Čech slaví. V anglické lize odchytal 400. zápas, pomohl Arsenalu k vítězství na hřišti Stoke

13. 5. 2017 20:50
Jubilejní zápas, a ještě vítězství. Petr Čech má po sobotě hned dva důvody k oslavě. Jeho Arsenal vyhrál na hřišti Stoke 4:1, Dva góly dal útočník Olivier Giroud.
Petr Čech, Arsenal
Petr Čech, Arsenal | Foto: Reuters

Londýn - Arsenal z pátého místa ztrácí jediný bod na čtvrtý Liverpool a tři body na Manchester City, který porazil 2:1 Leicester a doma neprohrál už 11 utkání.

Arsenal se dostal do vedení na hřišti neoblíbeného soupeře Stoke tři minuty před přestávkou, když se poprvé prosadil francouzský reprezentant Giroud. Krátce po změně stran zvýšil na 2:0 pro "Kanonýry" po Sánchezově přihrávce Özil.

Čisté konto Čechovi sebral v 68. minutě Crouch, pak ale Arsenal definitivně rozhodl o třetím vítězství po sobě. Nejprve skóroval Sánchez, který oslavil 50. ligový gól za Arsenal. K dosažení této mety mu stačilo 101 startů, pouze Thierry Henry (83) a Ian Wright (87) to stihli rychleji.

Chilský reprezentant, který má v této sezoně Premier League na kontě 21 gólů a deset asistencí, se však zranil a musel opustit hřiště. Na 4:1 pro hosty posléze upravil Giroud, který dal dvě branky v ligovém zápase poprvé od října. Arsenal vyhrál na půdě Stoke po více než sedmi letech.

Manchester City vedl nad Leicesterem od 29. minuty, kdy se po Saného přihrávce prosadil nehlídaný Silva. Španělský záložník se trefil i v předchozím duelu proti Crystal Palace (5:0), povedlo se mu tak poprvé od prosince 2014 skórovat ve dvou zápasech po sobě.

V 36. minutě zvýšil na 2:0 Gabriel Jesus, který proměnil penaltu, nařízenou po faulu na Saného. Naději pro hosty vykřesal krátce před přestávkou Okazaki, jenž skóroval povedeným volejem a ukončil více než pětiměsíční čekání na gól. "Ten gól asi sice zapadne vzhledem k tomu, co vše se v zápase stalo, ale byla to skutečná kvalita," pochválil svého svěřence trenér Craig Shakespeare.

Čtvrt hodiny před koncem dostal k dispozici pokutový kop také Leicester po Clichyho zákroku na Mahrize. Sám faulovaný alžírský reprezentant se postavil k penaltě, míče se ale při střele dotkl dvakrát a zahodil šanci na vyrovnání. "Rozhodčí byl odvážný. Už jsem podobnou situaci viděl, ale je to dávno," okomentoval situaci trenér Manchesteru City Pep Guardiola.

"V druhém poločase jsme nevěděli, jestli máme útočit nebo bránit výsledek. Nechcete inkasovat, a tak zůstáváte ve středu hřiště. Rozumím tomu dilematu, Leicester hrál v druhém poločase dobře," dodal kouč "Citizens".

Swansea získala důležité tři body v boji o záchranu, na hřišti sestupujícího Sunderlandu vyhrála 2:0. Skóre otevřel Llorente, který vstřelil sedmý gól hlavou v sezoně, což se žádnému jinému hráči v anglické lize nepovedlo. Definitivně rozhodl o výhře velšského celku Naughton, jenž zaznamenal premiérovou trefu v 141. zápase v Premier League.

Swansea má na 17. místě čtyřbodový náskok před Hullem, který tak musí pro udržení šance na záchranu v neděli bodovat na hřišti Crystal Palace.

Anglická fotbalová liga - 37. kolo

Manchester City - Leicester 2:1 (29. Silva, 36. Gabriel Jesus z pen. - 42. Okazaki), Bournemouth - Burnley 2:1 (25. Stanislas, 85. King - 83. Vokes), Middlesbrough - Southampton 1:2 (72. Bamford - 42. Rodriguez, 57. Redmond), Sunderland - Swansea 0:2 (9. Llorente, 45.+3 Naughton), Stoke - Arsenal 1:4 (68. Crouch - 42. a 80. Giroud, 55. Özil, 76. Sánchez).