reklama

Čech: Zvykl jsem si. Jsme národ, který zavrhne, nebo fandí

Petr Čech považuje zvládnutí nadcházejícího dvojzápasu za klíčový moment pro vývoj v kvalifikační skupině o MS Petr Čech považuje zvládnutí nadcházejícího dvojzápasu za klíčový moment pro vývoj v kvalifikační skupině o MS autor: Reuters
Dvojzápas s Maltou a Bulharskem podle Čecha může být jedním z klíčových okamžiků celé kvalifikace.

Praha - Na sraz české fotbalové reprezentace přijel současný český kapitán Petr Čech smířený s aktuálním stavem.

Třicetiletý gólman totiž ví, že i když Češi uhrají v domácím dvojzápase kvalifikace o MS s Maltou a Bulharskem plný počet šesti bodů, českému fanouškovi se zavděčit nemusí.

"Abych se přiznal, tak nečekám, že nás tady ponesou na ramenou. Už jsme totiž zvykli na to, že jsme národ, který má rád protipóly. Buď zavrhnout, nebo fandit," řekl brankář Chelsea na pondělním setkání s novináři.

"Prostě jednou jsme nahoře, jednou dole. Je zase jen na nás, jak teď na současnou situaci zareagujeme," dodal Čech.

Uvědomuje si, že by měl se svými spoluhráči odčinit zářijovou domácí porážku 0:1 s Finskem, po níž se na tým snesla ze strany fanoušků velká kritika.

"Teď jsme u fanoušků zase klesli. Ale už jsme se s tím naučili žít. Bylo by příjemnější se tomu vyhnout, ale bereme to jako fakt," okomentoval současnou situaci Čech.

"Musíme doma vyhrát oba zápasy"

I když Čech u zmíněného zápasu přítoměn nebyl, chce svým spoluhráčům pomoci na porážku zapomenout.

"Sice jsem u toho zápasu nebyl, takže se to těžko hodnotí. Ale na zápas s Finskem prostě musíme zapomenout, už se to nedá vrátit. Důležité je koukat dopředu a udělat všechno, abychom zvládli nejbližší zápasy," doufá.

Podle něj je následující dvojzápas možná klíčovým momentem reprezentace.

"Bude hodně důležité vyhrát oba zápasy. Ve vyrovnané skupině, jako může být ta naše, je zvládnutí domácích zápasů rozhodující. Kdo v nich uspěje, bude mít výhodu. Nám to teď jasně velí získat všech šest bodů. To bude cesta k prvnímu, nebo druhému místu skupiny," přiznal Čech.

"Možná to je pitomé říkat, ale v některých okamžicích se jenom na krásu hrát nedá a počítají se hlavně výhry. Navíc každý už teď umí hrát. Malta se zvedá, stačí se podívat, jak se s nimi nadřeli Italové," dodal.

"Plzeňská atmosféra se na nás projeví"

Nyní už je Čech stoprocentně fit a žádné zdravotní problémy už jej nelimitují.

"Musím to zaklepat, je to dobré jako už dlouho ne. A jestli se nic nestane, měl bych chytat i listopadový přípravný zápas proti Slovensku," nastínil své plány.

V pátek proti Maltě Čech sehraje poprvé po dvanácti letech soutěžní zápas v rodné Plzni, na což se velmi těší.

"Bude ale hodně záležet na fanoušcích. Když v páté minutě nebudeme vést 2:0 a oni budou nespokojení, znepříjemní zápas sami sobě i nám. A přestože pak můžeme vyhrát, nikdo z toho nebude mít dobrý pocit," upozornil na možné riziko.

Čech však věří, že jeho spoluhráče "nové" plzeňské publikum strhne k lepším výkonům.

"Poslední úspěchy Plzně daly tamnímu fotbalu úplně jiný rozměr. Snad se to odrazí i v celkové atmosféře na stadionu," přeje si.

reklama