reklama

Čech: S Pešicem vyhráváme, ale netváří se, že by zůstal

Petr Čech. Petr Čech. autor: Reuters
Petr Čech chytil proti Kanadě penaltu a byl jedním z hlavních strůjců vítězství.

Olomouc - Před zápasem říkal, že přátelský zápas proti Kanadě nemá pro českou fotbalovou reprezentaci žádný smysl. Nominaci ale Petr Čech neodmítl a v Olomouci se opět postavil do branky národního týmu. A byl důležitým strůjcem výhry, když za stavu 1:0 chytil pokutový kop.

Na tiskové konferenci se o tom mluvilo: Kanada nedala gól osm zápasů a dnes, zrovna proti vám, neměla daleko k tomu, aby se prosadila...

Na té tiskovce jsem říkal, že i když nedali dlouho gól, měli v každém zápase dvě tři velké šance. U nich je to o proměňování a dnes své šance zase neproměnili.

Byl jste na tu penaltu připravený? Tušil jste, kam to kopne?

Za posledních asi šest let žádnou nekopali, tak jsem ani žádnou penaltu během přípravy na zápas nehledal. Prostě jsem se na poslední chvíli rozhodl a jsem rád, že jsem jí chytil. 

Kopnutá ale nebyla zas tak špatně, ne?

Šlo to dobře k tyči, ale naštěstí přesně ve výšce, kam jsem ještě dosáhl. 

Díky tomu jste vyhráli nakonec 2:0, jak byste výkon týmu okomentoval?

Hráli velmi dobře organizovaně, urputně, silově, fyzicky a byli na tom velice dobře rychlostně. Jak byli dobře organizovaní, dařilo se jim v prvním poločase vyhrávat osobní souboje, věřili si, a proto to pro nás bylo velice těžké. V důrazu jsme zaostávali. Zápas byl pro nás těžší než být mohl. 

Vy jste ale vypadal hodně v pohodě. Dokonce jste si dovolil i riskantní kličku ve vlastním vápně...

Ten hráč byl u mě blízko, míč skákal, tak jsem si ho posunul, že ho odehraju volejem. Jenže soupeř byl už blízko a existovala možnost, že ho trefím. Tak jsem si do poslední chvíle počkal na tu fintu. 

Jak se teď bude tým loučit s trenérem Pešicem, který pravděpodobně končí a přepustí svou pozici zatím neznámému nástupci?

Vítězným pokřikem, aby odešel s vítěznou náladou a ještě nás čeká cesta vlakem do Prahy. Má tady tři zápasy a tři vítězství, to je pro něj výborná vizitka a asi věc, na kterou si bude pamatovat. 

Nebudete ho přemlouvat, ať zůstane, když pod ním pořád vyhráváte?

Kluci už to tady nadhazovali, ale zatím se na to moc netváří. Uvidíme, jestli se to u něj rozleží a co se stane. Asociace má čtyři měsíce na to, aby našla trenéra. Aby se buď dohodla s kluby o uvolnění, nebo našla volného trenéra. Tlak není velký, nejsou zápasy, je dost času. Věřím, že varianta, která se vybere, bude dobrá. 

Je tahle výhra na závěr s Kanadou alespoň náplast za asi ne moc povedený rok? 

Poslední tři zápasy jsme vyhráli, na Maltě deset let nikdo nevyhrál více než dvougólovým rozdílem a my zvítězili 4:1. Bulharsko hrálo ještě o postup, taky jsme tam vyhráli a s čistým kontem. Dnes to byl takový výkon, že jsme hráli jindy asi líp. Ale taky jsme neproměnili šance, prali jsme se s houževnatostí, agresivitou a silovým pojetím Kanady. Výhra nás těší, jsme rádi, že jsme takhle rok zakončili.

reklama