reklama

Černokněžníka se Pelta neštítí: Jdu s Berbrem, ne proti němu

Miroslav Pelta počítá s tím, že do předsednické volby půjde v červnu znovu. S Romanem Berbrem po boku Miroslav Pelta počítá s tím, že do předsednické volby půjde v červnu znovu. S Romanem Berbrem po boku autor: Eduard Erben
Křetínského atomovka před volbami nevybouchne, je přesvědčen předseda FAČR

Praha - Aféra Křetínského tašky podle Miroslava Pelty český fotbal poškodila. "Zároveň ale přinesla i mnoho dobrého, někteří lidé se vrátili na zem," dodává jedním dechem předseda Fotbalové asociace ČR.

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz mluví Miroslav Pelta o tom, že jednal s vlastníky několika klubů, aby své lidi odradili od korupčního jednání. Vše o aféře s možným ovlivněním zápasu Jablonec-Plzeň čtěte zde.

Pelta razantně odmítá, že by ligu mafiánsky a centralizovaně ovlivňoval přímo někdo z jeho blízkých spolupracovníků.

A do obhajoby předsednického stolce se hodlá vydat po boku Romana Berbra, muže s kontroverzní pověstí. Jde o chlapíka přezdívaného "černokněžník z Plzně", který prošel několika korupčními aférami, má na povel armádu bývalých rozhodčích a například někdejší svazový činovník Václav Chvála ho před lety nařkl z toho, že ho právě Berbr nechal na ulici zmlátit.

"Roman Berbr je s odstupem tím nejpracovitějším člověkem v českém fotbalu. Já kandiduju s ním, ne proti němu," říká Miroslav Pelta.

Začněme korupční aférou. Na podzim jste opakovaně zdůrazňoval, že chcete, aby se vyšetřila co nejrychleji. Pak ale vaše fotbalová vláda přerušila disciplinární řízení a předala plně případ policii. Neobáváte se, že korupční kauza znovu začne eskalovat v průběhu jara a ovlivní ligovou soutěž?

"Prokázat korupci není jednoduché. Orgány pracují s informacemi a podezřeními, které jsme jim předali. Na rozdíl od disciplinárky mohou provádět domovní prohlídky a podobně..."

Jasně, ale může se stát, že se v samém finiši ligy začnou někomu odečítat body z tabulky...

"Já musím být opatrný. Já jsem předseda. Já tu kauzu nerozpoutal."

Vlastníci klubů si dělají pořádek

Tak jinak. V rozhovoru pro Sport jste řekl, že v lize působí několik jedinců, jejichž chování se neslučuje s patřičnými morálními hodnotami. Co s tím děláte?

"Nějaká jednání už proběhla a já z nich mám dobrý pocit. Oslovil jsem reálné vlastníky klubů - já totiž vím, kdo je reálný a kdo virtuální manažer, vím, kdo má vliv - a s těmi lidmi jsem promluvil. Ti lidé do fotbalu investují velké peníze a mají zájem na ochraně svých investic. Aféra sice není dořešena, je jasné, že poškodila fotbal, ale přinesla i mnoho dobrého. Někteří lidé se vrátili na zem a začali uvažovat o tom, co se děje."

Pojďme si to rozšifrovat. Znamená to, že jste vlastníky klubů upozornil na to, že jejich lidé nejednají, jak by měli?

"Jsme Češi, pořád něco vymýšlíme, a to je naše největší zbraň. Ale musím říct, že existence té kauzy na vlastníky klubů zapůsobila. Jejich podřízení někdy i bez vědomí hlavního šéfa mohou pracovat na úspěchu, jak se říká, za každou cenu. Ti šéfové často nemají komplexní informace, neúčastní se denního života těch klubů. Já jsem je upozornil na to, kde ta nebezpečí jsou."

Může být výsledkem vašich jednání třeba fakt, že kontroverzní činovník jménem Roman Rogoz ukončil své působení v Dynamu České Budějovice? Mimochodem, vzápětí se přesunul do Příbrami...

"Nechci být nijak konkrétní. S lidmi, se kterými jsem měl potřebu si to říct, jsem většinou mluvil. Jak to pak dopadne? Majitel si zavolá podřízeného, kterého rok neviděl, řekne řediteli klubu to a to... Všechno špatné je pro něco dobré."

Každý si teď dá bacha

Jde tedy podle vás hlavně o to, že už si teď dají všichni pozor?

"Rozhodčí podepsali etický kodex, my jsme jim zvýšili příjmy: 25 000 za zápas, to už jsou vysoké prostředky. Posílili jsme postavení rozhodčích, ale v nich nikdy nebyl primární problém. Jde o to, aby je neoslovovali kluboví funkcionáři."

Z mnoha úst, ovšem vždy mimo záznam, jsem slyšel, že ovlivňování soutěže už ani tak často neběží na klasické bázi klub-sudí. Zmiňuje se, že se vše řídí centralizovaně. Jeden člen výkonného výboru FAČR údajně na začátku sezony organizuje seance, na kterých se od vyslanců klubů dozvídá, kolikátí chtějí skončit a kolik jsou ochotni do toho investovat.

"Tyhle věci jsou naprosto nemyslitelné. V Česku každý ví všechno a všechno umí řešit. Je to tak, že když si to neuhrajete na hřišti, tak ty body nemáte. Teď po tom bububu, kdy není jasné, jak kauza dopadne, jsem přesvědčený, že si každý dá bacha, aby tady cokoli prováděl. Do budoucna se spíš bojím těch nelegálních sázek. To je mor, rakovina."

Několik případů podezření na cinklé sázky už šetřil i bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký. Předal ty kauzy policii, ale kde nic, tu nic...

"Ale ty podněty se šetří. To je totéž, my jako asociace nemáme prostředky, jak to prokázat. Ale ty sázky jsou mor. Bavíme se o tom na UEFA s jinými předsedy asociací, všichni se toho bojí, třeba v Pobaltí už jim to narušuje regulérnost soutěží."

Kdyby mě to nebavilo, tak to nedělám

Nemá policie dost starostí s miliardovými tunely? Nejsou pro ni fotbalové kauzy na nějaké boční, méně důležité koleji?

"Policejní prezident mě ubezpečil, že ty věci neberou na lehkou váhu, vloží do toho i lidský potenciál. Mluvili jsme o tom, že ty sázky je třeba podchytit už v zárodku."

Budete v červnu znovu kandidovat na předsedu FAČR?

"Abych řekl pravdu, jsem unavený, zničený... Je to náročné, nejen to dojíždění, ale i tlak z povinností, těch funkcí je hrozně moc. Na druhou stranu mě to naplňuje, kdyby mě to nebavilo, tak to nedělám. Ale ještě na jedno volební období bych tu kandidaturu asi přijal."

Kdy se rozhodnete?

"Až se pořádně rozjede liga, navštívím lidi v krajích, sednu si s nimi, zeptám se, jak vidí budoucnost fotbalu. Pak se rozhodnu."

Budete kandidovat s Romanem Berbrem po boku, nebo proti němu?

"Možná se to někomu bude líbit víc, jinému míň, ale... Jestli je v českém fotbale s odstupem někdo nejpracovitější, tak je to Roman Berbr. Má klady i zápory, ale je aktivní. Všude ho potkávám, on se angažuje v  krajích, okresech, ta diplomacie, to je jeho. Hlídá si své postavení, to je jeho přidaná hodnota. A musíme si říct na rovinu, že já kandiduju s ním, ne proti němu. V některých věcech si rozumíme stoprocentně, v některých míň, ale musím říct, že je to normální člověk a dá se s ním normálně pracovat."

Takže nepočítáte s tím, že by se vám v předsednické volbě postavil? Buď osobně, nebo skrze svou partnerku Dagmar Damkovou?

"Takhle to neřeším. Fotbal potřebuje další, nové lidi na práci. Budeme mít na Strahově vlastní majetky, budeme pořádat Euro 'jedenadvacítek', chci kandidovat na Euro 2020... Budeme potřebovat lidi na práci a on je jeden z nejaktivnějších."

UEFA poslala "pohodový dotaz"

Vraťme se k aféře. Výkonný výbor FAČR, jemuž předsedáte, sebral kauzu disciplinární komisi, přerušil její vyšetřování. Šéf komise Golda vzápětí odstoupil, předsedkyně ORK Haindlová požádala UEFA, aby vaše rozhodnutí přezkoumala. Jak to dopadlo?

"Slečna Haindlová tam udělala takovou nepříjemnost. Neumím si představit, že by v tom byl úmysl, ale stala se taková nešťastná věc, že jim poslala pracovní verzi toho rozhodnutí. Ona říká, že se lišila jedna věta, ale zrovna ta byla rozhodující. Je ohromný rozdíl, jestli řízení "zastavujete", nebo jestli "doporučujete" a "přerušujete". Pak je tam ještě otázka, zda to byla iniciativa celé ORK, nebo její osobní, ale já s ní sám za sebe problém nemám. Je to holka, která má ráda fotbal, ale chybí jí životní zkušenosti. Její postup byl nešťastný."

A UEFA tedy váš postup schválila, nebo ne?

"Dostali jsme takový pohodový dotaz... Žádné hrozby milionovými pokutami, jak se někde psalo. Chtěli přesně popsat situaci, ve kterém stadiu bude moci disciplinárka do případu znovu vstoupit. Jestli to nebude až po pravomocném rozhodnutí soudu. Tak jsme je ujistili, že nikoli, že už po sdělení obvinění. Ta komunikace nebyla nijak konfrontační, ale standardní, bezproblémová."

(Poznámka: Rozhovor s Miroslavem Peltou se uskutečnil v úterý. Sport.cz však dnes přinesl informaci, že UEFA postup FAČR ve věci korupční aféry neakceptovala, s tím, že disciplinární řízení nesmí být závislá na výsledcích šetření policie - více zde.)

Plzeň září v Evropské lize, ale případný trest za korupci by ji z dalšího pohárového ročníku vyškrtl, jako letos Olomouc. Hrozí podle vás něco takového?

"Nepředbíhejme. Já jsem na straně pravdy, nechci obviňovat Plzeň, že něco udělala, myslím si svoje, mám radost z jejich výsledků, vždyť jsem fotbalový předseda. Na těch jednáních s Olomoucí jsem na UEFA byl, UEFA je v těch věcech opravdu nekompromisní, nepřeju nikomu, aby se cokoli potvrdilo. Nepředbíhejme událostem, musíme pracovat s fakty, v rukou to má policie."

Nevybuchne na jaře v českém fotbale nějaká atomová bomba, skrytá dosud v tašce Daniela Křetínského?

"Ze všech účastníků kauzy toho já vím nejvíc. A nepředpokládám, že by nějaká bomba mohla někde vybouchnout. Ne, nic nového nečekám."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama