Brno se trápí, prohrálo s Pardubicemi. Olomouc dál atakuje špičku, z Teplic veze bod

12. 12. 2020 16:11
Fotbalisté Brna podlehli v 11. kole Fortuna:Ligy celku Pardubic 1:2 a jsou předposlední. Trenér Karel Jarolím na lavičce Mladé Boleslavi uhrál při své obnovené premiéře remízu 2:2 na trávníku poslední Opavy. U dna tabulky si pomohla Příbram, která zdolala 1:0 Zlín. České Budějovice se rozešly s Karvinou smírně 1:1. Stejný výsledek vybojovala v Teplicích Olomouc a dál atakuje špičku tabulky.
Smutek fotbalistů Brna
Smutek fotbalistů Brna | Foto: ČTK

Pardubic v souboji nováčků porazily Brno 2:1 a naplno bodovaly po třech zápasech v nejvyšší soutěži. O výhře Východočechů v pražském Ďolíčku, kde kvůli nevyhovujícímu stadionu hrají domácí ligové zápasy, rozhodli během 52. až 54. minuty nejlepší střelci týmu Emil Tischler a David Huf. V první minutě nastavení snížil Ondřej Pachlopník. Zbrojovka nevyhrála čtvrté kolo po sobě.

V osmé minutě hostující záložník Pachlopník obral o míč Solila a z hranice vápna napálil břevno. Pardubice nejčastěji hrozily díky Tischlerovi. Rakouský rodák ale poprvé vystřelil jen slabě a další dva jeho pokusy skončily mimo.

Po půlhodině brněnský gólman Floder vyrazil Ewertonovu ránu zpoza vápna a vzápětí pouze přihlížel Čelůstkově nepovedené střele z hranice šestnáctky.

Východočechům se výborně povedl vstup do druhého poločasu, v němž Brnu zasadili dva rychlé údery. V 52. minutě Huf po Tomlově přihrávce našel na zadní tyči Tischlera, který ve skluzu s pomocí odrazu od břevna otevřel skóre.

O 90 vteřin později Pardubice přidaly druhý zásah. Tischler přihrál na značku pokutového kopu a Ewerton elegantní patičkou posunul balon na zakončujícího Hufa, který se trefil ve čtvrtém kole po sobě. Čtvrtou brankou v ligovém ročníku dorovnal v čele nejlepších střelců mužstva Tischlera.

Zbrojovka zkorigovala stav v úvodní minutě nastavení. Hladík nastřelil tyčku, ale po zmatcích na málem vápně dostal míč do sítě Pachlopník. Další příležitost si však hosté nevypracovali.

Pardubice bodovaly v šestém z posledních sedmi kol. Jako domácí tým neprohrály v Ďolíčku ani šestý ligový zápas a získaly tam 14 z celkových 18 bodů v této sezoně.

Jaroslav Novotný (trenér Pardubic): "Z utkání jsme měli respekt, protože soupeře známe z druhé ligy, kde jsme s ním v minulé sezoně uhráli jenom bod. Jsme velice šťastní, že to dneska takhle dopadlo. V úvodu druhého poločasu jsme dali dva krásné góly, takže jsme se zklidnili. Hru jsme potom měli pod kontrolou."

Miloslav Machálek (trenér Brna): "V prvním poločase byli domácí jednoznačně lepší. Udělali jsme nějaké změny. Vstoupili jsme aktivně do druhého poločasu. Problém je ten, že jsme udělali dvě nevynucené chyby. Bariš uklouzne a Šural nepokryje hráče na zadní tyčce, a pak jim Šural nachystá hřebík do rakve. Těžko se pak vracíte do utkání."

Olomouc potřetí za sebou hrála 1:1

Fotbalisté Olomouce remizovali v Teplicích, potřetí za sebou hráli 1:1. Sigmu poslal do vedení Jakub Yunis, který nastoupil do prvního soutěžního zápasu v této sezoně. Za domácí ve druhém poločase vyrovnal kapitán Jakub Mareš. Olomouc natáhla ligovou sérii neporazitelnosti na devět zápasů, Tepličtí naopak neprohráli ani druhý zápas pod novým trenérem Radimem Kučerou.

Už ve třetí minutě přišel pro domácí šok. Němeček si při snaze o rychlou rozehrávku nevšiml, že za ním stojí Yunis, který teplického gólmana tělem odstavil od balónu a pohodlně míč poslal míč do prázdné brány. Olomoucký útočník tak hned při prvním startu v sezoně skóroval.

O šest minut později mohla Sigma vést o dvě branky, Hála však míč napálil do Němečka, který včas vyběhl. Vyrovnáno mohlo být ve 14. minutě, ale hlavičku Mareše zlikvidoval olomoucký brankář Mandous. Chvíli na to se do šance dostal opět Hála, ale trefil pouze Němečka.

Po půlhodině hry mohl srovnat Mohlis, ale sám před Mandousem míč netrefil dobře. A olomoucký gólman se vytáhl i na konci prvního poločasu, kdy vyrazil Marešovu střelu z deseti metrů.

Domácí si tak na vyrovnání museli počkat do druhého poločasu. V 57. minutě Trubač po rohovém kopu vystřelil, míč na hranici brankového území zachytil Mareš a prostřelil Mandouse. Rozhodčí sice nejprve signalizoval ofsajd, po poradě s videorozhodčím však branku uznal.

V závěru zápasu nebyli Severočeši daleko od obratu. V 82. minutě totiž Vukadinovič střelou ze 14 metrů trefil břevno a v samotném závěru mohl rozhodnout Řezníček, do jeho střely ale včas skočil vracející se obránce Paulolo a míč srazil vedle brány.

Radim Kučera (trenér Teplic): "Zaspali jsme začátek, minimálně prvních dvacet minut jsme byli horší. Zacloumal s námi ten laciný inkasovaný gól. Od dvacáté minuty a hlavně ve druhé půli už jsme hráli mnohem lépe, vyrovnali jsme a na konci jsme měli dvě šance na to jít do vedení. Bohužel jsme je nedali, ale myslím si, že remíza je celkově spravedlivá."

Radoslav Látal (trenér Olomouce): "Dali jsme první gól, ten začátek byl od nás velice dobrý. Dobře jsme presovali a měli jsme další dvě velké šance, které měl Martin Hála. Kdyby aspoň jednu z nich proměnil, vedení bychom už udrželi. Po inkasovaném gólu byly ale Teplice lepší, takže remízu bereme."

Opava v nastavení odmítla výhru

Oba góly Boleslavi dal Jiří Klíma, který otevřel skóre a poté se po přestávce postaral o vyrovnání. Za slezský celek ještě v první půli otočili skóre Štěpán Harazim s Tomášem Ratajem. Domácí poté mohli v nastavení rozhodnout o vítězství, ale Christ Tiéhi pokutový kop neproměnil.

Domácí se museli vyrovnat s absencí několika hráčů kvůli koronaviru a už v páté minutě prohrávali. Opavský obránce Hrabina po dlouhém nákopu udělal chybu, když špatně zpracoval míč, Jiří Klíma mu ho vypíchl a střelou pod brankářem Šromem otevřel skóre.

Slezané po inkasované brance přidali a po dvaceti minutách vyrovnali. Opět k tomu vedla chyba. Tentokrát mladoboleslavský záložník Kulhánek nepovedenou přihrávkou nabil Harazimovi, jenž ranou bez přípravy prostřelil Mikulce.

Chvíli poté opavský celek obrátil skóre. Tiéhi poslal míč Dordičovi, jenž vysunul Rataje, a mladý útočník domácích premiérovou trefou v lize poslal Opavu do vedení. Vzápětí mohl přidat třetí gól Slezanů Dordič, který obral o balon Janoška, jenže sám před Mikulcem vůbec netrefil bránu.

Vstup do druhé půle patřil Středočechům. Slezané po ztrátě míče propadli, do zakončení se dostal Jiří Klíma a přesnou střelou k tyči vyrovnal. Hosté byli od té chvíli aktivnější a právě Jiří Klíma mohl v závěru poslat hosty do vedení. Jenže ve vyložené šanci ho vychytal Šrom.

V nastavení rozhodčí Berka po konzultaci s videem po ruce jednoho z mladoboleslavských hráčů odpískal penaltu, ale Tiéhi pokutový kop neproměnil. Skvělým zákrokem se blýskl brankář Mikulec a pomohl Opavě k prvním bodům po obnovení ligy po přestávce zaviněné koronavirem.

Radoslav Kováč (trenér Opavy): "V 91. jsme měli penaltu, kterou jsme bohužel neproměnili. To je obrovská škoda, ale když doma nedáte penaltu, tak se nedá vyhrávat."

Karel Jarolím (trenér Mladé Boleslavi): "Odjíždíme se smíšenými pocity. Vstup do zápasu nám vyšel a dostali jsme se do vedení a jen vlastními hloupostmi jsme Opavu vrátili do hry. S druhým poločasem jsem až na ten hektický závěr celkem spokojený. Slušně jsme kombinovali a měli jsme tam i stoprocentní šanci Jirky Klímy. U mužstva jsme krátce, takže před zápasem bych asi bod bral, ale průběh mi ukázal, že jsme si mohli odvézt i víc."

Zlín potopil vlastní gól

Příbramští porazili Zlín 1:0 a sérii bez porážky natáhli na čtyři zápasy. O vítězství Středočechů rozhodla nepřehledná situace ze 72. minuty, po které si vstřelil vlastní gól zlínský stoper Petr Buchta. Příbram neinkasovala v prvoligovém utkání poprvé od června.

Domácí ve druhé polovině podzimu výrazně přidali na tempu a věřili si i na Zlín, což se přeneslo do vstupu do utkání: Středočeši byli lepší a hráli s větší chutí. V 19. minutě byli také blízko vedení, když se dostal Pilík neatakován za hostující obranu, ale souboj s brankářem Dostálem prohrál.

Zlín chyba ve středu obrany probudila, zvýšil aktivitu a brzy mohl jít do vedení, jenže také v tomto případě byl lepší gólman. Čanturišvili pálil z dvaceti metrů přesně, ale Kočí míč zkrotil na roh.

Hosté přidali na důrazu, několikrát dokázali přelstít defenzívu soupeře, ale často také neuhlídali postavení a místo šancí přidávali ofsajdy. Absence potrestaného Poznara, který v posledních dvou vzájemných zápasech vždy gólem rozhodl o výhře Zlína, byla až příliš citelná.

Také po pauze měli lepší vstup domácí a větší chuť do hry se jim vyplatila v 72. minutě: po centru Pilíka z levé strany se dostal míč napříč šestnáctkou, v souboji s Treglerem se snažil stoper Buchta míč odhlavičkovat, jenže v pádu poslal zacílil do vlastní branky.

Hosté se sice snažili střídáním vyrovnat, ale chyběla jim přesnost v rozhodujících okamžicích. A když už se dostali ke střele, pálili mimo. Také proto podruhé za sebou nevstřelili branku a prohráli.

Pavel Horváth (trenér Příbrami): "Bylo to hodně důležité vítězství, chtěli jsme potvrdit předchozí tři zápasy bez prohry. Soupeře zřejmě hodně oslabila absence Poznara, ale my hráli soustředěně a Zlín k ničemu velkému nepustili. Měli snad jednu šanci. Byli jsme určitě trpělivější. V minulých zápasech jsme dvakrát bodovali i díky gólu v závěru, a tak jsme doufali, že to vyjde znovu."

Bohumil Páník (trenér Zlína): "Bylo to z naší strany špatné utkání. Některým hráčům zcela chyběl pohyb, mimo brankáře a jednoho hráče v poli nemohu nikoho pochválit. V prvním poločase jsme ještě hráli jakžtakž, ale v druhém se hra zcela rozpadla a vyústěním byl gól. Hráči se místo sledování míče přetlačují s protihráči a ten proletí celou šestnáctkou. Vpředu byla citelná absence Poznara. Nedokázali jsme rozbít jejich stopery a to na body ani tady stačit nemohlo."

Karviná venku získala už 11 bodů

Karvinou dostal v Českých Budějovicích do vedení Kristi Qose, za domácí srovnal po přestávce Patrik Brandner. Hosté získali venku 11 z 16 bodů, Dynamo už pět kol po sobě neprohrálo.

Slezanům se povedl vstup do utkání a v sedmé minutě prakticky z první nebezpečné akce získali vedení. Ze standardní situace míč zatočil Qose a gólman Drobný na umístěnou střelu nedosáhl. Karviná ve třetím ligovém duelu s Dynamem poprvé skórovala.

Obdržená branka Jihočechy evidentně vyvedla z míry. Až do konce prvního poločasu se hledali a těžko se dostávali k ofenzivním výpadům. Naopak Karviná byla stále nebezpečnější a druhou branku mohl po centru Bartošáka přidat Herc, ale nemířil přesně.

Ve druhém poločase České Budějovice zlepšily výkon. Karvinou trápily především ze standardních situací. Dobrou příležitost měl Čavoš hlavou, ale neskóroval.

Jihočeši na rozdíl od první části po přestávce předváděli trpělivější a více nápaditou hru. Vyplatilo se jim to v 64. minutě, kdy si na pas Talověrova naběhl Skovajsa, centr vyrazil karvinský brankář Bolek jen před sebe a Brandner zblízka snadno vyrovnal. Nejlepší střelec Dynama zaznamenal pátý gól v sezoně.

Tři body na stranu domácího celku mohl v závěru překlopit Čolič, ale hlavou zamířil těsně vedle.

David Horejš (trenér Č. Budějovic): "Je třeba respektovat výkon Karviné, ale až na přibližně prvních 15 minut jsme byli lepším týmem. Jen jsme na rozdíl od předchozích zápasů nedali branky, což nás stálo dva body. Hlavně ve druhé půli jsme si vytvořili řadu šancí, ale vytěžili jsme z toho jen jeden gól. Rychlá branka Karviné nás trošku zmrazila. Ale i tak jsme potom soupeře zatlačili. Důležitý je pro nás i výkon, který byl dneska z naší strany dobrý. V předešlých zápasech jsme měli štěstí, dneska nám možná trošku chybělo. Ale každý bod v lize se počítá."

Juraj Jarábek (Karviná): "Před utkáním jsme si něco řekli, ale drželi jsme se toho jen v prvním poločase. Po přestávce jsme chtěli být aktivnější, ovšem Budějovice byly nebezpečnější. Po našem gólu jsme si mysleli, že to uhrajeme, ale tak to ve fotbale nechodí. Musí tam být více agresivity. Říkali jsme hráčům o přestávce, že pokud budeme takto pokračovat, o ten gól si říkáme. Na druhou stranu uznáváme kvalitu Budějovic a za tím vyrovnávacím gólem si zkrátka šly. Takže bod bereme, ale musíme si to ještě vyříkat hlavně ohledně nasazení."

11. kolo první fotbalové ligy:

FK Pardubice - Zbrojovka Brno 2:1 (0:0)

Branky: 52. Tischler, 54. Huf - 90.+1 Pachlopník. Rozhodčí: Pechanec - Mokrusch, Poživil. ŽK: Hlavatý, Cadu, Čelůstka - Sedlák, Bariš, Šural. Bez diváků.

Pardubice: Boháč - Surzyn, Šejvl, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Tischler, Hlavatý (75. Cadu), Solil (90. Hušek), Ewerton (82. Sláma) - Huf (75. Petráň). Trenér: Novotný.

Brno: Floder - Moravec (23. Bariš), Dreksa, Gajič, Šural - Vaněk (46. Růsek), Sedlák (46. Jambor), Pachlopník, Šumbera, Fousek (64. Hladík) - Přichystal (77. Čermák). Trenér: Machálek.

FK Teplice - Sigma Olomouc 1:1 (0:1)

Branky: 57. Mareš - 3. Yunis. Rozhodčí: Zelinka - Horák, Hrabovský - Adam (video). Bez karet. Bez diváků.

Teplice: Němeček - Vondrášek, T. Kučera, Shejbal (46. Hošek), Černý - Jukl, Fortelný - Moulis (87. Kodad), Trubač (67. Řezníček), Radosta (67. Vukadinovič) - Mareš (90. Ljevakovič). Trenér: R. Kučera.

Olomouc: Mandous - Sladký, Hubník, Poulolo, Hála - Zahradníček (65. González), Greššák, Houska (65. Daněk), Breite, Falta (90. Radek Látal) - Yunis (77. Nešpor). Trenér: Radoslav Látal.

SFC Opava - FK Mladá Boleslav 2:2 (2:1)

Branky: 24. Harazim, 35. Rataj - 5. a 50. Jiří Klíma. Rozhodčí: Berka - Caletka, Ratajová - Adámková (video). ŽK: Dibina, Hrabina, Harazim, Žídek - Jakub Klíma, Janošek, Budínský, Mazáň. Bez diváků.

Opava: Šrom - Hrabina, Didiba, Žídek - Harazim, Tiéhi, Dordič (84. Kramář), Holík, Helešic - Juřena, Rataj (71. Koschatzký). Trenér: Skácel.

Mladá Boleslav: Mikulec - Zahustel (80. Douděra), Jakub Klíma, Tatajev, Křapka, Mazáň - Janošek, Budínský, Kulhánek - Jiří Klíma, Fulnek (70. Ikaunieks). Trenér: Jarolím.

1. FK Příbram - Fastav Zlín 1:0 (0:0)

Branka: 72. vlastní Buchta. Rozhodčí: Hocek - Kubr, Pečenka. ŽK: Procházka, Martínez (oba Zlín). Bez diváků.

Příbram: Kočí - Nový, Kleščík, Tregler, Cmiljanovič (37. Svoboda) - Pilík (89. Hájek), Zorvan (89. Vais), Rezek, Folprecht, Vávra (84. Kvída) - Voltr. Trenér: Čuhel.

Zlín: Dostál - Simerský, Buchta, Procházka - Fantiš (70. Cedidla), Hlinka, Conde (70. Janetzký), Jiráček (79. Slaměna) - Dramé (79. Martínez), Jawo, Čanturišvili. Trenér: Páník.

Dynamo České Budějovice - MFK Karviná 1:1 (0:1)

Branky: 64. Brandner - 7. Qose. Rozhodčí: Ginzel - Frimmel, Kříž. ŽK: Qose, Bartošák, Jarábek (trenér), Ndefe (všichni Karviná). Bez diváků.

Č. Budějovice: Drobný - Čolič (89. Novák), Králik, Talověrov, Skovajsa - Van Buren, Čavoš, Havelka (83. Bassey), Javorek, Mészáros (50. Mršič) - Brandner. Trenér: Horejš.

Karviná: Bolek - Santos, Dramé, Šindelář, Ndefe - Mangabeira - Herc (70. Smrž), Ostrák, Qose (59. Guba), Bartošák (82. Mikuš) - Papadopulos (82. Haša). Trenér: Jarábek.