Zdeněk John
11. 10. 2011 23:10
Litva - Česko 1:4, Španělsko - Skotsko 3:1
Rezek, střelec dvou gólů. Další dva přidal z penalt Michal Kadlec.
Rezek, střelec dvou gólů. Další dva přidal z penalt Michal Kadlec. | Foto: Reuters

Kaunas/Praha - Česká fotbalová reprezentace si uchovala naději, že i pod mimořádně nepopulárním trenérem Michalem Bílkem postoupí na Euro 2012.

Češi vyhráli v Litvě snadno 4:1 a jejich soupeř v boji o postup do baráže, Skotsko, prohrál ve Španělsku 1:3.

O tom, zda se na červnovém mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině český tým představí, rozhodne listopadová baráž na dva zápasy. Soupeře pro ni přidělí čtvrteční los v Krakově (od 13 hodin).

Češi by měli být mezi nasazenými a los by jim měl přiřknout jednoho ze čtveřice Turecko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Estonsko. Oficiálně to však potvrzeno ještě není.

"Dnes jsme byli nebezpeční dopředu, dobře hráli Baroš i Rezek," uvedl po zápase Michal Bílek. "O soupeři pro baráž jsme ještě nepřemýšleli, soustředili jsme se na Litvu," doplnil.

Bleskurychlý gól

Zápas v Litvě, poslední v naší kvalifikační skupině, rozhodl extrémně povedený úvod. Už v první minutě byl v pokutovém území faulován Baroš a Kadlec tvrdou střelou penaltu proměnil.

Faul na Koláře, který v zápase nahradil zraněného Rosického.
Faul na Koláře, který v zápase nahradil zraněného Rosického. | Foto: Reuters

Ještě v první půli dal pak dvě branky Rezek - první dorážkou po Barošově střele do tyče a druhou hlavičkou po geniálním centru Plašila.

"Postoupili jsme do baráže, ale to ještě nic neznamená, pokusíme se postoupit dál," prohlásil Rezek.

V druhé půli dostal červenou kartu za faul ve vápně stoper Hubník, Litevci snížili, ale pak opět z penalty Kadlec dal na konečných 4:1.

Naopak mistři světa a Evropy Španělé, kteří v pátek na Letné vyučovali Čechy z fotbalu, doma i s několika reprezentačními nováčky porazili Skotsko, čímž pomohli Čechům k postupu dál.

Lepšící se Baroš, zraněný Rosický

Útočník Milan Baroš, kterého Bílek poslal na hřiště navzdory velkému tlaku nespokojených fanoušků, si podílem na prvních dvou brankách českého týmu začal vyspravovat pošramocenou pověst.

Vyloučený Roman Hubník nebude smět hrát v baráži, do zápasu nenastoupil Tomáš Rosický, kterého opět zlobí třísla. "Rosický zjistil při rozcvičení, že to nepůjde, proto nehrál," řekl trenér Bílek.

Kdo jde na Euro

Na Euro 2012 postupují přímo kromě pořádajícího Polska a Ukrajiny také Anglie, Německo, Rusko, Dánsko, Španělsko, Řecko, Itálie, Nizozemsko, Francie a Švédsko.

V baráži se pak utkají dvojice vylosované z těchto týmů: Portugalsko, Chorvatsko, Bosna, Černá Hora, Česko, Estonsko, Irsko, Turecko. Více o úterních zápasech čtěte ZDE

Výsledek:

Litva - Česká republika 1:4 (0:3)

Branky: 68. Šernas z pen. - 2. a 85. Kadlec obě z pen., 16. a 45. Rezek. Rozhodčí: Fernández Borbalán - Cabaňero Martínez, Alonso Fernández (všichni Šp.). ŽK: Žaliukas, Panka, Skerla (všichni Lit.). ČK: 67. Hubník (ČR). Diváci: 5000.

Litva: Karčemarskas - Stankevičus, Skerla, Žaliukas, Radavičius - Mikoliunas, Ivaškevičius (46. Novikovas), Pilibiatis (74. Beniušis), Vičius - Šernas, Poškus (57. Panka). Trenér: Žutautas.
ČR: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Plašil, Jiráček, Kolář - Rezek (82. Pospěch), Pilař (70. Pudil) - Baroš (59. Pekhart). Trenér: Bílek.