Češi se přiblížili Euru, Černou Horu porazili 2:0

11. 11. 2011 22:48
Góly dali v 63. minutě Pilař a v 92. minutě Sivok
Český tým slaví gól Václava Pilaře
Český tým slaví gól Václava Pilaře | Foto: Reuters

Praha - Velmi dobře vstoupili čeští fotbalisté do baráže o mistrovství Evropy 2012.

V úvodním utkání s Černou Horou zvítězili na pražské Letné 2:0.

V 63. minutě korunoval soustavnou snahu domácího výběru vedoucím gólem Václav Pilař, v nastavení poté přidal hlavou druhou branku Tomáš Sivok.

"V kabině vládne spokojenost, porazili jsme silného soupeře. Jsme rádi za výsledek, ale i za výkon. Teprve se uvidí, zda to bude stačit. V Černé Hoře bude bouřlivé prostředí, ale máme to dobře rozehrané," zhodnotil zápas prostřednictvím televizní kamery trenér Michal Bílek.

Odveta se hraje příští týden v úterý v Podgorici.

Brnovič: Sudí měl radši pískat penaltu, než dávat karty
Utkání Česko - Černá Hora jsme sledovali ŽIVĚ
Chorvati usmažili Turky v jejich pekle. Debakl 0:3!

Český kouč musel udělat několik změn v sestavě, včetně nahrazení Baroše Pekhartem, ovšem pro hru jeho týmu to nebylo vůbec na škodu. Právě naopak. Domácích hráčů bylo od úvodního hvizdu plné hřiště a rychlým pohybem si hned zkraje utkání vynutili několik faulů, standardních situací a objevily se i šance Rezka či Pilaře.

To Černohorci se topili ve velké defenzivě. O to víc překvapila střela Vučiniče z voleje, která však mířila mimo.

Česká převaha znovu narostla okolo konce první půlhodiny. Pekhart však střílel vedle, velký závar o pár chvil později nakonec bránu hostů také přímo neohrozil a Pekhartovo sklepnutí poslal Jiráček z ideální pozice těsně nad.

"Při té šanci mi odskočil balon, nechci se ale vymlouvat, měl jsem dát góla," sypal si hlavu popelem plzeňský středopolař.

Do druhé půle vstoupili hosté jako vyměnění. Ze tří šancí nejvíc volala po gólu ta Vukčevičova, jenže brankář Čech famózním skokem vyškrábl Černohorcův obstřel na roh.

V 61. minutě se podruhé mohl stát hrdinou večera Jiráček. Ani tentokrát mu však nebylo přáno a jeho střela skončila necelý metr nad šibenicí.

Dlouho ho to však mrzet nemuselo. Po pěkné souhře se k míči dostal Pilař, tradičně si jej krátce potáhl do středu hřiště a krásnou ranou ke vzdálenější tyči otevřel skóre. "Ta branka nás nastartovala. Jsem moc rád, že přišla v pravou chvíli," těšila šťastného kanonýra premiérová reprezentační branka.

Freneticky fandící, i když prořídlá Letná byla v extázi a hnala národní tým za další trefou. A v samém závěru se dočkala. Přímý kop Rosického se snesl na hlavu trestuhodně osamoceného Sivoka a ten uzavřel na mnohem optimističtějších 2:0

Úvodní zápas baráže o postup na fotbalové Euro 2012 v Praze:

ČR - Černá Hora 2:0 (0:0)
63. Pilař, 90.+2 Sivok. Rozhodčí: Atkinson - Kirkup, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Pilař, Rezek - Džudovič, Pavičevič, Jovanovič, Pekovič. Diváci: 14.560.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Pudil - Plašil, Jiráček - Rezek (81. Pospěch), Rosický, Pilař (90. Kolář) - Pekhart (90. Lafata). Trenér: Bílek.
Černá Hora: M. Božovič - Pavičevič, Džudovič, Savič, Jovanovič - Drinčič, Pekovič (80. Zverotič) - Vukčevič (89. Delibašič), Jovetič, Damjanovič (61. V. Božovič) - Vučinič. Trenér: Brnovič.