Plzeň zachránila alespoň bod v Boleslavi, Ostrava zdolala Jablonec dvěma penaltami

14. 2. 2021 16:14
Fotbalová Plzeň si ve Fortuna:Lize připsala další ztrátu. V Mladé Boleslavi rychle vedli, nakonec ale bod za remízu 2:2 zachraňovali v posledních minutách. Ostravský Baník porazil 2:1 Jablonec po dvou penaltách, které zahrával už v první půli. Liberec doma remizoval 0:0 s Českými Budějovicemi a Bohemians s Olomoucí.
Zdeněk Ondrášek se v útoku Plzně opět neprosadil, jeho tým bral v Boleslavi jen bod za remízu 2:2 | Foto: Reuters

Čekání trenéra Karla Jarolíma na vítězství v nejvyšší soutěži na lavičce Mladé Boleslavi se od jeho prosincového příchodu k týmu protáhlo už na osm zápasů a jeho tým čeká na výhru ještě o dvě kola déle. Dnes ho o ni připravil čtyři minuty před koncem vyrovnávacím gólem střídající Lukáš Matějka.

Už ve čtvrté minutě domácí obrana dopřála v šestnáctce hodně volného prostoru Šulcovi a ten snadno umístil k tyči přihrávku, kterou z pravého křídla poslal Ba Loua.

Pro dvacetiletého záložníka to byl první ligový gól v plzeňském dresu po lednovém návratu z hostování v Českých Budějovicích. V další šanci pak Šulc hlavičkoval těsně nad břevno.

Plzeň brzy ztratila zraněného Ba Louu a ve 22. minutě i vedení. Po špatné rozehrávce a Brabcově zaváhání srovnal Ladra. To, že plzeňská obrana, v níž potrestaného Kašu nahradil poprvé v základní sestavě Míka, není úplně v pohodě, se ukázalo už chvíli před vyrovnáním. Naštěstí pro hosty Pech netrefil odkrytou branku.

Chybami však nešetřili ani domácí. Dancák nabídl gólovou šanci Ondráškovi, brankář Diviš však včasným vyběhnutím nebezpečí zažehnal. Pak si slabší chvilku vybral i mladoboleslavský gólman, při rozehrávce trefil Ondráška, ale od něj se míč odrazil vedle branky.

V 58. minutě vypálil Škoda tvrdě levačkou z hranice šestnáctky a trefil se přesně pod břevno. Hostující trenér Guľa zareagoval tím, že poslal na trávník dva čerstvé útočníky a Plzeň stupňovala tlak.

Mihálikovu střelu z dálky ještě Diviš vytáhl nad břevno, ale v 86. minutě už byl bezmocný proti Matějkově hlavičce po Kayambově centru. I pro střídajícího Matějku to byl premiérový ligový gól v plzeňských barvách.

Na radost z výhry tak bude muset čekat i záložník Skalák, který se v mladoboleslavském dresu objevil dvanáct minut před koncem poprvé po pěti letech v Anglii.

Neomylný exekutor De Azevedo

Ostrava porazila Jablonec 2:1, oba góly Slezanů dal už v úvodním dějství z pokutových kopů Dyjan Carlos de Azevedo. Za hosty se mezitím trefil Vojtěch Kubista, po změně stran neproměnil jablonecký Miloš Kratochvíl penaltu.

Severočeši podruhé za sebou prohráli a na třetím místě neúplné tabulky mají už jen jednobodový náskok před čtvrtým Slováckem. Baník zvítězil po dvou porážkách a poskočil na šestou příčku.

Ostrava na soupeře vyrukovala poněkud netradičně se dvěma útočníky, první šanci na slušně připraveném terénu měl ale soupeř. Doležal v deváté minutě sklepl balon na Jovoviče, jenž i kvůli teči domácího stopera přestřelil.

Ostravě po čtvrthodině vyšel kontr po pravém křídle. Po Fillově centru si Šašinka ve vápnu zpracovával míč zády k brance a hostující hráč ho poslal k zemi. Z nařízené penalty se De Azevedo dloubákem nemýlil.

Radost Baníku ale neměla dlouhého trvání a už po třech minutách srovnal Kubista. Hostující záložník se prodral do vápna a z poměrně těžkého úhlu překvapil Laštůvku přízemní střelou na zadní tyč.

Baník byl potom častěji u balonu, ale jeho kombinace ve střední části hřiště nebyly nebezpečné. Až v 38. minutě si domácí připravili půdu pro přímočarý průnik do vápna z pravé strany a Fillův vpád po Jánošově pasu zastavil nedovoleným způsobem Jovovič. Brazilský ofenzivní hráč De Azevedo si troufl i na další penaltu, kterou jistě proměnil a připsal si osmý gól v ligové sezoně.

Ještě před poločasem nebyli Ostravané daleko od třetí branky. Holzer se efektně uvolnil v rohu pokutového území a jeho pokus tečoval obránce na tyč jablonecké brány.

Ještě větší příležitost na zvýšení skóre měl v 53. minutě po standardní situaci Šašinka, ale zblízka přestřelil. Pak přišly chvíle Jablonce, který v minulém kole nehrál kvůli nezpůsobilému terénu. Nejdříve se před vápnem uvolnil Považanec a jeho ránu pod břevno vyškrábl Laštůvka. Domácí brankář zazářil i v 62. minutě, když Kratochvílovi zneškodnil penaltu za Šašinkův zákrok na Holíka.

Hosté pokračovali v tlaku, který měl ale jen územní charakter. Jablonečtí sice zatlačili soupeře na svou útočnou polovinu, do šestnáctky se však dostávali jen nákopy, které chytal Laštůvka. Na stále těžším terénu pak už Ostrava těsnou výhru uhájila.

Slovanu nepomohla ani krátká přesilovka

Liberec remizoval v souboji sousedů z horní poloviny tabulky s Českými Budějovicemi 0:0. Gól nepadl ani v krátké přesilovce, kterou hrál Slovan od 87. minuty po vyloučení hostujícího Lukáše Skovajsy.

Severočeši bodovali v sedmi z posledních osmi duelů nejvyšší soutěže a o skóre udrželi v neúplné tabulce páté místo. Navíc odehráli o zápas méně. Dynamo neprohrálo ani šesté utkání v jarní části ligy a na sedmé příčce má stejně bodů jako Liberec a šestá Ostrava.

V Liberci připravili s ohledem na mrazivém počasí a sněhové přívaly z předchozích dnů velmi dobrou hrací plochu. Severočechům pomohl i fakt, že ve čtvrtek nehráli vítězný zápas domácího poháru s Žižkovem na hlavním stadionu, ale na umělé trávě v Doubí.

Souboj sousedů v tabulce byl od úvodu velmi vyrovnaný a opatrný. Mírně aktivněji začal Liberec, ale velkou šanci si v první půli nevytvořil. Na opačné straně po Čoličově centru na poslední chvíli odvrátil na roh domácí Chaluš a v 35. minutě v dosud nejnebezpečnější možnosti Havelka tečovanou střelou zpoza vápna jen těsně minul domácí branku.

Po změně stran po Skovajsově zákroku upadl ve vápně domácí Pešek, ale rozhodčí Orel penaltu neodpískal. V 53. minutě mohlo udeřit na opačné straně. Ledecký se probil do vápna, ale pak vystřelil vedle.

Za dalších 11 minut se protlačil k zakončení Rondič a jen těsně minul hostující branku. Severočeši přidali, ale neprosadil se ani Rabušic, kterého zablokovala obrana. Domácí trenér Hoftych netradičně ani jednou nestřídal a nechal na trávníku celý zápas základní sestavu.

V 87. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující Skovajsa, ale Jihočeši už remízu udrželi a čtyři kola po sobě neinkasovali. Bezbrankovým výsledkem skončil i jejich minulý venkovní zápas na Slovácku. Dynamo s Libercem bodovalo poprvé po čtyřech ligových duelech, porazit ho však v nejvyšší soutěži nedokázalo už 15 utkání.

Olomouc má další remízu

Bohemians 1905 hráli v opatrném utkání s minimem velkých šancí s Olomoucí bez branek. Hanáci potvrdili pozici remízového "krále" nejvyšší soutěže a připsali si už devátý nerozhodný výsledek v tomto ročníku.

Domácí kapitán Jindřišek nastoupil k zápasu v den 40. narozenin a se stejným číslem vyběhl na trávník. Na zmrzlém terénu ve slunečném počasí se dlouho hrálo bez šancí. První náznak přišel až ve 37. minutě, kdy hostující Nešpor nabíhal na dlouhý míč, ale včasným vyběhnutím mu slibnou možnost sebral brankář Le Giang.

Větší příležitosti na obou stranách se zrodily až těsně před přestávkou. Nejprve ve 44. minutě po rohu a hlavičce Hůlky zasáhnul u pravé tyči hostující gólman Mandous. Po protiútoku na druhé straně se ocitl osm metrů před brankou v dobré pozici Daněk, ale dezorientován mířil mimo.

V 54. minutě musel střídat domácí Hůlka. Stoper "Klokanů" byl po tvrdé srážce se Zmrzlým značně otřesený a trávník opustil na nosítkách. Pražané měli krátce poté dosud největší šanci, po tvrdém střeleckém pokusu Necida z hranice šestnáctky ale Sigmu podržel Mandous.

V 70. minutě měl již podruhé možnost rozhodnout olomoucký Daněk, ale znovu při střele uprostřed šestnáctky selhal. Na rozdíl od první situace branku trefil, jeho přízemní pokus byl však nedůrazný a domácí gólman ho dokázal zneškodnit. Bohemians ani v druhém utkání této sezony nedokázali proti Hanákům skórovat, v září v Olomouci prohráli 0:3.

19. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň 2:2 (1:1)

Branky: 22. Ladra, 58. Škoda - 4. Šulc, 86. Matějka. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Flimmel - Hrubeš (video). ŽK: Dancák, Takács - Limberský, Šulc, Mihálik, Kayamba. Bez diváků.

M. Boleslav: Diviš - Douděra (73. Jakub Klíma), Šimek, Křapka, Preisler - Dancák, Pech - Malinský, Ladra (81. Drchal), Zmrhal (78. Skalák) - Škoda (78. Takács). Trenér: Jarolím.

Plzeň: Staněk - Havel, Brabec, Míka, Limberský (72. Matějka) - Bucha (66. Mihálik), Kalvach, Šulc - Ba Loua (18. Kayamba), Ondrášek (66. Beauguel), Falta. Trenér: Guľa.

Baník Ostrava - FK Jablonec 2:1 (2:1)

Branky: 17. a 38. obě z pen. De Azevedo - 20. Kubista. Rozhodčí: Berka - Kotík, Kubr - Lerch (video). ŽK: Jánoš, Fillo - Martinec, Jovovič, Kubista. Bez diváků.

Ostrava: Laštůvka - Fillo, Pokorný, Stronati, Ndefe - De Azevedo (90. Buchta), Jánoš, Tetour (90. Kaloč), Holzer (80. Svozil) - Zajíc (46. Kuzmanovič), Šašinka (78. Mena). Trenér: Kozel.

Jablonec: Hanuš - Holík, Martinec, Zelený, Krob (78. Chramosta) - Považanec - Schranz (63. Haitl), Kubista, Kratochvíl, Jovovič (88. Podaný) - Doležal. Trenér: Rada.

Slovan Liberec - Dynamo České Budějovice 0:0

Rozhodčí: Orel - Dresler, Vaňkát - Klíma (video). ŽK: Mara, Mikula, Fukala, Hoftych (trenér) - Talověrov, Čolič, Skovajsa. ČK: 87. Skovajsa. Bez diváků.

Liberec: Nguyen - Fukala, Jugas, Chaluš, Mikula - Koscelník, Karafiát, Mara, Pešek - Rondič - Rabušic. Trenér: Hoftych.

Č. Budějovice: Drobný - Čolič, Talověrov, Králik, Skovajsa - Čavoš, Havelka - Mészáros (64. Brandner), Alvir, Mršič (88. Novák) - Ledecký (77. Jánošík). Trenér: Horejš.

Bohemians Praha 1905 - Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Julínek - Horák, Melichar - Zelinka (video). ŽK: Bederka, Pulkrab - Radek Látal, Zmrzlý, Zifčák. Bez diváků.

Bohemians: Le Giang - Hůlka (54. Bederka), Krch, Jindřišek - Dostál, Ljovin, Květ, Vondra - Hronek - Vaníček (66. Pulkrab), Necid. Trenér: Klusáček.

Olomouc: Mandous - Poulolo, Beneš, Zmrzlý - Radek Látal (80. Zahradníček), Breite, Sladký (89. Slaměna), Daněk, Hála (80. Mihalík) - Chytil, Nešpor (60. Zifčák). Trenér: Radoslav Látal.