Červená smršť. Arsenal s Chelsea padl a dohrával sporně o devíti

Čech s Arsenalem přijel na Stamford Bridge: Šárvátky a karetní show
Brankáři Petru Čechovi první návrat na stadion Chelsea v roli soupeře nevyšel, jeho Arsenal prohrál 0:2.
Chelsea do londýnského derby překvapivě nastoupila bez kapitána Johna Terryho, jehož kouč José Mourinho (vpravo) jen na lavičce.
V prvním poločase se hrálo především opatrně, příliš šancí diváci neviděli. Více práce měl sice Čech, ale žádný těžký zákrok předvést nemusel.
To neplatilo pro rozhodčího, který měl práce dost. Nejprve se Chelsea marně dožadovala penalty po zákroku Gabriela na Costu.
Antonín Vavrda ČTK Antonín Vavrda, ČTK
19. 9. 2015 15:40
Pořádnou červenou smršť viděli fotbaloví fanoušci na londýnském Stamford Bridge. Chelsea tam porazila Arsenal 2:0, který dohrával o devíti hráčích.

Londýn - Dvě červené karty a dva inkasované góly na kontě Arsenalu rozhodly londýnské derby s Chelsea. Ta v 6. kole Premier League doma vyhrála 2:0 a zastavila tak sérii špatných výsledků. Na straně Gunners byli vyloučeni Gabriel a Cazorla.

Utkání jsme sledovali živě ZDE.

Přestože byli domácí po nejhorším vstupu do Premier League od roku 1999 před zápasem o šest bodů za svým rivalem, vstupovali do derby v pozici mírných favoritů.

Začalo se hodně opatrně

Důvodem budiž bilance obou manažerů - Josého Mourinha a Arséneho Wengera. Výstřední Portugalec z dosavadních setkání prohrál jediné, to poslední v anglickém Superpoháru z letošního srpna. Ač se to příliš nečekalo, oba si před zápasem podali ruce, přestože se na sebe ani nepodívali.

Do ligového souboje vstoupili oba soupeři dravě, ale také hodně opatrně, a šancí se tak rodilo pomálu. Tu největší měl ve 33. minutě Pedro, jenže už ve vápně špatně zpracoval míč a když už ho dostal pod kontrolu, padl mu pod nohy Čech.

To nejzajímavější a nejspíše i klíčové se událo v závěru první půle. Domácí útočník Diego Costa naprosto nesmyslně při čekání na centr několikrát profackoval obličej Koscielnyho. Ten udržel nervy na uzdě i při následné postrkované a poté, co jej horkokrevný naturalizovaný Španěl strčil na zem.

Mezi oba ale vletěl stoper Gabriel, který se jal role mstitele. A to se mu vymstilo. Sudí Dean chybně ukázal oběma brazilským rodákům po žluté kartě, přestože Costu už měl poslat pod sprchy.

Klíčové okamžiky přišly okolo přestávky

Dal tak šanci útočníkovi Chelsea dál provokovat. Gabriel situaci neunesl, na polovině hřiště se ohnal lehce nohou po soupeři stojícím za ním, ten vše "zatepla" nahlásil Deanovi, který neměl jinou šanci, než hostujícího stopera poslat pod sprchy.

"Nechtěl bych dnes být rozhodčím Mikem Deanem. Costa měl být dvakrát vyloučený, úmyslně uhodil Koscielnyho do obličeje. Každý zápas se ocitne v potyčce, ale prochází mu to díky slabosti rozhodčího. Gabriel samozřejmě neměl reagovat, ale je ostuda, že nám rozhodčí vyloučil dva hráče a Costa zůstal na hřišti," zlobil se kouč Arsenalu Arséne Wenger. Naopak jeho protějšek José Mourinho označil Costu za nejlepšího hráče zápasu.

Hosté sice přeskupili řady, do obrany přišel Chambers, jenže už šest minut po změně stran udeřili "Blues" ze standardky. Na centr Fabregase si krásně na zadní tyč naběhl nehlídaný Zouma a Čech neměl šanci - 1:0.

Zbytek zápasu se proměnil v obléhání vápna hostí s co největším držením míče od Chelsea a pokusy o brejky "Gunners". Ty jim ale absolutně nevycházeli, největší šanci měl až v nastaveném čase Ramsey, který ale Begoviče z pár kroků nepropálil.

V tu chvíli ale už vedla Chelsea 2:0, když střelu Hazarda srazil za bezmocného Čecha právě střídající Chambers. Mourinho tak potvrdil svoji výše zmíněnou bilanci s Wengerem i fakt, že dosud nikdy ve své trenérské kariéře neprohrál tři ligová utkání v řadě. Uklidnění vášní mezi oběma tábory ale po tomto souboji rozhodně očekávat nelze.

O velké překvapení se postaral West Ham, který tentokrát vyhrál na stadionu Manchesteru City a připravil mu první porážku v sezoně.

West Hasm překvapil Citizens

Na druhé místo se po výhře na půdě Manchesteru City posunul West Ham. Londýnský tým překvapil dosud neporažené City v prvním poločase, kdy se prosadili Moses a Sakho. Domácí sice měli řadu šancí, ale gól dokázali vstřelit jediný. Poprvé se v novém týmu trefil Kevin de Bruyne, kterého City koupili za 55 milionů liber z Wolfsburgu.

Celý druhý poločas měli City drtivý tlak. Hned několik šancí měli aktivní Agüero a Yaya Touré, jenže skvěle chytal brankář Adrián a do mnoha střel také padli obětaví obránci, kteří zablokovali 17 z 27 střel domácích. Do sítě už ale West Ham další míč nepustil a vítězství udržel.

United v tomto ročníku vyhráli venku kromě Manchesteru City i nad Arsenalem a Liverpoolem jsou teprve čtvrtým týmem Premier League, kterému se to v jedné sezoně povedlo.

Bez porážky a na druhém místě zůstává Leicester, který dokázal už druhý týden po sobě bodovat, i když prohrával 0:2. Před týdnem proti Aston Ville utkání otočil, na stadionu Stoke stačil alespoň vyrovnat na 2:2.

Stoke ještě nevyhrálo, stejně jako Newcastle, který překvapivě podlehl doma Watfordu 1:2. Bez výhry je i Sunderland, který také nestačil na nováčka a prohrál v Bournemouthu 0:2.

Anglická fotbalová liga - 6. kolo:

Chelsea - Arsenal 2:0 (53. Zouma, 90.+1 Hazard), Aston Villa - West Bromwich 0:1 (39. Berahino), Bournemouth - Sunderland 2:0 (4. Wilson, 9. Ritchie), Newcastle - Watford 1:2 (62. Janmaat - 10. a 28. Ighalo), Stoke - Leicester 2:2 (13. Krkic, 20. Walters - 51. Mahrez z pen., 69. Vardy), Swansea - Everton 0:0, Manchester City - West Ham United 1:2 (42. de Bruyne - 6. Moses, 31. Sakho).