reklama

Čech: Jak dlouho ještě vydržím? To nevím, Hašek chytal do čtyřicítky

Petr Čech. Petr Čech. autor: Reuters
Brankář Petr Čech si váží toho, že v přípravě proti Srbsku nebo Polsku může vyrovnat rekord v počtu startů za fotbalovou reprezentaci, který se 118 zápasy patří Karlu Poborskému. Kam by mohl maximum posunout, si však gólman Arsenalu odhadnout netroufnul.

Praha - Brankář Petr Čech si váží toho, že v přípravě proti Srbsku nebo Polsku může vyrovnat rekord v počtu startů za fotbalovou reprezentaci, který se 118 zápasy patří Karlu Poborskému. Kam by mohl maximum posunout, si však gólman Arsenalu odhadnout netroufnul.

"Ještě nevím, jestli to bude v Ostravě proti Srbsku, nebo potom proti Polsku. Ale s trenérem je domluva jako před minulým dvojzápasem. V jednom utkání bych měl nastoupit, ale ještě nevím, ve kterém," řekl Čech na dnešním setkání s novináři na Strahově.

Osobní statistiky prý Čecha příliš nezajímají, nicméně vyrovnání rekordu si považuje. "Tyhle milníky nejsou moc podstatné, ale na druhou stranu, když se dostanete na takové číslo, tak to potěší," uvedl třiatřicetiletý brankář. "Když jsem snil o tom, že budu hrát za reprezentaci, tak jsem si představoval, že nastoupím alespoň na jeden zápas. O vyrovnání nebo dokonce překonání rekordu jsem vůbec nepřemýšlel," dodal.

Premiéru si odbyl před 13 lety

O kolik by mohl rekord vylepšit, si Čech netroufnul odhadnout. "Beru to zápas od zápasu, rok od roku. Bude hodně záležet na výkonnosti, na zdraví, prostě na okolnostech. Ve fotbale je všechno hrozně rychlé, nemá cenu nic moc dopředu plánovat," uvedl.

Čech také odmítl srovnání se slavným hokejistou Jaromírem Jágrem, který i ve třiačtyřiceti letech stále nastupuje v NHL. "Pozice hráče je jiná, u brankáře je to hodně o reflexu a reakci a záleží, jak dlouho tělo vydrží. U někoho se zastaví v pětatřiceti, ale třeba Dominik Hašek chytal do čtyřiceti a pořád patřil k nejlepším a třeba by klidně mohl hrát i déle," prohlásil.

Za národní tým Čech poprvé nastoupil v únoru 2002 na přípravném turnaji na Kypru proti Maďarsku a přispěl k výhře 2:0. "Pamatuji si na to velmi dobře. Člověk si představuje, jak za reprezentaci bude hrát na plných stadionech a tady skoro nikdo nebyl. Navíc foukal vítr, ale užil jsem si to," uvedl.

reklama