes nám dává hodně volnosti v tom, co dělat na hřišti a to hodně pomáhá. Právě proto jsme dnes hráli tak dobře,“ řekl mladý střelec Neymar pro agenturu AP.

Ve druhé části mohl brazilský tým z několika šancí přidat další branky, ale americký brankář Brad Guzan se opakovaně vyznamenal.

Zatímco pro Brazilce začíná nová éra, která by měla vyvrcholit ziskem titulu mistrů světa na domácím šampionátu v roce 2014, pro tým USA naopak končí. Kouč Bob Bradley má smlouvu do prosince a o jeho budoucnosti u týmu se bude jednat.