Hrozbu vyřazení z Ligy mistrů odvrátili rázně fotbalisté Manchesteru United. V domácí odvetě osmifinálového duelu porazili Olympiakos Pireus 3:0 a postupují do čtvrtfinále. Hattrickem se o výsledek postaral útočník Robin Van Persie. Ve druhém utkání zvítězil Zenit Petrohrad na hřišti Borussie Dortmund 2:1, díky vysoké výhře z prvního zápasu ale postoupila Borussia.

Manchester dal vzpomenout na sezonu 2006/07, kdy se mu proti AS Řím povedlo poprvé a dosud naposledy postoupit po prohře v úvodním venkovním utkání. United si zahrají čtvrtfinále po třech letech a částečně zachránili jinak nevydařenou sezonu, v níž už v ostatních soutěžích nemají šanci na trofej. Zároveň pomohli kouči Davidu Moyesovi, jemuž podle britských médií hrozilo po sérii neúspěchů odvolání.

Moyes nasadil poprvé od 28. ledna do základní sestavy nestárnoucího Ryana Giggse. Legendární Velšan se ve 40 letech a 110 dnech stal nejstarším hráčem v poli, který nastoupil ve vyřazovací fázi Ligy mistrů. V soutěži si připsal 140. start a už jen dvě utkání mu scházejí na dotažení rekordmana Raúla.

Giggs přinesl na trávník zkušenost i kvalitu a v osmnácté minutě jen tyč zabránila tomu, aby Rooney otevřel skóre. V 25. minutě už "Rudí ďáblové" polovinu manka z prvního duelu smazali. Holebas strčil ve vápně do Van Persieho a nizozemský útočník dal svůj šestý gól z penalt v Lize mistrů. Více jich z pokutového kopu vstřelili v soutěži jen tři hráči.

Domácí pak ve 40. minutě dvakrát podržel gólman De Gea, když vychytal hlavičku a téměř zázračně i následnou dorážku. Ještě do pauzy dokázal Manchester ztrátu dotáhnout. V nastavení první půle nabil Rooney Van Persiemu, a ten podruhé překonal Roberta.

Svůj premiérový hattrick v Lize mistrů pak třicetiletý útočník dokonal pět minut po přestávce. Roberto na jeho přímý kop vůbec nezareagoval a jen bezmocně roztáhl ruce. Van Persie dal v soutěži hattrick jako čtvrtý Nizozemec a jako první hráč United ve vyřazovací části.

Olympiakos, čerstvý řecký šampion, pak přidal, ale zvrátit duel zpět na svou stranu už nedokázal. V Anglii prohrál i dvanáctý zápas.

Borussia si pohlídala postup

Dortmund z předešlých dvanácti dvojzápasů, ve kterých vyhrál úvodní duel venku, jedenáctkrát postoupil a nezaváhal ani dnes. Do čtvrtfinále jde navzdory porážce 1:2. Zenit začal v Německu aktivně a v šestnácté minutě otevřel skóre povedenou střelou Hulk. Domácí ale dokázali ještě do pauzy srovnat, když se v 38. minutě hlavou po centru prosadil kapitán Kehl.

Pokud Kehl v zápase skóroval, Borussia neprohrála ani v jednom z osmnácti předchozích utkání. Sérii až dnes zlomil Petrohrad, teprve druhou výhru z posledních třinácti soutěžních zápasů mu zajistil v 73. minutě po Criscitově centru střídající Rondón.

K postupu měl ale Zenit daleko, další dva potřebné góly už vstřelit nedokázal. Výhrou aspoň částečně zpříjemnil duel na lavičce dočasnému kouči Sergeji Semakovi, který vedl tým, než se ho ujme André Villas-Boas.

Los čtvrtfinále Ligy mistrů proběhne v pátek v Nyonu. V osudí budou Manchester United, Dortmund, Barcelona, Real Madrid, Paris St. Germain, Chelsea (s Petrem Čechem), Bayern Mnichov a Atlético Madrid.

Manchester United - Olympiakos Pireus 3:0 (2:0)

Branky: 25. z pen., 45.+1 a 51. Van Persie. Rozhodčí: Kuipers - Boonman, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Carrick, Evra, Ferdinand - Manolas, Domínguez, Salino, Marcano. Diváci: 74.000. První zápas: 0:2, postoupil Manchester.

Manchester: De Gea - Rafael, Jones, Ferdinand, Evra - Carrick, Giggs - Valencia (77. Young), Rooney, Welbeck (82. Fletcher) - Van Persie (90. Fellaini). Trenér: Moyes.

Olympiakos: Roberto - Salino (74. Machado), Manolas, Marcano, Holebas - N'Dinga, Maniatis - Pérez (57. Valdez), Domínguez, Fuster (82. Fuster) - Campbell. Trenér: Míchel.

Borussia Dortmund - Zenit Petrohrad 1:2 (1:1)

Branky: 38. Kehl - 16. Hulk, 73. Rondón. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Cabanero Martínez, Díaz Pérez (všichni Šp.). ŽK: Lewandowski, Kehl, Jojič - Lombaerts. Diváci: 65.629. První zápas: 4:2, postoupil Dortmund.

Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Papastathopulos, Hummels, Schmelzer (77. Durm) - Sahin, Kehl - Aubameyang (90. Hofmann), Mchitarjan (69. Jojič), Grosskreutz - Lewandowski. Trenér: Klopp.

Petrohrad: Malafejev - Aňukov, Hubočan, Lombaerts (46. Neto), Criscito - Witsel, Fajzulin (84. Smolnikov) - Hulk, Šatov, Danny - Keržakov (63. Rondón). Trenér: Semak.