Češi si poradili i s Kazachstánem a drží krok s Islandem

13. 10. 2014 19:47
Česká fotbalová reprezentace si ve třetím kvalifikačním utkáním poradila i s Kazachstánem a vyhrála jasně 4:2.
Bořek Dočkal se opět trefil a Češi vyhráli v Kazachstánu 4:2.
Bořek Dočkal se opět trefil a Češi vyhráli v Kazachstánu 4:2. | Foto: ČTK

Astana - Ani absence kapitána Tomáše Rosického nerozhodila rozjetou českou fotbalovou reprezentaci a ta vyhrála i ve třetím zápase kvalifikace na Euro 2016. V Kazachstánu uspěla po velmi dobrém výkonu jasně 4:2.

První gól vstřelil Bořek Dočkal už ve 13. minutě a byla to pro něho už třetí trefa ve třech zápasech. Druhou branku přidal těsně před koncem poločasu David Lafata, třetí pojistku zasadil do sítě Kazachů po přestávce Ladislav Krejčí.

Přestřelka se strhla v závěru V 84. minutě snížil Logviněnko, hned nato však odpověděl Tomáš Necid. Další trefa Logviněnka v nastavení už byla jen kosmetickou úpravou. Češi se tak s devíti body drží za vedoucím Islandem, který vede skupinu A o skóre.

O ostatních zápasech čtěte více ZDE.

Vrba si pochvaloval kombinaci

"V kombinaci jsme byli výrazně lepší než v prvních dvou zápasech. Naše mužstvo už se tvoří a může být velmi silné. Tady to na umělce bude mít každý těžké, domácí jsou na to lépe připravení," uvedl bezprostředně po utkání v rozhovoru pro Českou televizi trenér Pavel Vrba.

Už před zápasem musel řešit velkou nepříjemnost. Tomáše Rosického nepustilo do hry bolavé lýtko, přestože během víkendu všichni zainteresovaní ujišťovali, že o nic nejde. Tradičního kapitána nahradil v záloze plzeňský Daniel Kolář.

Kazaši vlétli do zápasu agresivně a rychlým presinkem dostávali český tým do problémů. Favorit se ale velmi brzy přizpůsobil, zvykl si na umělou trávu a její rychlý povrch začal využívat k přesným a pohledným kombinacím.

Dočkalova střelecká forma

A hned z jedné z prvních udeřil. Bořek Dočkal převzal na hranici vápna krátkou přihrávku, napřáhl a trefil se po zemi přesně k tyči. Navázal tak na své důležité branky proti Nizozemsku a Turecku.

Kazaši sice byli velmi bojovní, kombinačně se však nadále lépe dařilo hostům. Po půlhodině hry skóroval po centru Kadeřábka Krejčí, sudí ale branku kvůli nepatrnému ofsajdu neuznali.

Český tým se dočkal těsně před přestávkou. Po rohovém kopu využil Limberský špatně sehraného ofsajd systému soupeře, za obranou našel Kadeřábka, jehož přihrávku na malé vápno v pohodě zakončil David Lafata - 0:2.

Krejčího parádní pojistka

I po přestávce se hrál svižný fotbal nahoru dolů. V 56. minutě nejprve trefil Logviněnko v pádu tyč Čechovy branky a z protiútoku udeřili Češi. Dočkal krásným centrem vybídl Krejčího, jehož rána z voleje se nedala chytat.

Zhruba po sedmdesáti minutách však český tým pod dojmem jasného náskoku zvolnil a Kazaši začali být lepším týmem. Nejprve sice Dočkal spálil další tutovku po přihráce Daridy, pak už se dočkali domácí. V 84. minutě se po rohu odrazil míč od Dočkala ke stoperu Logviněnkovi, který měl snadnou úlohu.

O pár minut později uzemnil rostoucí tlak Kazachů střídající Tomáš Necid, jenž přihrávku Limberského sice převzal zády k brance, nicméně bleskově se otočil a skóroval střelou k bližští tyči. Útočník nizozemského Zwolle skóroval v národním týmu poprvé po čtyřech letech.

Chyba po rohu nemusí mrzet

Poslední slovo měli domácí. A zase po rohu. Petr Čech na malé vápno nevyběhl a Kadlece hravě předskočil znovu Logviněnko. Na výhře vedoucího týmu skupiny se už nic nezměnilo.

Vrbův tým prožívá nejlepší vstup do kvalifikace za posledních osm let. Naposledy vyhrál tři úvodní zápasy v bojích o Euro 2008. další utkání je na programu v polovině listopadu, Češi přivítají doma Island.

Utkání kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství Evropy 2016 v Astaně - skupina A:

Kazachstán - ČR 2:4 (0:2)

Branky: 84. a 90.+1 Logviněnko - 13. Dočkal, 45. Lafata, 56. Krejčí, 88. Necid. Rozhodčí: Gestranius - Aravirta, Alakare (všichni Fin.). ŽK: Tagybergen, Šomko, Nuserbajev - Kolář. Diváci: 18.000.

Kazachstán: Sidelnikov - Vorotnikov, Abdulin, Logviněnko - Mirošničenko (83. Bejsebekov), Tagybergen, Karpovič (58. Konysbajev), Šomko - Islamchan - Nuserbajev, Chižničenko (70. Nurgalijev). Trenér: Krasnožan.

ČR: Čech - Kadeřábek, Sivok (81. Procházka), M. Kadlec, Limberský - Darida, Vácha - Dočkal, Kolář, Krejčí (69. Pilař) - Lafata (79. Necid). Trenér: Vrba.

1. ČR 3 3 0 0 8:4 9
2. Island 2 2 0 0 6:0 6
3. Nizozemsko 2 1 0 1 4:3 3
4. Lotyšsko 2 0 1 1 0:3 1
5. Kazachstán 3 0 1 2 3:7 1
6. Turecko 2 0 0 2 1:5 0