reklama

Čech: Můj konec v reprezentaci? Po Euru si sednu a uvidím, co dál

Per Čech při předávání ceny pro Fotbalistu roku Per Čech při předávání ceny pro Fotbalistu roku autor: Milan Kammermayer
Žádné překvapení se neudálo. Ve všech kategoriích ankety Fotbalista roku si došli pro cenu ti, se kterými se počítalo. A hlavně s absolutním vítězem Petrem Čechem, který si pro fotbalovou korunku došel už poosmé. Ten přiznal, že v létě popřemýšlí o konci reprezentační kariéry.

Praha - Žádné překvapení se neudálo. Ve všech kategoriích ankety Fotbalista roku si došli pro cenu ti, se kterými se počítalo. A hlavně s absolutním vítězem brankářem Petrem Čechem, který si pro fotbalovou korunku došel už poosmé.

Loni si měl v sérii vítězstvích pauzu, protože v Chelsea tehdy spíše jen vysedával na lavičce a herní praxi si plnil pouze v reprezentaci. Po přestupu do Arsenalu se ale opět stal hlavní oporou klubu a na nárůstu hlasů se to projevilo. Vyhrál o 283 bodů před Davidem Lafatou, který opanoval minulý ročník.

"Není to o tom, že bych do každé sezony šel s tím, že chci vyhrát Zlatý míč nebo Fotbalistu roku nebo další ankety, které jsem za poslední léta dokázal vyhrát. Je to o tom, že chci podávat co nejlepší výkony a samozřejmě jsem rád, když to někdo ocení," řekl novinářům na tiskové konferenci po vyhlášení.

"Může mi to prodloužit kariéru v klubu"

Sám mezi osm vítězstvími nedělá moc velké rozdíly. "První je výjimečný v tom, že je to poprvé. Pak už je to o tom, že se dokážete udržet na tak vysoké úrovni. Teď je to zase premiérově, co jsem dostal cenu přímo od prezidenta České republiky. Takže tohle ten osmý triumf činí zvláštním," řekl české gólman.

Ve 33 letech se už také množí otázky, jak dlouho ještě bude českým fotbalistům kralovat a zda neplánuje konec reprezentační kariéry. "Samozřejmě léta přibývají a uvidíme, jestli to, že ubude cestování a zápasy, možná třeba prodlouží mou kariéru v klubu. Nechci předbíhat. Doufám, že Euro dopadne co nejlíp a pak bude chvíle, kdy si doma sednu a zapřemýšlím, co dál," prohlásil.

Ve svém věku prý čím dál častěji musí přemýšlet i nad odpočinkem a v součtu s reprezentací je pro něho sezona hodně náročná.

"Může to ve všech soutěžích být přes šedesát zápasů za sezonu. Prakticky patnáct let odehraju šedesát zápasů za sezonu a to je někdy i znát. Uvidíme, jak se budu cítit. Budu se tím zabývat, přece jenom jsem v národním týmu odehrál čtrnáct let, což je strašně dlouhá doba," dodal.

Nedvěd: Petr nebude mít lehké skončit

Konec v národním týmu kdysi s předstihem oznámil i český držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd. "Já jsem měl to rozhodování tehdy jednodušší, protože jsme s Juventusem spadli do druhé ligy a já jsem cítil, že bych na mezistátní utkání nemusel být dostatečně připravený. Petr to ale lehké mít nebude, protože určitě každý fotbalista chce odevzdat maximum za svou zem. Ale je také umění odejít na vrcholu, jak se říká. To si musí každý v hlavě rozhodnout sám," přiznal současný viceprezident Juventusu.

Někdejší hvězdě Sparty se v pondělí večer dostalo té cti stát se členem Síně slávy. Bude tak ve společnost takových jmen jako Ivo Viktor, Antonín Panenka či Zdeněk Nehoda.

"Je pravda, že poslední dobou vždycky, když přijedu do Česka, dostanu nějakou cenu," zavtipkoval Nedvěd. "Je skvělé být po boku hráčů, kteří dnes nastoupili na pódiu. To je pro mě obrovské ocenění a čest. Jsem rád, že jsem je mohl chvíli vidět a pozdravit je," dodal už s vážnou tváří.

Šestou trofej pro nejlepšího trenéra roku si převzal Pavel Vrba a už jen jedno vítězství mu chybí na prozatímního absolutního krále mezi kouči Karla Brücknera.

Vrba: Dohnat Brücknera? Mám čas

"Nevím, kolik bylo panu Brücknerovi, když dostal tu cenu naposledy, ale myslím, že mám ještě dost času ho dohnat, že má kariéra ještě bude nějaký čas pokračovat. Samozřejmě asi se to bude dost odvíjet podle toho, jak dopadneme na Euru," naznačil lodivod národního týmu.

Ocenění dostal i Talent roku Václav Černý, který se v 18 letech prosadil do kádru Ajaxu Amsterdam. "Rád bych v tom chtěl pokračovat a dokazovat, že jdu dobrou cestou. Když jsem si vybral Ajax, tak jsme byli přesvědčeni, že to je dobrá cesta na top fotbal. Udělám všechno, abych se mohl někdy připojit k těmto pánům," ukázal Černý s obdivem k vedle sedícímu Pavlu Nedvědovi a Petru Čechovi.

Zvolena byla i Fotbalistka roku 2015 a to Kateřina Svitková ze Slavie, která vytěžila maximum z úžasné jízdy Ligou mistrů. Ve středu si totiž sešívané dívky zahrají už čtvrtfinále této pohárové soutěže proti Olympique Lyon.

"O něco víc si vážím toho týmového úspěchu, že jsme dokázaly táhnout za jeden provaz a dostat se tak daleko, ale i tak je to samozřejmě skvělé ocenění," řekla Svitková.

reklama