reklama

Čerti jedou do Prahy, hlásil Halama. A hrál to na všechny strany. Se Slováky i s gangem z Hongkongu

Jan Halama (vlevo) v doprovodu svého právního zástupce Bronislava Šeráka Jan Halama (vlevo) v doprovodu svého právního zástupce Bronislava Šeráka autor: ČTK
Jan Halama, tehdy hráč střížkovských Bohemians, manipuloval v roce 2013 zápasy nejen pro slovenský gang kolem Dirnbacha. Ale pracoval i pro jeho konkurenci.

Strakonice – Trenéři často mluví o tom, jak je důležité, aby fotbalista šel do zápasu s jasnou hlavou, s maximální koncentrací na zápas.

Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Prohlédněte zde

Jak prozrazují odposlechy, Jan Halama, který i v nejvyšší soutěži odehrál celkem 70 utkání, chodil na hřiště s mnohem pestřejší směsicí myšlenek. Jestli se to nakonec domluvilo "o tři a víc", anebo "handicap, jako že o dva, easy, ne vole?", nebo kolik gólů má či nemá padnout před 15. minutou, kolik potom do přestávky a kolik po ní.

Také jestli to tedy nakonec bude hrát "se Slovákem", nebo s "Opičákem", nebo to bude nějak koulet s oběma. Ještě před vchodem do kabiny zjišťoval, jak to vypadá s kurzem. A hlavně, jak se budou dělit peníze. To ho zajímalo ze všeho nejvíc.

Na začátku podzimní sezony 2013/14, odkud je nejvíc jeho odposlechů, působil Jan Halama v druholigovém týmu FK Bohemians z pražského Střížkova. Předtím hrával i za Příbram, Plzeň, Senici, Jihlavu a Dynamo České Budějovice. Plus dynamovskou farmu ve Strakonicích.

Podle Mariána Dirnbacha, vystupujícího v Halamově hantýrce jako "Slovák", byl Jan Halama gambler, závislý na hracích automatech. "Potřeboval peníze, a tak to bral jak na běžícím pásu. Já jsem mu moc nevěřil, pořád vyprávěl, jak má domluvené hráče, a přitom to hrál naslepo."

Kápo Dirnbach u soudu: Halama byl závislý na automatech. Nabízel cinklé zápasy jak na běžícím pásu Kápo Dirnbach u soudu: Halama byl závislý na automatech. Nabízel cinklé zápasy jak na běžícím pásu Čtěte zde

Odposlechy to potvrzují. "Mám tam tři hráče, Slovák chce čtyři. – Tak mu řekni, že jsou čtyři a jeden na schůzku nemohl přijít, že se mu vdává sestra. – To on mi nežere, chce čtyři. – Tak si to zahraj bez něj, to nepozná. – Pozná, podle kurzu, není slepej, vole."

Z telefonátů, jež mezi sebou vedl Jan Halama a Jan Leligdon, další z obžalovaných v aféře cinklých sázek, zjistíme, jak taková schůzka mafie s domluvenými fotbalisty vlastně vypadala. A především se nám tu rozvine úplně nová linie vyšetřování.

Všechny předchozí příběhy, které se u Okresního soudu ve Strakonicích, kde se kauza manipulací fotbalových zápasů za účelem nepoctivých sázek rozplétá, dosud zjevily, měly přímou vazbu na slovenskou skupinu, jíž velel Ivan Žiga a jeho "poddůstojníci" Marián Dirnbach a Róbert Rák. Za touhle slovenskou centrálou stálo v pozadí jakési ústředí v Singapuru, v hovorech bývá zmiňováno, že právě odsud měly přicházet peníze na úplatky pro hráče manipulující zápasy ve službách mafie.

Aféra v kostce. Neorientujete se v aféře cinklých sázek? Její přehledné shrnutí najdete zde

V případu Zbyňka Hauzra a Slovanu Liberec spolupracoval Róbert Rák s jakýmisi Albánci, kteří měli někdejšímu brankáři dávat po 60 000 eur na každý domluvený mač.

Frajeři už mi vyhrožujou, že mě někde zakopou, hlásil Macháček. Mafie s cinklými sázkami nežertovala Frajeři už mi vyhrožujou, že mě někde zakopou, hlásil Macháček. Mafie s cinklými sázkami nežertovala Čtěte zde

Jan Halama ovšem přes Jana Leligdona komunikoval i s další skupinou. Spojkou byl jakýsi muž vystupující jako Da Silva. Do telefonu hovořil lámanou češtinou, a když se o něm bavil Halama s Leligdonem, používali pro něj výraz Opičák. Právě Da Silva v Praze zprostředkoval i Halamovu schůzku s chorvatskou skupinou. V souvislosti s ní padala v odposleších jména jako Saša a Gavrič. I tihle lidé, pokud to tedy nebyl jeden Saša Gavrič, předávali komunikaci zase dál. O tom, jestli a na co přesně vsadí tahle parta a případně kolik, se zase pro změnu rozhodovalo v Hongkongu.

Už tam na vás čeká. Je to blonďák, má Kiu cee´d

Na utkání juniorské ligy Jihlava – Sparta B ale Halama s Leligdonem pracovali v roce 2013 pro "Slováka".

Jako spolupracovníka uvnitř jihlavského týmu jmenují opakovaně dalšího z obžalovaných Jana Kosaka. "Když do toho půjdou Kosy s Hanym, tak to dáme," ujišťují se. "Hany" má být Jan Hanuš, brankář, který na policii vypověděl, že ho před tímto utkáním Kosak opravdu oslovil s nabídkou manipulace, ale dočkal se od něj jednoznačného odmítnutí. Jak si ještě odvyprávíme, odchytal pak Hanuš zápas perfektně a domácí i díky němu duel Juniorské ligy vyhráli.

Obžalovaní v kauze cinklých sázek

Obžalováno bylo původně 22 osob. Z toho 4 muži, konkrétně Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník, už akceptovali podmíněné tresty, které jmenovaní dostali trestním příkazem.

S dalšími 17 bývalými či současnými fotbalisty a jedním rozhodčím probíhá ve Strakonicích u okresního soudu hlavní líčení. Jsou to:

Zbyněk Hauzr, David Jablonský, Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Petr Hlaváček, Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák, Jan Procházka, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Kalenda (rozhodčí), Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon a Martin Sus.

Soud si každopádně na své příští, květnové zasedání ještě Jana Hanuše pozve jako svědka, podobně jako Jana Klimenta, dalšího hráče tehdejší jihlavské juniorky. Kliment posléze zazářil na ME "21" v roce 2015, a získal dokonce angažmá v bundesligovém Stuttgartu. Nyní působí v dánském Bröndby.

Halama s Leligdonem tehdy dávali dohromady skupinu hráčů, v jejich odposleších padá spousta jmen, ale není jasné, kdo konkrétně se nakonec zúčastnil schůzky, na které Marián Dirnbach trval. Chtěl hráče před akcí na vlastní oči vidět, aby měl jistotu, že ho jeho české spojky nebalamutí. A nějaká taková skupinka se na parkovišti poblíž obchodu Tesco skutečně sešla. "Slovák už tam na vás čeká, kousek od Tesca, je to blonďák, má Kia cee´d," navigoval na dálku Halama. "Jo, už ho vidíme," odvětil Leligdon.

Dirnbach si tam hráče prohlédl a navzájem na sebe mávli, jako že o sobě vědí. "Já jsem vždycky trval na schůzce, abych ty hráče viděl. Stávalo se totiž, že nás podvedli, na takovou schůzku přivedli kamarády, co vůbec nebyli fotbalisti. A na hřiště pak vyběhl někdo úplně jiný," chtěl mít Dirnbach kontrolu.

Jak už jsme zmínili, koho konkrétně z týmu jihlavské juniorky tehdy Leligdon přivedl na ukázku na parkoviště před Tescem, z odposlechů jmenovitě nevysvítá.

Ačkoli schůzka proběhla, zápas se vůbec nevyvinul tak, jak si mafie objednala, domácí hráči zápas se Spartou nepustili a nenechali si uštědřit debakl. Naopak vyhráli 2:0.

Halama: No bože, dva zápasy z deseti nevyjdou a hned je rámus

A do pondělka ty peníze vrátíš! Máme tvoji adresu, frajeři už tam hlídají, řval na Hauzra mafián Rák A do pondělka ty peníze vrátíš! Máme tvoji adresu, frajeři už tam hlídají, řval na Hauzra mafián Rák Čtěte zde

Dirnbach, který zápas osobně sledoval, byl vzteky bez sebe. "Ten kokot to vychytal, gólman hrál jasně naplno, i stoper," nadával Halamovi. "Normálně nás ojebali, už jim nevěříme! Šéf je úplně v pi... , tohle bude mít následky!"

Halama se brání. "Tak já se snažím pomoct. Pak dva zápasy z deseti nevyjdou a hned je rámus!"

Když si pak volá s Leligdonem, informuje ho, že Slováky rozběsnilo, když Hanuš chytil dvě velké gólové příležitosti. A jeho parťák na to: "Řvali pak na sebe v kabině s Kosym, Hanuš prej řek, že tam ze sebe nebude dělat kokota, když to lítalo přímo na něj na střed."

A tak se ti dva na chvíli zaměří na jiný mač a jinou skupinu, kterou Leligdon přihraje Halamovi. Jde o druholigový zápas Bohemians Praha – Třinec ze srpna 2013. "Hele, hrál bych tam plusko a dvojku," říká Halama, který počítá, že nastoupí v domácí obraně.

"Čerti pojedou večer do Prahy," prozrazuje pak v dalším telefonátu s kamarádem Hálou, že má v restauraci McDonald's na Vysočanské ulici v Praze obchodní jednání s Dirnbachovou konkurencí. Naviguje tam jistého Da Silvu, který s sebou veze Chorvaty.

Ráno si pak Halama volá s Leligdonem a ten ho informuje: "Hele, tak oni koukli na kurz, bylo tam jen 1,9, tak řekli, že se jim to nevyplatí. Ti Chorvati to nedali. Frajer z Hongkongu řek, že ne."

Halama je ovšem připraven na cokoli: "Kašlu na ně, uděláme to se Slovákem, klidně to Opičákovi řekni." Třinec pak zápas na Střížkově vyhraje 3:1.

Jako svědka si soud pozve i Lengyela

Zabředl do cinklých sázek. A teď Kaplan nechápe: Proč je v průšvihu jediný sudí? A z ligy jen Hauzr? Zabředl do cinklých sázek. A teď Kaplan nechápe: Proč je v průšvihu jediný sudí? A z ligy jen Hauzr? Čtěte zde

Z dalších hovorů pak vyplývá, že Halama paralelně pracuje na druholigových zápasech České Budějovice – Ústí nad Labem a Zlín – Bohemians Praha.

Ústí zrovna prohrálo v Karviné 1:6, a jak se zdá, nehrálo se tam podle Dirnbachova scénáře, ale dost možná podle nějakého jiného, konkurenčního. "Řekni těm kokotům, ať si dělají zápasy, ale ne na dvě strany. Někdo to tam musel naložit za hrozné peníze. Když už to dělají, tak férově, ať si to dělají, s kým chtějí, ale ne na dvě strany, šéf zuřil jak hovado," informuje Dirnbach Halamu.

Ten už si ale opět volá i s Leligdonem. "Hele, dělám na pátek Budějky–Ústí, ale nedostanu je na schůzku. – To je škoda, kdybys je tam dostal, moh by to být strašnej randál, třeba až za 35." Tím je patrně míněno, že by pro hráče mohlo být k dispozici na úplatek za zmanipulování zápasu 35 000 eur. To by bylo takřka 950 000 korun.

Jestli se mač skutečně manipuloval, případně sázel, už není z dalších odposlechů zcela jasné. Budějovice prohrály zápas 0:2, padly tenkrát v druholigové soutěži potřetí za sebou. V souvislosti s tímto utkáním chce ještě soud vyslechnout jako svědka Romana Lengyela, tehdy stopera Českých Budějovic.

A je tu pátek a s ním zápas Zlín – Bohemians Praha (2:0). "Hele, Slováci na mě řvou, že buď to udělám s nima, nebo chtějí okamžitě celej můj dluh," informuje Halama Leligdona. Od něj se zase dozví, že dramaticky padá kurz na vysoký počet jeho branek a jeho skupina do toho nejde.

Všichni svorně nadávají Halamovi, že to někde "vykecal". "To pak stačí pár frajerů po tisícovkách a kurz je v pi...," míní Dirnbach.

"A co to udělat easy (jednoduše) na 2:0 tak za dvanáct," praví Halama. Domácí vyhrají 2:0.

A to mám vzít balon a dát si tři vlastňáky?

Šest tisíc eur? Nepřevzala jsem úplatek, ale brýle, řekla soudu manželka fotbalového sudího Kalendy Šest tisíc eur? Nepřevzala jsem úplatek, ale brýle, řekla soudu manželka fotbalového sudího Kalendy Čtěte zde

Jako tečka za divokým příběhem, jejž psal Jan Halama v srpnu 2013, pár dní předtím, než ho 11. září zatkla policie, nám poslouží úryvek z rozhovoru, který vedl s Michalem Káníkem, tehdy šéfem strakonického klubu, dalším z posléze obžalovaných.

Hovořili spolu po utkání, které zjevně nevyšlo podle jejich sázkařských představ.

Halama: "Hele, já jsem to měl domluvený i s tím, co to pískal, ale ono nic. Tak musíme příště něco vymyslet."

Káník: "To je už podruhý, hele. Tady už není vůle něco vymejšlet. Každej má nějaký svý povinnosti. Takhle už to dál řešit nejde."

Halama: "No přece nemůžu vzít balon a dát si tři vlastňáky!"

Káník: "No, vono jako ve finále třeba i jo."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama