Fotbalisté Slavie začali jarní část sezony první ligy remízou 1:1 v důležitém záchranářském souboji s Brnem. Hostující Zbrojovku poslal v 11. minutě do vedení povedenou ránou z dálky obránce Luděk Pernica, za domácí srovnal střídající Stanislav Vlček. Slavia tak potvrdila, že doma s Brnem neprohrává, a udržela se o bod nad soupeřem i nad sestupovým pásmem. Navíc s Brnem má lepší vzájemné zápasy, jelikož na podzim vyhrála 3:2.

Oba týmy v zimě prošly výraznými hráčskými změnami a do dnešního duelu nasadily hned dva ligové debutanty. Slavia Dostála s Milutinovičem, Brno Mitroviče s Valentou, navíc brněnský Folprecht měl dosud odehrány v lize jen čtyři minuty ještě za Spartu.

Slavia se v důležitém utkání vrhla na soupeře zhurta a hned od úvodních vteřin se tlačila do útoku. Aktivní byl především na levé straně Hora. Ve finální fázi se však domácím nedařilo. A tak přišel šok. V 11. minutě vystihl brněnský pravý bek Pernica rozehrávku Slavie, předskočil soupeře a 30 metrů od branky se ocitl zcela sám. Měl dostatek času, nechal si míč skočit a parádní ránou rozvlnil síť za bezmocným brankářem Vaniakem.

Pernicova branka na chvíli umlčela do té doby nažhavené slavistické fanoušky, ti však nadále hnali své oblíbence do útoku. Slavia se však dál potýkala s nepřesnou finální přihrávkou i s nekvalitním zpracováním, které připravilo o stoprocentní šanci Zákostelského.

Rozhodli náhradníci

Do druhé půle poslal trenér Slavie do hry Jandu a zkušeného útočníka Vlčka. A právě oni zachránili týmu bod. V době, kdy se Slavia uchylovala k nakopávaným míčům, s nimiž s Brno snadno vědělo rady, přišel nečekaný úder.

Janda v rohu vápna nasadil jesličky Hamouzovi a z úhlu vypálil. Brankář Bureš vyrazil míč jen před sebe, kam již nabíhal Vlček a dorážkou srovnal. Dal si tak předčasný dárek ke svým sobotním pětatřicátým narozeninám.

Slavia se s remízou nechtěla spokojit a nadále se tlačila do útoku, ovšem největší šanci mělo Brno. Kalabiškovu hlavičku po standardní situaci lapil Vaniak až na brankové čáře.

18. kolo první fotbalové ligy:

SK Slavia Praha - FC Zbrojovka Brno 1:1 (0:1)

Branky: 63. Vlček - 11. Pernica. Rozhodčí: Franěk - Chytil, Vysloužil. ŽK: Trubila, Hora (oba Slavia). Diváci: 4468.

Sestavy:
Slavia: Vaniak - Dostál, Čelůstka, Vomáčka, Trubila - Koreš (46. Janda), Kisel, Milutinovič (46. Vlček), Jarolím, Hora - Zákostelský (78. Vyhnal). Trenér: Petrouš.
Brno: Bureš - Pernica, Simerský, Mitrovič, Hamouz - Valenta (66. Husár), Rýdel, Borek, Folprecht (90. Pejič) - Došek, Rabušic (68. Kalabiška). Trenér: Večeřa.