Sparťanští fotbalisté nevyužili možnost proklouznout na druhé místo prvoligové tabulky. Na vlastním hřišti pouze remizovali 1:1 s Mladou Boleslaví, přičemž bod zachránili až v závěru. Hosté vedli od 41. minuty po brance Opiely, vítěznou radost jim sebral sedm minut před koncem svým šestým gólem v sezoně Wilfried. Pomohl tak Spartě udržet tříbodový náskok na jejího dnešního soupeře a dotáhnout se bodově na druhou Olomouc.

Do ochozů mnoho diváků v sychravém počasí nedorazilo, ale ti co přišli, museli být s úrovní zápasu spokojeni. Mladá Boleslav totiž nectila tradici, podle níž ligové týmy jezdí na Letnou jen bránit, a od výkopu se hrálo oboustranně ofenzivně.

Na obou stranách trenéři překvapili na jednom postu: v domácím výběru nahradil nakopnutého Sionka na pravé straně Jeslínek, na druhé straně se očekával první start Šírla po návratu do ligy, ale posila z Ruska se objevila jen na lavičce.

Na Letné se hrál ofenzivní fotbal

Na hřišti se hrál fotbal plný střeleckých pokusů, rychlých kombinací a také výborných zákroků gólmanů. Dlouho měla navrch Sparta, ale první stoprocentní šanci spálili ve 31. minutě hosté. Od gólu je uchránil jen bravurní zákrok Blažka po teči Kuliče a Řepkův obranný zásah při následného Mendyho dorážce.

Sparta se mohla dostat do vedení takřka vzápětí, kdy po hrubce Rolka spěchal na Millera sám z levé strany Kadlec, jenže jeho střelu gólman vystihl a domácí toho brzy litovali. Čtyři minuty před poločasem totiž po rohu chyboval ve výskoku Blažek a dorážející Opiela pálil přesně pod břevno. Domácí pak byli rádi, že po sérii dalších kiksů neinkasovali před půlí ještě jednou.

Sparta byla ve druhé půli agresivnější a dočkala se vyrovnání

Do druhého poločasu domácí trenér Chovanec stáhl Jeslínka s Matějovským, které nahradili Sionko a Podaný, přičemž sparťané přešli na rozestavení 4-4-2, k tomu navíc přidali i větší agresivitu. Právě z obou krajních prostorů najednou byli domácí nebezpečnější a po Wilfriedově hlavičce v 57. minutě byla Sparta poprvé blízko vyrovnání, ale Miller byl pozorný. Hosté ale nebránili hubený náskok a každý jejich brejk představoval nebezpečí.

Na druhé straně se sparťané dál předháněli v zahazování šancí. Obrovskou promarnil Wilfried, který se zalekl přiklepnutého míče od Podaného a překopl odkrytou branku. Nakonec byl ale útočník z Pobřeží slonoviny sparťanským zachráncem, neboť v 83. minutě vyrovnal hlavou po centru Sionka.

Liberec napravil debakl v Olomouci i vypadnutí v poháru

Liberecký kouč Josef Petřík si pochvaloval, že se jeho hráči dokázali proti Brnu vyrovnat s tlakem, který na ně dolehl po předchozích nezdarech. "Pro nás to byl velmi těžký závěr týdne. Po vysoké porážce v Olomouci a vypadnutí v poháru v Karviné jsme se dostali pod oprávněnou kritiku. Všichni vnímali, jak důležité utkání to je, že je třeba ho zvládnout, abychom udrželi kontakt s horní polovinou tabulky," uvedl Petřík na tiskové konferenci.

I Brno mělo co napravovat, vstup do sezony mu nevyšel podle představ. Lépe ovšem do zápasu vstoupili Severočeši. Od úvodních minut převzali taktovku a Brňané mohli děkovat svému brankáři Lejsalovi, že po první půli prohrávali jen jednogólovým rozdílem.

Na hostující branku se totiž valil jeden útok za druhým. Do zakončení se hned od začátku tlačila nová posila Slovanu Slovák Breznaník, kterého postavil kouč Petřík na levý kraj zálohy. V osmé minutě se ocitl po Nezmarově přiťuknutí sám před Lejsalem, ale v dobré pozici pálil nad.

Tlak Severočechů neustával a brzy přinesl úvodní gól. Po čtvrthodině ještě Keliče vychytal po Breznaníkově centru skvělý Lejsal, za minutu si však domácí stejnou spolupráci zopakovali a tentokrát už se brněnský gólman natahoval po Keličově hlavičce marně.

Po přestávce se Brno pokusilo o zvrat, inkasovalo však další dva góly

Hosté poslali po pauze na hřiště čerstvého Kalabišku, elán jim ale vydržel jen sedm minut, než inkasovali druhý gól. Štajnerův centr na zadní tyč zužitkoval ve skluzu Nezmar a prakticky rozhodl, neboť tápající Brňané byli ve hře dopředu naprosto neškodní a na zvrat viditelně neměli.

Po hodině hry navíc dostali další úder. Štajner tentokrát zacentroval do vápna z opačné strany a střídající Dejmek umístil míč za Lejsala. Závěr duelu se dohrával z povinnosti, Slovan s přehledem kontroloval skóre a bez větších potíží dokráčel ke třem bodům. Nic na tom nezměnila ani Doškova snižující trefa v 88. minutě.¨

Brněnský kouč Karel Večeřa připustil, že Liberec byl po všech stránkách lepší. "Bylo to naprosto zasloužené vítězství domácího mužstva, které nás především v prvním poločase přehrálo. Soupeř nás dostal pod tlak, měl spoustu standardek a z jedné dal branku. A to nás ještě podržel Lejsal, který chytil dvě tři jasné šance," uvedl Večeřa.

10. kolo Gambrinus ligy:

Slovan Liberec - Zbrojovka Brno 3:1 (1:0)

Branky: 16. Kelič, 52. Nezmar, 62. Dejmek - 88. Došek. Rozhodčí: Drábek - Tacina, Santarius. ŽK: Gecov - Husár, Střeštík, Dřížďal. Diváci: 3728.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Holeňák (46. Dejmek), Kelič, Fleišman - Vácha, Gecov, Štajner, Breznaník (85. Vlasko) - Nezmar (81. Martan), Kerič. Trenér: Petřík.

Brno: Lejsal - Dřížďal, Hudec, Trousil, Husár - Michálek (65. Hodek), Rýdel, Dostálek, Polách (46. Kalabiška), Střeštík (77. Hamouz) - Došek. Trenér: Večeřa.

Sparta Praha - Mladá Boleslav 1:1 (0:1)
Branky: 83. Wilfried - 41. Opiela. Rozhodčí: Paták - Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Kadlec - Fabián, Táborský, Procházka. Diváci: 6448.
Sparta: Blažek - Kladrubský, Řepka, Brabec, Pamič - Kucka, Vacek - Jeslínek (46. Sionko), Matějovský (46. Podaný), Kadlec (73. Kweuke) - Wilfried. Trenér: Chovanec.
Mladá Boleslav: Miller - Kalina, Dimitrovski, Rolko, Fabián - Mendy (60. Sedláček), Procházka, Opiela, Táborský (81. Šírl) - Chramosta, Kulič (90. Řezníček). Trenér: Stanner.