Čech dvakrát inkasoval, Chelsea přesto vyhrála

12. 8. 2007 14:58
V prvním kole Premier League slavila Čechova Chelsea výhru
Petr Čech si na stou nulu musí ještě počkat.
Petr Čech si na stou nulu musí ještě počkat. | Foto: Reuters

Praha - Londýnská FC Chelsea neprohrála 64. zápas na svém stadionu Stamford Bridge, a překonala tak dosavadní rekord Liverpoolu z let 1978-80.

Vítězství "Blues" 3:2 však nebylo vůbec snadné. Zvlášť ve středu hřiště byli hosté z Birminghamu domácím více než rovnoceným soupeřem.

Český reprezentant Petr Čech v brance Chelsea neměl za celý zápas moc práce, přesto dvakrát inkasoval, a hranice sté nuly v jeho dosavadní kariéře musí na prolomení ještě počkat.

Dále čtěte:

Chelsea, která se potýká na začátku sezony s velkou marodkou, odehrála zápas v improvizované sestavě, a na jejím výkonu to bylo znát.

Defenziva londýnského klubu nefungovala, jak by měla, a oba góly Chelsea dostala po špatné komunikaci stoperské dvojice. V ní ještě nenastoupila nová posila z nizozemského PSV brazilský stoper Alex.

V dalším nedělním zápase hned na úvod sezony zaváhali fotbalisté Manchesteru United, kteří na domácím stadionu uhráli pouze remízu 0:0 s bojovným týmem z Readingu.

Domácí měli po celý zápas převahu, ale vypracované šance nedokázali proměnit v branku. Klubu z Old Trafford se navíc zranil nejlepší hráč - Wayne Rooney odkulhal ze hřište s podezřením na zlomeninu nártu. Podobné zranění ho v kariéře trápilo už vícekrát.

Reading dohrával zápas v deseti lidech, když byl po minutovém pobytu na hřišti vyloučen útočník Kittson, přesto si hosté z Manchesteru odvezli cenný bod.

Rosický bojoval, Arsenal se v generálce na Spartu trápil

Anglická fotbalová Premier League zažila téměř další překvapivý výsledek. Fotbalisté Fulhamu se v "malém" londýnském derby vydali na hřiště Arsenalu a sehráli s favorizovanými "Kanonýry" vyrovnaný zápas.

Hosté z Fulhamu po obrovské chybě stárnoucího německého gólmana Lehmana vedli od první minuty 1:0 a zápas směřoval po sobotním vítězství  Sunderlandu nad Tottenhamem k dalšímu překvapení. Arsenal navázal na své výkony z minulé sezony, kdy si dokázal vypracovat šance, ale nebyl schopen dát gól.

V nedělním derby se slabá stánka Arsenalu dokonale projevila a na gólové "neproduktivitě" se podílel i český reprezentant Tomáš Rosický, který do 70. miuty působil na levé straně zálohy londýnského celku.

Na rozdíl od svých spoluhráčů odehrál kapitán české reprezezntace povedený zápas. Svou typickou hrou plnou rychlých přihrávek, narážeček a poctivého bránění ovládl levou stranu hry Arsenalu.

K tomu navíc přidal nečekané množství střel, z nichž se čtyři šance daly označit jako gólové. Žádný z Rosického pokusů však neměl gólové vyústění.

"Mohl jsem dát snad čtyři góly. Jenže nemyslím si, že bych v koncovce zvlášť chyboval. Snad jen v druhém poločase, jak jsem postupoval z levé strany. Jenže i jejich gólman se dnes ukázal ve výtečném světle," uvedl Rosický na svých internetových stránkách.

Zásluhu na tom jistě měl náhradní gólman Fulhamu Warner, který těsně před utkáním nahradil Fina Niemiho, jenž si během rozcvičování poranil levou ruku.

Tomáš Rosický se gólově neprosadil.
Tomáš Rosický se gólově neprosadil. | Foto: Reuters

Warner předvedl několik fantastických zákroků a hráči Arsenalu jen nevěřícně kroutili hlavami nad jeho perfektními zákroky.

Nakonec se Arsenal dočkal vyrovnání. po penaltovém zákroku na Tourého vyrovnal skóre Nizozemec Van Persie. Po vyrovnávacím gólu tlak Arsenalu gradoval a zápas rozhodl střelou z malého vápna Bělorus Hleb.

"Kanonýři" se štěstím porazili Fulham 2:1. Vyplnily se tak předsezoní odhady fotbalových expertů, kteří tipovali pro Wengerovy hochy po odchodu fenomenálního Thierryho Henryho velmi těžkou sezonu.

Podle zákulisních informací trápí Arsenal dluhy, které vznikly stavbou nového Emirates Stadium. To se projevilo na nevýrazném posílení klubu a i odchod Henryho pravděpodobně souvisel se stagnací londýnského velkoklubu.

Rozehnalovi start v nové soutěži vyšel

Český fotbalový reprezentant David Rozehnal slavil výhru svého Newcastelu United na hřišti sebevědomého Boltonu.

Český stoper nastoupil na svém oblíbeném postu a jistým výkonem přispěl k jasné výhře svého celku. Straky vedly od 26. minuty 3:0 a zápas byl rozhodnut.

V druhé půli skóre na 1:3 lehce upravil  Francouz Anelka, ale to bylo ze strany domácích vše. Newcastle své ůvodní utkání nového ročníku anglické ligy zvládl, a uspěšně vykročil na předem ohlášenou cestu návratu mezi špičku ostrovní soutěže.

David Rozehnal
David Rozehnal | Foto: Reuters

První zápas nového ročníku Premier League skončil velkým překvapením. Nováček soutěže Sunderland trénovaný bývalým hráčem Manchesteru United Royem Keanem překvapil favorita z Tottenhamu a vyhrál gólem z 93. minuty.

Po centru z pravé strany se k míči dostal Michael Chopra a z hranice pokutového kopu placírkou skóroval. Reprezentační brankář Tottenhamu Paul Robinson byl zcela bez šance.

Na Stadionou světla, jak se stánku Sunderlandu říká, vypukla v té chvíly obrovská radost a 50 000 diváků nadšeně oslavovalo své hrdiny.

Trenér "Kohoutů" Martin Jol jen něvěřícně kroutil hlavou a s ním i celá lavička hostujícího týmu z Londýna. Ten měl většinu zápasu lehkou převahu, kterou však nedokázal přetavit v úvodní gól utkání.

Hra se postupem času vyrovnávala a v nastavení vyhecovaní domácí rozhodli o svém vítězství a premiérových třech bodech v novém ročníku anglické fotbalové soutěže.

Ani druhý nováček Premier League v úvodním kole neprohrál. Derby dokázalo doma vybojovat bod za remízu 2:2 s Portsmouthem. Favorizovaní hosté se sice dostali v 83. minutě do vedení, ale již za minutu opět vyrovnal Todd.

Kapitán Liverpoolu Steven Gerrard tři minuty před koncem vystřelil svému týmu výhru 2:1 na hřišti Aston Villy. Domácí až v 85. minutě vyrovnali, když proměnil pokutový kop její kapitán Barry, ale za dvě minuty se Gerrard opřel do míče a strhl výhru na stranu Reds.

Vydařenou premiéru na lavičce Manchesteru City má za sebou bývalý trenér anglické reprezentace Sven-Göran Eriksson. Jeho nový tým totiž vyhrál na stadionu West Hamu 2:0 a obě branky vstřelily letní posily - Ital Bianchi a Brazilec Geovanni.

Výsledek - 1. kolo:
Sunderland - Tottenham 1:0 (90+4. Chopra), Bolton - Newcastle 1:3 (50. Anelka - 21. a 27. Martins, 11. N'Zogbia), Derby - Portsmouth 2:2 (5. Oakley, 84. Todd - 27. Mwaruwari, 83. Utaka), Everton - Wigan 2:1 (26. Osman, 75. Anichebe - 80. Sibierski), Middlesbrough - Blackburn 1:2 (31. Downing - 63. Santa Cruz, 79. Derbyshire), West Ham United - Manchester City 0:2 (18. Bianchi, 87. Geovanni), Aston Villa - Liverpool 1:2 (85. Barry z pen. - 31. vlastní Laursen, 87. Gerrard), Arsenal - Fulham 2:1 (84. Van Persie z pen., 90. Hleb - 1. Healy), Chelsea - Birmingham 3:2 (17. Pizarro, 30. Malouda, 50. Essien - 15. Forssell, 37. Kapo), Manchster United - Reading 0:0.