Dárek v podobě postupu Dukly do první ligy by si přál k osmdesátinám, které oslaví 9. února, legendární fotbalista Josef Masopust. Zápasy klubu, v němž odehrál podstatnou část své kariéry, sleduje nejlepší fotbalista Evropy roku 1962 stále. "Byl bych moc rád, kdyby se Dukla zase dostala do ligy a navázala na tu naši éru," řekl slavný fotbalový technik novinářům během akce, na níž Klub přátel Josefa Masopusta oznámil, co mu jeho členové připravili k výročí.

Na Julisce bude socha

Z Portugalska mu přicestuje pogratulovat i jeho někdejší velký soupeř Eusébio, který Zlatý míč ovládl tři roky po Masopustovi. Objevit by se měl i německý kanonýr Uwe Seeler, jehož pětasedmdesátých narozenin se Masopust zúčastnil v listopadu. Před stadionem Dukly na Julisce bude odhalena fotbalistova socha, kterou vytvořil Josef Nálepa.

Masopust už necítí křivdu poté, co v sedmatřiceti letech z Dukly odcházel s pocity nepotřebného hráče do belgického Molenbeeku. Závěr hráčské kariéry v pražském klubu pro něj ale prý byl hořký. "Toho jsem trochu litoval. Když se blížil můj konec, tak mi manželka po jednom zápase řekla, že mě kritizovali i funkcionáři na tribuně. Prý se ptali, co s tím dědkem v mužstvu dělají - už aby šel pryč... Nebylo příjemné slyšet, že to jde od lidí z klubu. Vždyť já dal Dukle víc než někteří jiní. Ale jednou musí nějak skončit každý," vzpomínal Masopust.

Když není o víkendu nesleduje utkání Dukly z tribuny je většinou na chalupě. "Stal se ze mě chalupář. Snažím se tam manželce vrátit to, že během mé kariéry byla pořád doma sama," uvedl Masopust.

Záložník, jehož slalom byl proslulý, se proslavil gólem ve finále mistrovství světa v roce 1962, po němž československý tým vedl 1:0, ale nakonec Brazílii podlehl 1:3, fotbal sleduje stále. "Teď je naštěstí spousta možností fotbal sledovat. Dívám se doma i na chalupě. A když vidím nějakou opravdu pěknou akci, srdce mi pokaždé zaplesá radostí," vyprávěl nejlepší český fotbalista minulého století.

Sestřih finále MS 1962

S Horváthem by si zahrál

V české lize uznává především tahouna plzeňského týmu Pavla Horvátha. "Pro Plzeň je nepostradatelný, je to hráč mé krevní skupiny, s ním bych si zahrál rád. Smyslem pro kombinaci udělá pro mužstvo mnohem víc než hráč, který po hřišti lítá jako blázen a občas přeběhne míč, jak je rychlý," řekl Masopust s tím, že i díky Horváthovi má Plzeň největší šanci získat titul.

V zahraničí oceňuje hru španělského národního týmu. A minulý týden mu prý bylo líto záložníka Andrése Iniesty, když nevyhrál Zlatý míč a místo něj se radoval jeho argentinský parťák z Barcelony Lionell Messi. "Iniestu bych stavěl za minulý rok nejvýš. Pak Messiho a dalšího záložníka Barcelony Xaviho. Messi je sice v Barceloně také vynikající, ale Iniesta vyhrál mistrovství světa a to se musí počítat," uvedl Masopust.

Ne všechno jej ale na současném fotbale těší. "Někdy mi přijde, že dnes jde jen o peníze a hráči jsou k sobě často také bezohlední. To, co třeba provedl Hunt před lety Petru Čechovi, nad tím zůstává rozum stát," připomněl Masopust střet irského fotbalisty s českým brankářem, po němž měl Čech proraženou lebku.

Zákrok Hunta na Čecha

Reprezentaci dejte čas

Pro českou reprezentaci po odchodu dřívějších opor Nedvěda, Poborského, Kollera, Šmicra či Galáska žádá dobu hájení a vzpomíná na podobnou situaci z přelomu padesátých a šedesátých let minulého století, v níž Masopust hrál. Jako příklad dává mistrovství světa ve Švédsku, kde se tehdejší československý výběr nedostal do bojů o medaile, zatímco o čtyři roky později slavně došel až do finále proti Brazílii.

"Začali jsme se dávat dohromady ve Švédsku, pak se vyměnili jeden nebo dva hráči a od té doby jsme hráli spolu, sehráli se a moc výkyvů tam už nebylo. Všechno potřebuje čas, stejně tak jako současný národní tým. Teď sice nehraje dobře, ale není jednoduché dát dohromady mužstvo, kteří tvoří fotbalisté ze všech koutů Evropy," uvedl Masopust.

Český fotbal podle něj trpí i tím, že hráči v juniorském věku unáhleně odcházejí do zahraničí. "Je to jedna z hlavních příčin. Škoda, že to nejde zakázat. Takové věci by se neměly uspěchat," nabádal Masopust.