11. 8. 2010 19:51
Svěřenci Jakuba Dovalila smetli outsidera 5:0
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Sport

Praha - Jednoznačnou výhrou 5:0 nad slaboučkým San Marinem si ve středu zajistili postup do baráže o Mistrovství Evropy 2011 hráči české fotbalové jednadvacítky.

Češi nyní v páté kvalifikační skupině mají z šesti zápasů plných osmnáct bodů a i kdyby následující dvě utkání (s Islandem a Německem) prohráli, díky dobrým výsledkům postoupí do baráže o ME v Dánsku i ze druhého místa.

Hlavní postavou utkání hraného na pražské Julisce byl forvard Jablonce Tomáš Pekhart, který vstřelil tři branky a čtvrtou vybojoval prostřednictvím penalty po faulu na něj.

Chceme najít svou herní tvář, hlásí Bílek před Lotyšskem
Bednář: Drogy jsou minulostí. Teď už jsem někdo jiný
Sivoka nahradí v nominaci na Lotyšsko Rajnoch

Svěřenci Jakuba Dovalila do zápasu vstoupili raketově, když už ve třetí minutě parádní centr Čelůstky z pravé strany proměnil v gólové zakončení právě Pekhart, který hlavičkou nedal brankáři Manzarolimu šanci.

Čeští fotbalisté do dvaceti let (zleva) Radek Petr, Ondřej Janda, Tomáš Pekhart a Marek Suchý se radují z postupu do semifinále světového šampionátu. | Foto: Reuters

Ten samý hráč o pět minut později nastřelil břevno soupeřovy brány, ale dlouho smolného okamžiku litovat nemusel, když ve čtrnácté minutě znovu hlavou zužitkoval centr z (tentokráte levého) křídla.

Po dvaceti minutách hry už to bylo 3:0, když vyraženou střelu Gecova dorazil Jan Kovařík a bylo jasné, že Češi dnes o žádné body nepřijdou.

V následujících minutách se San Marino částečně zkonsolidovalo, ale střelec večera Pekhart si ve čtyřicáté minutě opět naskočil na centr a jeho hlavička znamenala další zásah do Manzaroliho svatyně a zároveň hattrick.

Zároveň si jablonecký útočník svoji šestou trefou ze šesti zápasů zajistil třetí místo mezi nejlepšími střelci kvalifikace.

Také do druhé půle čeští mladíci vstoupil dobře, když po faulu na aktivního Pekharta proměnil ve 47. minutě penaltu mladoboleslavský Jan Chramosta.

Poté Češi poněkud zvolnili tempo, ale i tak dostali do několika velice dobrých šancí. Z nichž už ovšem žádný další gól nepadl.

Dovalilův výběr nyní vede pátou kvalifikační skupinu dva body před Islandem (který ale má odehráno o zápas víc) a o deset bodů před Německem.

Utkání kvalifikace ME fotbalistů do 21 let v Praze:

Česko - San Marino 5:0 (4:0)

Branky: 3., 14. a 40. Pekhart, 22. Kovařík, 47. Chramosta z pen. Rozhodčí: Sevastsjanik - Kolb, Hidrevič (všichni Běl.). ŽK: Vácha, Mazuch - Gasperoni, Vitaioli. Diváci: 498.

Česko: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lensky (59. Pilař) - Vácha, Gecov, Mareček, Kovařík (46. Fabián) - Pekhart (74. Vošahlík), Chramosta. Trenér: Suchopárek.

San Marino: Manzaroli - Ciavatta (79. Casadei), Al. Della Valle, Cervellini, Giardi - Mularoni (46. Carlini), Berretti, Gasperoni (20. Ach. Della Valle), Mazza, Nianchi - Vitaioli. Trenér: Manzaroli.