Čech: Příprava není důležitá, hlavní je vyhrávat velké duely

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
3. 9. 2014 23:45
Ani na čtvrtý pokus se českému týmu v přípravném zápasu před startem kvalifikace o Euro 2016 nepodařilo vyhrát, v zápase se Spojenými státy americkými totiž prohrál 0:1.
Podle Petra Čecha národní tým prohrál jen kvůli tomu, že neproměnil řadu gólových šancí, naopak Američané jednu z mála svých šancí ano. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Ani na čtvrtý pokus se českému týmu v přípravném zápasu před startem kvalifikace o Euro 2016 nepodařilo vyhrát, v zápase se Spojenými státy americkými totiž prohrál 0:1, a jeho hráči si tak nezvedli sebevědomí před prvním soutěžním zápasem pod Pavlem Vrbou proti Nizozemsku.

Podle Petra Čecha však není důležité, že Češi před úterním duelem nevyhráli, protože tým bude hodnocený jen podle výsledků v kvalifikaci.

"Když vyhrajete pět zápasu za sebou, máte pak lepší náladu, klid a sebedůvěru. Na druhou stranu si myslím, že to není až tak rozhodující. Pod panem Bílkem jsme také před minulou kvalifikací na Euro nevyhrávali a pak jsme postoupili na Euru až do čtvrtfinále," uvedl gólman českého týmu po zápase.

Petře, jak se vám půjde do zápasu s Nizozemskem s vědomím, že jste v přípravě nevyhráli jediný zápas?
Chtěli jsme zápas vyhrát, takže ten výsledek bereme negativně. Před kvalifikací je vždycky lepší, když do ní jdete s výhrou, což se bohužel nepovedlo. Byly tam ale i věci, které byly vzhledem k zápasu s Holandskem pozitivní.

Svého soupeře jste především ve druhé půli přehrávali a měli řadu gólových šancí. Jsou to ta zmíněná pozitiva?
V prvním poločase jsme měli řadu protiútoků, které jsme ale špatně vyřešili. V tom druhém jsme měli spoustu gólovek, bohužel jsme ale nedokázali dotlačit balón do brány, což nás stálo lepší výsledek.

Na druhou stranu se vám oproti předchozím zápasům podařilo zlepšit defenzivní činnost. O to víc vás musí mrzet, že jste po chybě v rozehrávce inkasovali, ne?
Co se týče defenzivní činnosti, tak jsme tam hráli mnohem lépe než v předchozích přípravných zápasech. Vidím to celkově pozitivně, akorát je škoda, že jsme tam při té jedné rozehrávce udělali chybu, soupeř se dostal do jediné gólové šance zápasu, kterou potrestal.

Berete ten gól kvůli riskantní přihrávce na Daridu na sebe?
Myslel jsem si, že to k Vláďovi dojde rychleji, kdyby se mu to totiž podařilo sklepnout z jedné do strany, tak jsme eliminovali velký počet jejich hráčů, což byla moje myšlenka. Bohužel ten míč akorát před ním dopadl a měl to těžké, aby to dával z první. Přiznávám, že tu přihrávku jsem mu dal těžkou.

Bylo to dáno i tím, že vám soupeř rychlým presinkem nedovolil hrát vaší hru?
Udělali to dobře, vypresovali nás, na druhou stranu pak měli štěstí, když jsem to vyrazil k jejich hráči před odkrytou bránu. Nedokázali jsme proti jejich presinku dobře reagovat. Soupeř pak ale možná i kvůli tomu, že hrál v první půli náročný fyzický fotbal, v té druhé trochu odpadl, a proto jsme měli hodně šancí.

Bylo to i tím, že jste soupeře při rozehrávce dokázali rychle presovat vy sami?
Hráli jsme ve druhé půli mnohem jednodušeji, dostávali jsme je pod tlak a pak dávali míče za jejich obranu, dokázali jsme se dostávat ke druhým míčům, což vytvořilo ty přesilové situace. Bohužel řešení finální fáze bylo z naší strany špatné.

Ve druhé půli jste soupeře přehrávali míči za obranu na levou stranu. To byl váš záměr?
Úmyslně jsme hráli po pravé straně, abychom si otevřeli prostor na levé straně, kam jsme si často nabíhali. Je dost možné, že se nám to proti Holandsku bude otevírat na druhé straně, vždycky jde o to, co vám dovolí soupeř.

Co vám dnešní zápas napověděl vzhledem k zápasu s Nizozemskem?
Zápas s Holandskem bude vypadat úplně jinak. Jsou hodně silní na míči, těžko se presujou, takže si myslím, že naše výchozí pozice bude úplně jiná než v zápase proti Americe.