Formalita se změnila v exhibici Pavla Horvátha. Fotbalisté Plzně hladce protančili do posledního předkola Ligy mistrů, když po výhře 4:0 z minulého týdne doma vyučovali estonského mistra Nomme Kalju i podruhé, tentokrát zvítězili 6:2. A plzeňský kapitán Horváth zaznamenal hattrick, přitom dvě jeho branky byly vskutku výstavní.

Plzeňský trenér Pavel Vrba varoval hráče, že všichni v kabině vědí, že pokud by někdo vypustil druhý zápas už rozhodnutého souboje, dlouho si nezahraje. Přesto Plzeň začala vlažně a když v 9. minutě vycvičil hostující útočník Damiano Quintieri obránce Mariána Čišovského a přesně zakončil, prohrávali domácí 0:1.

Dřímající Plzeň se do plného vědomí dostala až po dvaceti minutách, kdy Pavel Horváth proměnil penaltu po faulu na Daniela Koláře. A plzeňský kapitán tím rozehrál báječný part a těsně před přestávkou, když plzeňské publikum křičelo „Berbr ven“ (místopředsedu fotbalové asociace, který je z Plzně), z dvaceti metrů krásně vymetl šibenici branky Kalju.

Další moment, který si asi všichni přáli, přišel v 58. minutě. Trefil se totiž útočník Stanislav Tecl, když hlavičkou z bezprostřední blízkosti zužitkoval centr z levé strany. Tecl se po svém zimním přestupu z Jihlavy nemůže v Plzni pořádně chytit a jeho druhou letošní branku kvitovali i fanoušci, kteří mu pak aplaudovali.

A ještě veseleji bylo, když se čtyři minuty na to levačkou zpoza vápna opřel do míče Horváth a hezky uklidil míč do sítě. Euforie byla veliká, až Plzeňští přestali na chvíli bránit a Quintieri přidal svůj druhý gól.

Jenže pak se dál bavili fotbalem domácí a týrali slabého estonského soupeře, Hořava hned po svém příchodu na hřiště skóroval hlavičkou v 70. minutě. Důraz ve vápně pak ukázal Tomáš Wágner, který míč do sítě doslova dotlačil. Ačkoliv plzeňští fanoušci skandovali „deset, deset“, nenasytní nebyli a i za šest branek byli moc rádi.

Do Ligy mistrů přes Austrii nebo Karagandu

O základní skupinu Ligy mistrů se může Plzeň utkat s Austrií Vídeň, jejíž barvy hájí český útočník Tomáš Jun. Páteční los, který ve švýcarském Nyonu začne ve 12:00, může ale českým šampionům do play-off přihrát také bulharský Ludogorec Razgrad, kazašskou Karagandu, slovinský Maribor i Legii Varšava. Západočeši budou mezi nasazenými týmy, po boku papírových favoritů Celtiku, Basileje, Steauy Bukurešť a Dinama Záhřeb.

Plzeňané netají, že by nejraději potkali právě vídeňskou Austrii. Strašákem je naopak vzdálená Karaganda, s níž se loni ve 2. předkole hodně natrápil Liberec. "Karagandu si přejeme asi nejméně, abychom nemuseli cestovat 4500 kilometrů," uvedl hned po odvetě s Kalju kouč Pavel Vrba. Stoper Václav Procházka s trenérem souhlasil. "Do Kazachstánu nechci, nejlepší by asi byla Austria Vídeň," řekl v České televizi.

Viktoria Plzeň - Nomme Kalju 6:2 (2:1)

Branky: 20. z pen., 44. a 62. Horváth, 58. Tecl, 71. Hořava, 82. Wágner - 10. a 69. Quintieri. Rozhodčí: Johannesson - Wittberg, Culum (všichni Švéd.). ŽK: Řezník - Šišov, Quintieri. Diváci: 9482. První zápas: 4:0, postoupila Plzeň.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth (69. Hořava), Darida - Petržela, Kolář (46. Rajtoral), Ďuriš - Tecl (59. Wágner). Trenér: Vrba.

Kalju: Teleš - Šišov, Bärengrub, Koogas, Kallaste - Puri (72. Kirss), Ceesay (75. Soares), Wakui, Kimbal - Voskoboinikov (65. Neemelo), Quintieri. Trenér: Prins.

Výsledky dalších odvet 3. předkola Ligy mistrů:

FH Hafnarfjördur - Austria Vídeň 0:0, první zápas 0:1, postupuje Austria, Zenit Petrohrad - Nordsjaelland 5:0 (26. a 90. Širokov, 50. Hulk, 62. Danny, 68. Aršavin), první zápas 1:0, postupuje Zenit, Metalist Charkov - PAOK Soluň 1:1 (72. Blanco - 83. Necid), první zápas 2:0, postupuje Metalist, Šeriff Tiraspol - Dinamo Záhřeb 0:3 (10. Fernandes, 27. Soudani, 61. Cop), první zápas 0:1, postupuje Dinamo, Elfsborg - Celtic 0:0, první zápas 0:1, postupuje Celtic, Legia Varšava - Molde 0:0, první zápas 1:1, postupuje Legia, Zulte Waregem - Eindhoven 0:3 (56. z penalty Matavž, 74. Bakkali, 90. vlastní Godeau), první zápas 0:2, postupuje Eindhoven.