Domácí výhrou v odvetě s Olympiquem Lyon zakončila Viktoria Plzeň svoji letošní pouť evropskými poháry. Díky gólům Daniela Koláře a Stanislava Tecla zvítězili fotbalisté českého mistra nad francouzským soupeřem 2:1, což ale po debaklu z Lyonu na postup nestačilo. K lepšímu výsledku chyběl Plzni především klid v zakončení, měla řadu šancí, v 70. minutě navíc zahodil Tecl penaltu.

Do čtvrtfinále našli kromě Lyonu cestu také hráči Juventusu, kteří v ostře sledovaném utkání dvou italských celků zvítězili na hřišti Fiorentiny 1:0.

Kouč Dušan Uhrin překvapil a jen na lavičce nechal kapitána Pavla Horvátha. Plzeňský lídr nenastoupil v pohárech v základní sestavě Viktorie teprve potřetí. Místo něj dal trenér šanci slovenskému mladíkovi Patriku Hrošovskému, pro kterého to byla premiéra na evropské scéně.

Viktoria potřebovala dohánět manko a začala aktivně. Už po třech minutách mohl vykřesat naději na zvrat Kolář, po Ďurišově centru ale mířil z malého vápna mimo.

Pak napřáhl Hořava a brankář Lopes byl rád, že tečovaná střela do jeho protipohybu mířila těsně vedle tyče. V další slibné šanci pálil Petržela po standardce nad. V 27. minutě si mohl Lyon přiblížit postup ještě víc. Po přímém kopu hlavičkoval Tolisso a domácí zachránila tyč. Z dorážky netrefil bránu Briand.

Viktorka prohrála, fanoušci přesto gratulují.

Jinak Plzeň hrála mnohem lépe než v předešlých třech soutěžních zápasech, v nichž nedokázala zvítězit. Jenže ji trápila koncovka. Dokumentovala to 35. minuta, kdy se Čišovský dostal až před Lopese, obrovskou šancí ale pohrdl a jen trefil hostujícího gólmana.

Zahazování šancí se domácím krutě vymstilo. Už se zdálo, že v první půli gól nepadne, když se ve vápně uvolnil Gomis a křížnou přízemní střelou překonal Bolka.

Viktoria musela v druhé půli vstřelit čtyři branky, aby dotáhla duel aspoň do prodloužení. Lyon už jednou na české půdě 1:4 prohrál, před dvanácti lety podlehl v Poháru UEFA Liberci a překvapivě vypadl. Zdálo se, že dnes má Lyon situaci plně pod kontrolou. Jenže Plzeň se nevzdala a povedlo se jí zápas ještě pořádně zdramatizovat.

Čišovského ještě vychytal Lopes, ale po hodině hry už dokázal po Hrošovského asistenci srovnat Kolář. Za dvě minuty Západočeši otočili skóre, po centru se s přispěním tyče prosadil hlavou Tecl.

Šancí měli fotbalisté Plzně opravdu dost.

Plzeň v tu chvíli potřebovala ještě dva góly a publikum ji vybičovalo k drtivému tlaku. Ten mohl korunovat dvacet minut před koncem Tecl, jenže po faulu na Ďuriše neproměnil penaltu. Z pokutového kopu trefil stejnou tyč jako Horváth v nedělním utkání se Slováckem.

Viktoria neustávala v náporu a Lyon držel nad vodou pouze famózně chytající Lopes. Nejprve zneškodnil dalekonosnou bombu Čišovského a pak téměř zázračně zakročil na čáře proti Wágnerovi. Ten ještě v nastavení trefil břevno. Plzeň zlomila sérii tří soutěžních zápasů bez výhry, přes vyřazení ji za vynikající výkon vyprovázely ovace vestoje a ohňostroj vedle stadionu.

Viktoria Plzeň - Olympique Lyon 2:1 (0:1)

Branky: 60. Kolář, 62. Tecl - 45.+3 Gomis. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). ŽK: Limberský, Čišovský - M. Lopes, Briand. Diváci: 10 352. První zápas: 1:4, postoupil Lyon.

Plzeň: Bolek - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Hrošovský, Hořava - Petržela (77. Wágner), Kolář (74. Bakoš), Ďuriš (84. Končal) - Tecl. Trenér: Uhrin ml.

Lyon: A. Lopes - M. Lopes (61. Bedimo), Biševac, B. Koné, Dabo - Ferri, Gonalons, Tolisso (77. Mvuemba) - Gourcuff - Gomis (84. Malbranque), Briand. Trenér: Garde.

Suchý byl vyloučen, Basilej přesto postoupila

Fotbalisté Benfiky Lisabon si zahrají čtvrtfinále Evropské ligy. Finalisté minulého ročníku dnes sice v domácí osmifinálové odvetě remizovali s Tottenhamem 2:2, díky týden staré výhře 3:1 z Londýna však postoupili.

Benfica vedla od 34. minuty díky Garayovi a až do 78. minuty to vypadalo, že si postup a dva roky a deset zápasů trvající domácí pohárovou neporazitelnost pohlídá. Pak ale dvěma góly během 90 vteřin otočil skóre Chadli a drama bylo na světě.

Hosté však třetí branku, která by poslala utkání do prodloužení, už přidat nestihli. Místo toho v páté minutě nastavení inkasovali, když Sandro fauloval ve vápně Limu a sám brazilský útočník z nařízené penalty vyrovnal.

Do čtvrtfinále prošel i Juventus, který potřetí během tří týdnů nastoupil proti Fiorentině a tentokrát italského rivala porazil 1:0. Branku dal v 71. minutě Pirlo a připsal si pátý zásah ve všech soutěžích v sezoně. Stejně jako předchozí čtyři ji italský reprezentant vstřelil z přímého kopu.

Dál jde po bezbrankové remíze na hřišti Anži Machačkala i přemožitel Liberce Alkmaar, který první zápas vyhrál 1:0. Odvetu zvládla také Valencie, když doma proti Razgradu zvítězila 1:0 a navázala na výhru 3:0 z Bulharska.

Český obránce Marek Suchý sice už v deváté minutě dnešní odvety osmifinále Evropské ligy v Salcburku dostal červenou kartu, přesto si s Basilejí zahraje ve čtvrtfinále. Švýcarský celek totiž i v oslabení dokázal otočit na 2:1 a po bezbrankové remíze z úvodního zápasu postoupil.

Výsledky Evropské ligy:

Machačkala - Alkmaar 0:0
Rozhodčí: Thomson (Skot.). ČK: 90.+3 Mkrtčjan (Machačkala). První zápas 0:1, postoupil Alkmaar.

Benfica Lisabon - Tottenham 2:2 (1:0)
Branky: 34. Garay, 90.+5 Lima z pen. - 78. a 79. Chadli. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). První zápas 3:1, postoupila Benfica.

Fiorentina - Juventus 0:1 (0:0)
Branka: 71. Pirlo. Rozhodčí: Webb (Angl.). ČK: 69. Rodríguez (Fiorentina). První zápas 1:1, postoupil Juventus.

Valencie - Ludogorec Razgrad 1:0 (0:0)
Branka: 59. Alcácer. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.). První zápas 3:0, postoupila Valencie.

Neapol - Porto 2:2 (1:0)
Branky: 21. Panděv, 90+2. Zapata - 69. Ghilas, 76. Quaresma. Rozhodčí: Atkinson (Angl.). První zápas 0:1, postoupilo Porto.

Salcburk - Basilej 1:2 (1:0)
Branky: 22. Soriano - 50. Streller, 60. Sauro. Rozhodčí: Gräfe (Něm.). ČK: 86. Alan - 9. Suchý. První zápas 0:0, postoupila Basilej.

Betis - Sevilla 0:2 (0:1) na penalty 3:4
Branky: 20. Reyes, 75. Bacca. Rozhodčí: Proenca (Portug.). První zápas 2:0, postoupila Sevilla.