Češi vystavili Nizozemcům stopku a na Euro postupují z prvního místa

Češi na závěr kvalifikace o fotbalové Euro rozplakali Nizozemce
Skleslý kapitán Wesley Sneider si možná právě teď uvědomil, že Nizozemci jako třetí tým ze světového šampionátu budou poprvé od roku 1984 na Euru chybět.
Může za to výhra českých fotbalistů 3:2 v Amsterodamu, která vzala "Oranjes" veškeré šance o třetí místo zajišťující alespoň baráž.
Český kouč Pavel Vrba udělal oproti sobotní domácí porážce 0:2 s Tureckem šest změn v základní sestavě a poprvé v kvalifikaci nenastoupil žádný sparťan. V útoku dostal šanci Necid, v záloze hráli Skalák a Plašil, na stoperu Kadlec, netradičně na levém beku Gebre Selassie a do branky se vrátil Čech.
Češi přečkali však úvodní tlak domácích, srovnali hru a ve 24. minutě otevřeli skóre.
13. 10. 2015 22:19
Čeští fotbalisté se rozloučili s úspěšnou kvalifikací o postup na mistrovství Evropy vítězstvím 3:2 v Nizozemsku, díky němuž vyhráli skupinu A. Skóre otevřel ve 24. minutě Pavel Kadeřábek, za jedenáct minut zvýšil Josef Šural. Těsně před pauzou byl vyloučen hostující Marek Suchý, ale po změně stran si dal Robin van Persie vlastní gól a poté už jen Klaas-Jan Huntelaar a Van Persie snížili.

Amsterdam - Čeští fotbalisté v závěrečném představení v kvalifikaci o evropský šampionát uspěli na půdě Nizozemska a vyhráli 3:2. Celý druhý poločas přitom hráli v oslabení. Za faul byl totiž ve 43. minutě vyloučen stoper Marek Suchý. Oranjes ale v přesilovce stav neotočili a na Euru si tak nezahrají.

Utkání jsme sledovali v online reportáži ZDE.

Gólový účet zápasu otevřel ve 24. minutě Pavel Kadeřábek, když skvěle zakombinoval s Jiřím Skalákem a následně tváří v tvář brankáři Zoetovi uspěl. "Musím se pochválit, dal jsem si dobrý první dotek a pak jsem viděl, že brankář počítá, že budu centrovat, tak jsem to zkusil na přední tyč. Na tréninku jsem to viděl u Ládi Krejčího, že to tam zkouší a brankářům se to nelíbí," prozradil autor úvodní branky.

O devět minut později udeřilo znovu. A znovu to bylo do domácí sítě. Češi sehráli kombinaci po autovém vhazování rychle a hlavně účinně. Šural si následně pohrál s obráncem a bodlem dloubl balón do brány.

Van Persie skóroval dvakrát. Jednou však do vlastní

Vše vypadalo jasně, to by ale nesměla přijít červená karta pro stopera Marka Suchého, který ze zadu setnul unikajího Memphise Depaye a rozhodnutí sudího Damira Skominy se nemohl nikterak divit.

"Hlavně v první půli jsme hráli velmi dobře, pak jsme bohužel šli do deseti a museli jsme trochu změnit taktiku, stejně jako Holanďani, kteří hru zjednodušili," hodnotil po utkání trenér Pavel Vrba.

Do poločasu druhého vstoupili Tulipány náporem. Znovu se však prosadili čeští hráči. Ikdyž ne tak docela. Do vlastní brány totiž hlavičkoval střídající Robin Van Persie, 0:3.

Nakonec to ale ještě bylo drama. V minutě sedmdesáté totiž skóroval Huntelaar, aby v 83. minutě snížil na rozdíl jediné branky, tentokráte už do správné sítě, Van Persie. Na víc už se však domácí Oranjes nezmohli a sen o Euru se tak rozplynul, chybět na něm budou poprvé od roku 1984. Naopak čeští fotbalisté postupují ze skupiny A z prvního místa. Následují je Islanďané a ze třetího místa i Turci.

"Závěrečný tlak byl velký, ale smekám před všemi hráči, protože hráli velice dobře. Jsem rád, že jsme potvrdili to, co jsme začali loni na podzim, a nikdo nemůže říct, že jsme postoupili se štěstím nebo náhodou," uzavřel Vrba.

A takhle slavili čeští fotbalisté po zápase v kabině...

Utkání skupiny A kvalifikace o postup na mistrovství Evropy fotbalistů v roce 2016:

Nizozemsko - ČR 2:3 (0:2)

Branky: 70. Huntelaar, 83. Van Persie - 24. Kadeřábek, 35. Šural, 66. vlastní Van Persie. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan - Vinčič, Žganec (všichni Slovin.). ŽK: Huntelaar, Blind, Van Persie, Sneijder - Skalák, Gebre Selassie. ČK: 42. Suchý (ČR).

Nizozemsko: Zoet - Tete, Bruma, Van Dijk (64. Dost), Riedewald (39. Van Persie) - Wijnaldum, Sneijder, Daley Blind - El Ghazi (69. Lens), Huntelaar, Depay. Trenér: Danny Blind.

ČR: Čech - Kadeřábek, Suchý, Kadlec, Gebre Selassie - Darida, Pavelka - Skalák, Plašil (86. Škoda), Šural (71. Kalas) - Necid (46. Procházka). Trenér: Vrba.