reklama

Čech: Jestli je v lize korupce, vyčistil by ji velký průšvih

S Petrem Čechem trochu jinak: o jeho budoucnosti a korupci v českém fotbalu S Petrem Čechem trochu jinak: o jeho budoucnosti a korupci v českém fotbalu autor: CPA
Brankář Chelsea Petr Čech se v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz vyjádřil k možnosti, že by se jednou stal šéfem českého fotbalu

Praha - Kam přijde, nemusí se představovat. V Praze, Londýně, Paříži, Singapuru, Káhiře, v brazilském Riu...

Brankář londýnské Chelsea Petr Čech je  hvězdou světového fotbalu. A také jedenatřicetiletým mladým mužem, který vidí dál než k půlící čáře,  svět vnímá v souvislostech.

A přestože říká, že nemá dostatek času na to, aby český fotbal sledoval opravdu důkladně a udržoval si tak dokonalý přehled o jeho zákulisních vazbách, ukázalo se, že to podstatné má stále velmi dobře před očima.

V exkluzivním interview pro Aktuálně.cz jedenatřicetiletý Petr Čech nevyloučil možnost, že by se v budoucnu mohl stát šéfem českého fotbalu, předsedou Fotbalové asociace ČR.

"Dokážu si to představit, ale jen tehdy, pokud bych měl možnost věci opravdu měnit. A ne být jen reprezentantem toho, co mění jiní," říká.

Křetínského taška? Nevypadly z ní důkazy

Brankářův kvalitní přehled o dění v českém fotbale potvrzují i jeho otevřené názory na kauzu tzv. Křetínského tašky (více zde). "Pokud někdo měl důkazy o tom, že je liga falešná, měl je předložit. Možná by z toho byl opravdu velký průšvih, ale já bych byl jen pro, alespoň by se některé věci překopaly a pak změnily."

Říká to ovšem s dovětkem, že lepší variantou pro ligu je vyhýbat se zcela takovým věcem. Podezřením bez důkazů a vzájemnému osočování, které odhání sponzory.

V Edenu jste v pátek chytal Superpohár, teď vás tam čeká duel s Arménií. Nastoupíte tam třeba ještě jednou i v utkání české ligy? Jaromír Jágr už léta plánuje návrat do Kladna, co vy?

"Záleží na spoustě věcí, jak dlouho ještě budu moci a chtít hrát, jestli bude chuť se vracet, jaké budu mít možnosti... Teď na vaši otázku odpověď opravdu nemám. Hlavně bych chtěl vždycky hrát pro radost. Jenže člověk je zvyklý na vyprodané stadiony - a to by tady asi nebylo... Takže momentálně řeknu, že asi ne, ale zároveň nikdy neříkám nikdy."

Rozebírali jste už s manželkou, jestli se jednou vrátíte do Česka, nebo zda zůstanete v zahraničí?

"Záleží na tom, v jaké fázi školní docházky budou děti ve chvíli, až tam ukončím kariéru. Uvidíme, jak budou ve škole spokojené, třeba dáme přednost tomu, aby neprocházely změnami a školu dokončily tam. Možná počkáme s návratem do Čech, až dorostou, podobně to řešil i Luděk Mikloško (bývalý brankář a pak trenér gólmanů West Hamu - pozn. red.). Opravdu je to otevřené, třeba pak dostanu od klubu takovou pracovní nabídku, že ji nebudu moci odmítnout, stát se může všechno."

Kde vidíte svoji budoucnost? V roli trenéra, funkcionáře, hráčského agenta, nebo úplně mimo fotbal?

"Hráčský agent, to asi ne... Zkušenosti ve fotbale mám velké, dokážu si představit nějakou roli, která by mě v něm udržela, ale nemyslím si teď, že by tou rolí byl trenér. Od 17 let jsem v tom kolotoči, pořád jen cestování, hotely a žádné volno. Teď budu, doufám, v kariéře ještě pár let pokračovat. Ale když si představím, že bych v tomhle rytmu jel dál i jako trenér a ani pak nemohl jet třeba s rodinou na výlet... Tak nevím, jestli se mi do trenérské role bude chtít."

Tak vám nabídnu jinou, o níž ve spojitosti s vaší osobou už někteří lidé nahlas uvažují. Co role předsedy Fotbalové asociace ČR, šéfa českého fotbalu?

(Netváří se nijak překvapeně) "Dokážu si to představit, ale jen za určitých okolností: a sice, že bych měl jako předseda možnost věci opravdu měnit. A ne být jenom reprezentantem toho, co mění jiní. Je to velká role, zodpovědnost předsedy národní asociace je obrovská. A jeho možnosti měnit věci přitom patrně nejsou tak jednoznačné. Bylo by potřeba mít možnost nahlédnout do toho, co se dá změnit, jakým způsobem a jak se pak o tom dá případně rozhodovat.

Pravidla se obcházejí, jede se na výjimky

Takže byste potřeboval víc informací?

"V české lize už teď nějaký čas nepůsobím, tak nevím přesně, jak se za ty roky měnily stanovy a různá pravidla, případně struktury svazu. Za poslední roky se o to ani moc nezajímám, takže momentálně řeknu, že je spíš utopií o tom přemýšlet. Ani pořádně nevím, jak svaz funguje."

Ale lákala by vás ta role?

"Kdyby se tahle situace náhodou měla stát, pak by to možná byla jedna z možností, jak fotbal posunout na jinou kolej, nebo se o to alespoň pokusit. Předseda na to má velký vliv. A možná by to bylo dobré... Ale je to ještě dlouhá doba."

České fotbalové prostředí je u veřejnosti vnímáno jako netransparentní. Funguje nebo v něm přinejmenším fungovalo korupční podhoubí a lidé, kteří s ním byli spojováni, zastávají nyní v asociaci čelné funkce. Odpuzuje vás ta pověst českého fotbalu? Nebo cítíte výzvu v tom, že byste ji uměl změnit?

"Problém je v přístupu k určitým věcem, a tohle není jen problém svazu, ale lidí obecně. V Česku to často vypadá, že pravidla jsou jen od toho, aby se obcházela a hledaly se neustále nějaké výjimky. To se pak nemůžete divit, že se lidi ani nesnaží dělat věci pořádně, vždycky řeknou: Jim jste dali výjimku, tak proč ne nám? A to se táhne už víc než dvacet let."

Posunul se za tu dobu nějak český fotbal?

"Stala se spousta pozitivních věcí, třeba ligové stadiony jsou teď o tři sta procent lepší než za našich časů, ale těch výjimek je pořád moc. Kluby nepředloží finanční záruky a pak dluží hráčům a každému, na koho se podívají. Proč to nefunguje jako jinde? Nedoložíš financování, tak jdeš! Kluby by si pak daly větší pozor. Ano, vím, že je asi jednoduché to říct, ale v českém ekonomickém prostředí je potíž na to ty finance sehnat."

Myslíte si, že se v české lize hraje poctivě? Bude to rok, co vlastník Sparty Daniel Křetínský vyrazil na Strahov, aby tam šéfovi asociace Peltovi zvěstoval, že má informace a také důkazy o tom, že se v lize hraje s falešnými kartami. Umíte si představit, že by vlastník Chelsea vyrazil s takovým obviněním na vedení Premier League?

"Jedna věc je něco prohlásit, druhá věc předložit také důkazy. Kdyby někdo s takovým prohlášením přijel na vedení Premier League a pak důkazy nepředložil, tak by za poškození jména soutěže přišel třeba o deset bodů v tabulce. A příště by si taková slova rozmyslel. Já do toho nevidím do detailu, ale taková prohlášení bez důkazů škodí hlavně právě lize samotné."

Doktor Křetínský naznačil, že se rozhodl nepoužít své důkazy z toho důvodu, aby odhalení, jež by obnažily, nepřinesla totální zkázu českému profesionálnímu fotbalu.

"Jestli někdo nějaké důkazy má, ať si je nenechává pro sebe. Já jsem pro, ať se z toho klidně stane obrovský průšvih (v originále Petr Čech použil ostřejší slovo). Možná by se pak všechno překopalo a věci by se změnily. I v lidském životě přece platí, že věci se začnou opravdu řešit, až když se stane opravdu velký průšvih. A některým věcem by to možná pomohlo. Ale podle mě je každopádně lepší se takovým věcem vyhnout, nedokážu si totiž představit, že by někdo hrál ligový zápas s úmyslem prohrát ho, myslím si, že to tak není."

No vidíte. A protikorupční policie nedávno obvinila muže, patrně funkcionáře Romana Rogoze, že měl fotbalistu úplatkem 50 000 korun údajně ponoukat k tomu, aby zahrál proti Příbrami slabě (více zde). Dokážete si něco takového představit v Anglii?

"Tak to opravdu ne."

Zajímá vás, proč se Petr Čech hněvá na Ivana Haška? A co si brankář Chelsea myslí o návratu Ivana Horníka do českého fotbalu? A jak investuje své miliony? Pak čtěte i druhou část obsáhlého rozhovoru - právě zde.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama