reklama

Čech v obrat věřil pořád: Bylo vidět, že jim docházejí síly

Petr Čech Petr Čech autor: Tomáš Liška
Petr Čech se v brance národního týmu musel nudit, ale i bát o výsledek proti Kazachstánu.

Plzeň - Za celý zápas neměl téměř žádnou práci, přesto dostal jeden gól, který mohl potopit plány české reprezentace v boji o kvalifikaci na fotbalové ME 2016. Nakonec byl Petr Čech šťastný z výhry nad Kazachstánem, i z výsledků dalších zápasů skupiny, které Čechům zajišťují už komfortní šestibodový náskok na druhé postupové pozici.

V pozápasovém rozhovoru přiznal, že si to český tým zkomplikoval sám tím, že nedokázal nijak zúročit převahu, kterou si vypracoval.

Převažují po zápase rozpaky z předvedené hry, nebo radost z výhry?
Především jsme vybojovali velice důležité tři body. V průběhu zápasu jsme si to udělali složitější. V prvním poločase jsme si sice dokázali udělat převahu po křídelních prostorech, ale finální fáze nám nevycházela. Dostali jsme se i do mála šancí na to, abychom v zápase vedli. Soupeři se z první standardní situace podařilo dát gól. I to jim dalo takovou velkou motivaci a bylo vidět, že je to najednou zvedlo.

Co proběhlo v kabině o poločasové přestávce?
Řekli jsme si, že musíme hrát o hodně agresivněji. Že je musíme dostat pod větší tlak a hlavně ty míče ze strany dostat do vápna, abychom měli šanci vstřelit branku. Nakonec jsme takhle vstřelili oba dva góly.

Ale ještě zhruba čtvrthodiny před koncem to bylo pořád 0:1, nebál jste se o výsledek?
Sice ubýval čas a pořád gól nepřicházel, ale na druhou stranu přicházely šance a už se v jejich vápně něco dělo. Byly to jenom centimetry, kdy to zachraňovali na poslední chvíli. Docházely jim tím pádem i síly a bylo vidět, že budou mít těžké, aby v tom tempu vydrželi až do konce. Trenér vyměnil hráče, poslal tam čerstvé útočné hráče a nakonec jim síly došly a my toho využili.

Překvapil vás Kazachstán svou silou?
Kazachstán má jeden tým v Evropské lize a druhý v Lize mistrů, a tam se od nás nikdo nedostal. Takže, když se na to takhle podíváme, tak jejich reprezentace je složená z těchto hráčů a těží z toho. Na to se nesmí zapomínat.

Nahrály vám i ztráty Nizozemska a Turecka, vyvíjí se skupina pro český tým ideálně?
Minimálně se ukazuje, že je tahle skupina velice vyrovnaná a těžká. Každý může obrat o body každého. Nejvíc konzistentní jsou Islanďané, a proto sbírají body. Výborně brání, čekají na jeden svůj brejk a to jim vychází.

Teoreticky by vám mohla stačit k jistotě postupu i výhra proti Lotyšsku, budete se upínat k tomu, ukončit si takhle kvalifikaci co nejdřív?
Člověk by chtěl proměnit hned svůj první mečbol, který je navíc ale ještě hypotetický. Matematicky když Holandsko vyhraje, všechno bude ještě otevřené. My se hlavně musíme soustředit, abychom svůj zápas vyhráli. Pak uvidíme, jestli to bude stačit, nebo ještě budeme muset uhrát nějaké body.

Myslíte, že se v Lotyšsku v neděli nadřete ještě víc než proti Kazachům?
Lotyši dali Turkům gól až někdy na konci zápasu. Pro ně to bude obrovská vzpruha, tady s námi hráli 1:1 a vždycky se hraje o prestiž. Určitě to bude těžké. Doufám, že se vyhneme tomu, abychom v utkání prohrávali jako tady.

reklama