Dvacet tisíc diváků na stadionu v turecké Manise se nestačilo ještě ani pořádně usadit a už jejich tým prohrával s českým výběrem v přípravném zápase 0:1. Tým trenéra Michala Bílka předvedl pohledný fotbal zejména v prvním poločase a v zaslouženě zvítězil 2:0.

Dobrý pohyb, přehled po hřišti a tah na branku zaskočil turecké hráče, kteří nevěděli kam dřív skočit. Ve čtvrté minutě se dostal k míči Rosický, v běhu dal Daridovi, ten nahrál do pokutového území Krejčímu a turecký gólman už stačil jeho střelu jen tečovat, ale gólu nezabránil.

Skvělý začátek české hráče povzbudil. Rychle měnili místa a nabízeli se. Turci je nestačili obsazovat a šance postupně měli Lafata, Vydra i Darida. Nakonec se trefil nejlepší střelec české ligy Lafata - který usměrnil do branky Daridovu střelu.

Pod českou taktovkou se odehrála téměř celá první půle. Do hry se dostal ale i náhradník za  zraněného Petra Čecha Jan Laštůvka, který se blýskl zejména, když vytlačil nad branku střelu z přímého kopu mířící do šibenice.

"Od začátku bylo vidět, že hrajeme dobře, dominovali jsme a dobře drželi míč. A ještě jsme nedali nějaké další šance," konstatoval trenér MichaL Bílek. "Měli jsme velmi silný střed pole. Plašil, Darida, Rosický, to je hodně fotbalové," dodal Bílek, kterého potěšili i brankář Laštůvka, či útočník Lafata.

Gólman Dněpropetrovsku měl pak hodně příležitostí ukázat své umění hlavně po přestávce, kdy Turci ožili a snažili zvrátit nepříznivý vývoj zápasu. Ovšem Laštůvka byl proti a když už likvidoval akci tureckého útočníka, který proti němu běžel sám, a míč se poté snášel do branky - zaskočil obránce Kadlec.

"Zápas se nedá hrát celý v tempu, jaké jsme ukázali v první půli. Ale zase jsme dobře bránili. Vyjma jedné šance, kterou chytil Laštůvka, toho zase domácí tolik neměli," uvedl Bílek. "Nedokázali jsme už tolik držet balón, ale i tak to byla výborná příprava, ve které jsme obstáli," dodal Rosický, ale varoval před euforií před kvalifikačním zápasem s Dány. "Dánové budou takticky mnohem vyspělejší než Turci, i když možná zase nemají takové individuality," řekl.

Bílek v průběhu druhé části hry dal příležitost i dalším fotbalistům, ale na výsledku už se nic nezměnilo. "V minulosti jsme v přípravných zápasech občas měli problémy, takže jsme se teď nechtěli dostat pod zbytečný tlak. To se povedlo, hodně si výhry v Turecku vážíme. A myslím, že jsme tady zvítězili zaslouženě," řekl kouč.

Turecko - Česká republika 0:2 (0:2)

Branky: 4. Krejčí, 28. Lafata. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Belözoglu - Plašil. Diváci: 13.000.

Turecko: Kivrak - Irtegün, Toprak, Gönül (46. Hamit Altintop), Ali Kaldirim - Topal (68. Özek) - Turan, Sahin (61. Bulut), Inan, Sararer (68. Belözoglu) - Erding (46. Yilmaz). Trenér: Avci.

ČR: Laštůvka - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Plašil, Darida (88. Suchý) - Vydra (56. Dočkal), Rosický (73. Ordoš), Krejčí (64. Jiráček) - Lafata (63. Tecl). Trenér: Bílek.

Výsledky dalších přípravných fotbalových utkání

Anglie - Brazílie 2:1 (1:0)
Branky: 27. Rooney, 60. Lampard - 48. Fred.

Nizozemsko - Itálie 1:1 (1:0)
Branky: 33. Lens - 90.+1 Verratti.
Sestava Itálie: Buffon - Abate, Barzagli (74. Ranocchia), Astori, Santon - De Rossi (60. Verratti), Pirlo (46. Diamanti), Montolivo - Candreva (46. Florenzi), Balotelli (60. Osvaldo), El Shaarawy (72. Gilardino). Trenér: Prandelli.

Makedonie - Dánsko 3:0 (3:0)
Branky: 8. Panděv, 17. Ibraimi, 24. Noveski.
Sestava Dánska: Schmeichel - Jacobsen, Kjaer (53. Okore), Agger, Wass - Eriksen (53. Pedersen), Zimling (80. Sloth), Rommedahl (62. Fischer) - Jörgensen (31. Kvist), Cornelius, Krohn-Dehli (82. Schöne).

Malta - Severní Irsko 0:0
Sestava Malty: Hogg - Muscat, Agius (46. Camilleri), Dimech, Herrera - Sciberras - Failla, Fenech, Cohen, Schembri (89. Bajada) - Mifsud (89. Vella).

Belgie - Slovensko 2:1 (1:0)
Branky: 11. Hazard z pen., 90. Mertens - 87. Lásik.

Irsko - Polsko 2:0 (1:0)
Branky: 35. Clark, 76. Hoolahan.

Rumunsko - Austrálie 3:2 (1:1)
Branky: 35. Tanase, 80. Stancu, 84. Torje - 45. Wilkshire z pen., 54. Cornthwaite.

Skotsko - Estonsko 1:0 (1:0)
Branka: 39. Mulgrew.

Wales - Rakousko 2:1 (1:0)
Branky: 21. Bale, 52. Vokes - 75. Janko.

Francie - Německo 1:2 (1:0)
Branky: 44. Valbuena - 51. Müller, 74. Khedira.

Řecko - Švýcarsko 0:0

Švédsko - Argentina 2:3 (1:3)
Branky: 18. Olsson, 90.+4 Elm - 3. vlastní Lustig, 19. Agüero, 23. Higuaín.