reklama

Casillas: I když máme postup jistý, přijeli jsme vyhrát

Iker Casillas po příletu na letiště v Praze-Ruzyni mezi spoluhráči Alvarem Arbeolou (vpravo) a Xabim Alonsem Iker Casillas po příletu na letiště v Praze-Ruzyni mezi spoluhráči Alvarem Arbeolou (vpravo) a Xabim Alonsem autor: Vojtěch Marek
Trenér Del Bosque ještě nemá o základní sestavě jasno

Praha - S velkým sebevědomím přijeli do Prahy úřadující mistři světa a Evropy - fotbalisté Španělska. Ti sice mají už zajištěný postup na Euro 2012, páteční kvalifikační zápas proti české reprezentaci (20:45 na stadionu Sparty) však chtějí vyhrát.

Na předzápasové tiskové konferenci to potvrdili jak trenér Španělů Vicente del Bosque, tak kapitán týmu Iker Casillas.

"I když máme postup jistý, přijeli jsme do Prahy v nejsilnější možné sestavě, a proto chceme vyhrát," řekl na tiskové konferenci brankář Realu Madrid Casillas.

"Chceme vyhrát, tak jako vždycky. Vůbec se nebojím, že by hráči nějak zápas podcenili. Ve španělské reprezentaci jsou profesionálové, kteří chtějí vyhrávat za každé situace, v každém zápase. Jsem přesvědčený, že pro vítězství uděláme maximum a nakonec budeme slavit my," doplnil ho jeho někdejší trenér v Realu Del Bosque.

Čtěte také:
Španělé jsou v Praze. Fans je málem nepustili do hotelu
Kde sehnat lístky na Španěly a kdy vyrazit na stadion?
Poborský: Španěly zranění Iniesty s Fábregasem oslabí

"Víme, že Češi bojují se Skotskem o druhé místo, proto nemůžeme dopustit, abychom jednomu ze soupeřů nějak znevážili skupinu. Chceme hrát absolutně naplno. Tedy tak, aby si každý z týmů vybojoval postup sám. V našem vlastním zájmu je, abychom se prezentovali jako dobrý tým. Reprezentujeme i celou naši zemi. Chceme vyhrát už v pátek a uděláme pro to všechno," dodal.

Pokud třicetiletý Casillas nastoupí do pátečního zápasu i do úterního duelu se Skoty, odehraje ve španělské reprezentaci 126. zápas, čímž vyrovná brankářský rekord svého předchůdce Andoniho Zubizarrety.

OBRAZEM Španělé jsou v Praze. Vítali je lovci podpisů OBRAZEM Španělé jsou v Praze. Vítali je lovci podpisů Prohlédněte zde

"Osobně mě ohromně těší, že můžu dohnat takového hráče. Ale zároveň je to trošku posedlost, jsem rád, že už to nebude přede mnou. Ohlédnu se a vidím za sebou jedenáct let v reprezentaci. Bude to odměna, protože dosáhnout toho nebylo vůbec nic lehkého," přiznal Casillas.

To šedesátiletý Del Bosque, který přivedl Real v letech 2000 a 2002 k triumfu v Lize mistrů a minulý rok dovedl Španěly k premiérovému titulu mistrů světa, si nemyslí, že by Češi doma hráli tak defenzivním způsobem jako v březnu ve španělské Granadě (2:1).

"Dlouho jsme se trápili, než jsme Čechy zlomili. Víme, čím pro nás můžou být nebezpeční. Češi ale budou muset hrát ofenzivně, potřebují totiž bodovat. Viděl jsem, jak hráli ve Skotsku. Sice získali jen bod za remízu (2:2), ale předvedli hodně dobrý výkon. Hráli rychle a myslím, že nám můžou způsobit hodně problémů. Doufám, že se na to dobře připravíme a nedovolíme žádné překvapení."

Někdejší trenér Realu Madrid Vicente del Bosque. Vicente del Bosque Foto: DPA

Del Bosque přiznal, že při absenci zraněných záložníků Andrése Iniesty a Ceska Fábregase uvažuje o nasazení křídelníka Manchesteru City Davida Silvy, který prostřednictvím médií Del Bosquemu vyřídil, že vůbec není spojený s tím, že v reprezentaci nedostává tolik příležitostí, kolik by si zasloužil.

"O této záležitosti není třeba vůbec mluvit, nic se totiž nestalo. Měl jen jiný názor, což neovlivní ani jeho pozici v týmu, ani atmosféru v celém týmu. Hrát v základní sestavě, být přímo na trávníku, by chtěl samozřejmě každý. Nikomu se nelíbí, když musí zůstat na lavičce náhradníků nebo dokonce na tribuně. Ale ještě nejsem rozhodnutý, jak bude vypadat základní sestava," nenechal se zaskočit otázkou svého krajana trenér Španělů.

Těší ho, že se po zranění vrací do týmu stěžejní stoper - kapitán FC Barcelona Carles Puyol.

"Jsem nesmírně rád. Puyol je v našem týmu obrovskou osobností, jedním z pilířů. Proto jsem rád, že ho mám konečně zpátky. I kvůli mladíkům v našem týmu, kterým mohou hodně pomoci jeho zkušenosti. S (Gerardem) Piquém je to ale vynikající dvojice. Když spolu zase začnou hrát pravidelně i v klubu, vrátí se do své top formy. Pro nás to je důležité i s vyhlídkou na mistrovství Evropy."

Před zápasem se hodně mluvilo o tom, jestli spolu v základní sestavě nastoupí osvědčená útočná dvojice David Villa - Fernando Torres. Villa totiž v nedělním ligovém zápase v Gijónu odstoupil kvůli svalovému zranění a Torresovi se v Chelsea příliš nedaří. Del Bosque však nasazení obou hráčů do základní sestavy nevylučuje.

"U Villy se rozhodneme po předzápasovém tréninku, ale myslím, že by proti Česku měl nastoupit. Ještě nejsem rozhodnutý, jak bude vypadat základní sestava. To se týká i Torrese. Ale ať bude sestava jakákoliv, naším cílem bude vítězství. Doufám, že se po zápase budeme radovat," věří trenér Španělů.

Přiznal, že bude v pátek a v úterním zápase se Skotskem chtít nasadit do hry všechny povolané hráče, neprozradil však jakým způsobem to provede.

"Škoda, že v jednom zápase nemůžu střídat vícekrát než třikrát. Rádi bychom v následujících dvou zápasech vyzkoušeli všechny nominované hráče," dodal Del Bosque.

reklama