Úspěch hospodské Karen Murphyové u Evropského soudu může úplně změnit způsob poskytování vysílacích práv na Premier League. Majitelka restaurace totiž uspěla s žalobou za postih kvůli používání cizího příjmače na satelitní příjem elitní anglické fotbalové soutěže.

Murphyová se vzepřela pokutám ve výši 8000 liber (235 tisíc korun) za použití levnějšího řeckého dekodéru ve své hospodě v Portsmouthu a Nejvyšší soud v Londýně ji podpořil.

Místo aby platila 700 liber měsíčně za licenci BSkyB k vysílání zápasů Premier League, využila signálu řecké společnosti, která ji přišla jen na 800 liber na rok. Evropský soud v říjnu rozhodl, že fotbaloví fanoušci v EU by měli mít možnost vybrat si nejlevnější způsob sledování zápasů v televizi bez ohledu na výhradní práva pro vysílání v jednotlivých zemích, protože taková právní úprava je "v rozporu s právem EU".

Vedení slavné soutěže si uvědomilo, že jde o precedens, a uvažuje o zavedení celoevropského modelu televizních práv. Potvrdil to výkonný ředitel soutěže Richard Scudamore na stránkách Sportbussines.com, ale dodal, že liga bude pokračovat v boji proti porušování autorských práv.

Do roku 2013 vlastní vysílací práva BSkyB a ESPN, které za tříleté období daly společně 1,8 miliardy liber (téměř 53 miliard korun). Kdo bude jejich vlastníkem dál, se má vyřešit do června.

"Naše současné smlouvy jsou silně regulovány, musíme dát naše balíčky na otevřený trh a výběrové řízení bude otevřené," prohlásil Scudamore s tím, že práva musejí být prodána nejvyšší vyhovující nabídce nehledě na to, zda jde o tuzemskou, či zahraniční společnost. "Pracujeme na tom, zda bychom mohli prodat práva na celoevropské úrovni." dodal.